Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mühür bozma suçunda zaruret hali söz konusu olabilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2010, 16:15   #1
Ase

Varsayılan Mühür bozma suçunda zaruret hali söz konusu olabilir mi

Ne dersiniz?

Mühür bozma suçunda zaruret hali söz konusu olabilir mi? Çok düşündüm fakat ne olur ne olmaz diyebiliyorum.
Old 30-09-2010, 18:28   #2
Av.Mustafa Çiçek

Uygulamada zaruret haline pek bakan yok. Şekli olarak mühür fek edilmiş mi ona bakılıyor. Mühürü fek eden tutanakta aynı kişi ise ceza veriliyor. Ancak şartları varsa hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı veriliyor. Kolay gelsin
Old 30-09-2010, 18:57   #3
Ase

Uygulaması için sormadım, suçun ve zaruret halinin hukuki yapıları bakımından birbirlerine ne kadar uygun düşebileceklerini düşünüyordum.
Old 30-09-2010, 22:08   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Eğer örneğin elektrik borcu nedeniyle elektrik saati mühürlenen kişinin durumunu soruyorsanız, Zaruret halinde tehlikeye neden olmayan kişiye karşı suç işlenmesi gerektiğinden, burada mühürleyen (tehlikeye neden olan diyelim)kişiye karşı suç işlenmektedir.Ayrıca zaruret halinde failin tehlikeye bizzat neden olmama şartı vardır.

Ani bir tehlikeden kaçan kişinin sığınmak için mühür bozmasında elbette zaruret hali uygulanabilir. Veya yine uç bir örnek ile, evin elektrik sayacı mühürlenmiş ama evde örneğin elektriğe bağlanması gereken bir yangın söndürücü / veya sağlık gereci var. Burada bahsettiğiniz durum uygulanabilir ama sizin sormak istediğinizi düşündüğüm konuda (genel pratikte ) uygulanması bence mümkün değildir.
Old 30-09-2010, 22:31   #5
Ase

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Çok uç örneklerde elbette uygulanabilir zaruret hali. Hatta Uygunlanmalıdır da. Ama kafamı karıştıran bu uç örnekler değil. Ama bana öyle görünüyor ki bazı durumlar söz konusu olduğunda bile fail zaruret halinden yararlanabilir. Aklıma aslında mühürlenmiş inşaata çok da soğuk olmayan ama üşüten bir gecede "sığınan" aç bir kişi gelmişti.Yardım isteyebilirdi/ başka türlü savuşturabilirdi/ ağır ve muhakkak / ani bir tehlike yoktur diyerek mühür bozma suçu oluşmuştur diyebilecek miyiz her zaman? Düşündüğüm tam olarak bu tür "vasat, olağan, alışılagelmiş" olarak da değerlendirilebilecek haller daha çok.
Old 14-03-2012, 10:38   #6
Yavanna

Merhabalar, ben de mühür bozma suçunda zaruret halini araştırıyordum. Zira eğer kişinin işyerinde elektrik sayacına mühür vurulduysa ve kişinin para kazanabilmek için elektriği açması bir zorunluluksa (o arada simit satıp para kazanacağı gibi bir durum düşünülemez) bu durumda ne yapılmak gerekir? Zira elektrik borcunu ödeyebilmek için mühür bozulmuş olmaktadır, suç işleme veya kaçak elektrik kullanma saiki söz konusu değildir?
Ne düşünüyorsunuz?
Old 14-03-2012, 11:01   #7
Av.Bülent Özkan

Bir duruşmada şahit olduğum olay;

Elektrik saatindeki mühürü fek etme ve elektrik hırsızlığından sanık olan kişi oğlunun yatalak olduğunu ve bir çeşit diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamak zorunda olduğunu, bu cihazın şarjlı olduğunu ancak şarjının en fazla 6 saat dayanabildiğini, bu noktadan sonra devamlı elektriğe ihtiyaç olacağını, oğlunun durumunu düşünerek mührü fek edip elektriği açtığını ifade etti ve birtakım sağlık raporları ve fotograflar sundu. Hakim hiç düşünmeden TCK 25/2'yi uyguladı. Doğru kendisinin sebep olmadığı bir tehlike söz konusu olması lazım ancak bu gibi zorunluluk durumları mühür fek suçunda da uygulanabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi