Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1 Mayıs tatil olursa?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2009, 18:11   #31
erturkerdal

1 Mayıs'tan bihaber olan hakimlerimizi tebrik eder saygılarımı sunarım. 3 ay önce duruşma günü verilirken uyarmıştım ama dikkate alınmadı.

1 Mayıs meydanlarında sesi en çok çıkacak olan adliye personeli yine adliyede dosyalarla boğuşuyor olacak. Sağlık olsun.
Old 29-04-2009, 17:05   #32
YALÇIN ÖNDER

Dava açma süresinin ve/veya temyiz süresinin son günü 1 Cuma günü ise, bu süreler İYUK açısından uzar mı?
Old 29-04-2009, 17:14   #33
av.araf

Alıntı:
Yazan Adli Tip
1 Mayıs resmi tatil ilan edilirse, 1 Mayıs 2009 gününe bırakılmış duruşmalar yapılacak mı?
1 Mayıs günü duruşmaların yapılacağı artık netleşti ama peki keşif ,bilirkişi incelemesi veya randevulu hacizler ne olacak?
İşte yine bir muamma.Ama ben olayı kendi yöntemlerimle çözdüm.1 mayıs günü yapılacak keşfimi daha sonraki bir güne aldırarak tatilimi garantiledim.Hakimin zaten keşif yapacak havası yoktu.O güne duruşma verdiğine bin pişman bir halde isterseniz yapmayalım avukat hanım dediğinde bende takdir sizin sayın hakim yapasınız yoksa bir dahaki celseye bırakalım dedim ve yumuşak bir U dönüşü ile 1 Mayısı günümü boşalttım
Old 29-04-2009, 22:39   #34
Yücel Kocabaş

1. Mayıs.2009 gününde yapılması kararlaştırılan duruşma , keşif, haciz, satış gibi tüm iş ve işlemler yapılır. Bu tanım kapsamına girmeyen örneğin sürenin işlemesi söz konusu olamaz. Son günü 1. Mayısa rastlayan sürelerin HUMK.162 maddesine göre uzaması gerekir.
Diye düşünüyorum.

KANUN

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNDA
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 5892 Kabul Tarihi: 22/4/2009
MADDE 1 – 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına, bu fıkrada geçen "yılbaşı günü" ibarelerinden sonra gelmek üzere "ve 1 Mayıs günü" ibaresi eklenmiş ve birinci fıkranın (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir."
GEÇİCİ MADDE 1 – 1 Mayıs 2009 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılması kararlaştırılan iş ve işlemler yürütülür. Kamu kurum ve kuruluşları bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alır.
MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Old 29-04-2009, 23:24   #35
Adli Tip

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Dava açma süresinin ve/veya temyiz süresinin son günü 1 Cuma günü ise, bu süreler İYUK açısından uzar mı?

Alıntı:
Yazan İYUK
Sürelerle ilgili genel esaslar

Madde 8
1. Süreler, tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlar.
2. Tatil günleri sürelere dahildir. Şu kadarki, sürenin son günü tatil gününe rastlarsa, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzar.
3. Bu Kanunda yazılı sürelerin bitmesi çalışmaya ara verme zamanına rastlarsa bu süreler, ara vermenin sona erdiği günü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılır.

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi