Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veli adına düzenlenen senede öğrenci imzası?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2010, 09:01   #1
Nusret Cem

Varsayılan Veli adına düzenlenen senede öğrenci imzası?

Bir eğitim kurumunda eğitim ücreti için veli ile ücret konusu anlaşılıyor,sonraki günlerde kayıt işlemleri yapılıp senet hazırlanarak, öğrenci kanalı ile veliye imzalatması için gönderiliyor.
Bu senedi öğrenci imzalanmış halde getirdikten sonra ödemeler aksayınca senet icra takibine konu edildiğinde imzaya itiraz geliyor borçlu tarafından. Bu durumda senedi öğrencinin imzaladığınıu düşünüyoruz. Yaş senet tarihinde 16 imiş.
Hem eğitim ücreti alamayarak zarar ederek,aynı zamanda tazminat ödeme riski de görünmekte şimdi kuruma.
Bu durumda yapılabilecekler hakkında değerli fikirlerinize ihtiyacım var.
Old 10-06-2010, 11:52   #2
Av.Evren Akçay

Eğer ortada bir senet varsa ve bu senet borçlu ( veli veya öğrenci ) tarafından alacaklıya verildiyse ve sonradan da bu şekilde itiraz ediliyorsa suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim.

TCK MADDE 204 - (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)

(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (AĞIR CEZA MAHK.)

(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

Resmi belge hükmünde belgeler

MADDE 210 - (1) Özel belgede sahtecilik suçunun konusunun, emre veya hamile yazılı kambiyo senedi, emtiayı temsil eden belge, hisse senedi, tahvil veya vasiyetname olması halinde, resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(2) Gerçeğe aykırı belge düzenleyen tabip, diş tabibi, eczacı, ebe, hemşire veya diğer sağlık mesleği mensubu, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Düzenlenen belgenin kişiye haksız bir menfaat sağlaması ya da kamunun veya kişilerin zararına bir sonuç doğurucu nitelik taşıması halinde, resmi belgede sahtecilik hükümlerine göre cezaya hükmolunur.
Old 10-06-2010, 12:09   #3
Admin

Eğer senetten kastınız kambiyo senedi ise Sayın Av.Evren Akçay'ın görüşlerine ben de katılıyorum. Öte yandan adi bir senet söz konusu ise, bunun TCK md 204 kapsamına girmeyeceğini ancak dolandırıcılık suçunun unsurları yönünden konunun tartışalabileceğini sanıyorum. İşin cezai tarafı yönünden bence sizin çok düşünmeniz gerekmiyor, neticede siz Sayın Akçay'ın belirttiği gibi suç duyurusunda bulunun, nitelendirmeyi delilleri topladıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı yapsın.

Öte yandan işin hukuki yönü için de ben alacak davası açabileceğinizi düşünüyorum. Neticede kambiyo senedine dayalı icra takibi boşa çıkmış olabilir ancak eğer bu kişiye kendi rızasıyla bir hizmet verildiyse, bu hizmetin bedelinin tahsili normal bir alacak davası ile de sağlanabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi