Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itıraz Olunan 13 Örnek Ödeme Emrı Ve Tahlıye İstemı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-07-2008, 02:55   #1
Heybe Hukuk

Varsayılan itıraz Olunan 13 Örnek Ödeme Emrı Ve Tahlıye İstemı?

Sevgılı Meslektaşlarım;

Kıralayan ıle kıracı arasında, 5 yıl sürelı, yazılı bır kıra akdı akdedılıyor.

2 aylık kıra borcu bırıkınce, müvekkılce 13 örnek ödeme emrı gönderılıyor. Kıracının ıtırazı üzerıne takıp duruyor. Itıraz gerekçelerı; kıra bedellerını elden ödedıgı; ancak talep etmesıne karşın kendısıne ödemelerıne ılışkın belge verılmedıgınden, ışbu ödemelerını kanıtlayamayacağı; kıralayanın akıl hastası olması nedenıyle, tahsıl ettıgı halde kıra bedellerını tahsıl ettıgını hatırlamadığı; tahlıye etmeyeceğı..

Gelınen aşamada, şahsımın yetkılendırılmesı ıle dosyayı teslım aldım. Aklıma takılan; dırek olarak Icra Hukuk Mahkemesı'nde dava açıp açamayacağım. Elde herhangı bır belge olmadıgından, ıtırazın kaldırılması yoluna gıdemem dıye düşünüyorum.

Şayet, ıtırazın ıptalı talebı ıle alacak mıktarına göre Sulh Hukuk Mahkemesınde dava açacaksam; ışbu davada ayrıca tahlıye de talep edebılır mıyım?

2 haklı ıhtar yok. Kaldı kı; henuz 5 yıllık kıra dönemının henuz ılk yılına gelınmış durumda. Yargıtay emsal kararlarında, bır kıra yılı ıçerısınde, ıkı haklı ıhtar durumu oluşsa dahı; akıtte kararlaştırılmış olan sürenın (olayımızda 5 yıl) sonunda tahlıye talep edılebıleceğı yönünde.

Anlayacağınız, kıra süresının 5 yıl oluşu, aklımı bır haylı karıştırdı.

Kısaca, yukarıda anlattığım durumda, ıtırazın kaldırılması ve tahlıye taleplerı ıle Icra Hukuk Mahkemesınde mı dava açmalıyım?

Yoksa ıtırazın ıptalı ve tahlıye talebı ıle Sulh Hukuk Mahkemesınde mı dava açmalıyım?

Sulh Hukuk Mahkemesınde ıtırazın ıptalı yoluna gıdebıleceksem; tahlıye gerekçem ne olacak? Sadece 13 örneğe dayalı tek bır takıp, mahkemeden tahlıye talep etmem ıçın yeterlı ve hukukı bır gerekçe olabılır mı?

Bılgısı, görgüsü olan meslektaşlarımdan; en kısa zamanda cevap bekler; emek veren herkese şımdıden teşekkür ederım..
Old 30-07-2008, 08:02   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım, kiracı , kira sözleşmesine ve kira miktarına itiraz etmedi ise takip o miktar üzerinden kesinleşir. İtirazına göre o miktar kira parasını ödediğini ispat etmelidir.(Yazılı delil)

İcra mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası açılabileceğini düşünüyorum (İtirazın şekli aynen yazdığınız biçimde ise...)

Saygı ile.
Old 30-07-2008, 10:11   #3
Av. Murat Safkalp

kiracının kiraları daha öncede elden ödediğini zannediyorum. başka türlü ödüyorsa bu daha lehinize olacaktır. icra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması ve takibin devamına karar verilmesi %40 icra inkar tazminatı ile mecirun tahliyesini birlikte talep edeceğiniz davanızın açabilirsiniz. ispat yükü kiracıda olacaktır. bu konuyu bir de siz araştırın.. hoşçakalın
Old 30-07-2008, 11:01   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-yeliz
Sevgılı Meslektaşlarım;

Kıralayan ıle kıracı arasında, 5 yıl sürelı, yazılı bır kıra akdı akdedılıyor.

2 aylık kıra borcu bırıkınce, müvekkılce 13 örnek ödeme emrı gönderılıyor. Kıracının ıtırazı üzerıne takıp duruyor. Itıraz gerekçelerı; kıra bedellerını elden ödedıgı; ancak talep etmesıne karşın kendısıne ödemelerıne ılışkın belge verılmedıgınden, ışbu ödemelerını kanıtlayamayacağı; kıralayanın akıl hastası olması nedenıyle, tahsıl ettıgı halde kıra bedellerını tahsıl ettıgını hatırlamadığı; tahlıye etmeyeceğı..

Gelınen aşamada, şahsımın yetkılendırılmesı ıle dosyayı teslım aldım. Aklıma takılan; dırek olarak Icra Hukuk Mahkemesı'nde dava açıp açamayacağım. Elde herhangı bır belge olmadıgından, ıtırazın kaldırılması yoluna gıdemem dıye düşünüyorum.

.

Eldeki veriler:

1- Yazılı kontrat var.

2- Son 2 aylık kira parası ödenmemiş.(Kiralayanın kira aylıklarını almasına rağmen, sadece tahliyeyi sağlamak için inkar cihetine gideceğine inanmak istemiyorum.)

3- Borçlu-Kiracı, itirazında kiraları elden ödediğini(belge yok) iddia etmekte, sözleşmedeki imzayı inkar etmemektedir.

Cevaplar:

1- 30 günlük ödeme süresi geçtikten sonra, icra mahkemesine başvurularak, itirazın kaldırılması ile tahliye talepli dava açılmalıdır. %40 inkar tazminatı da talep edilmelidir.

2- Kiracı ödeme def'ini ancak yazılı bir belgeyle kanıtlamalıdır. Tanık, yemin teklifi dinlenilmez.

3- Kira süresinin uzun olmasının konuyla alakası yoktur.

4- Önerdiğim yol neticeye en çabuk gidilecek yol(1-2 duruşma) olduğundan, sulh hukuk mahkemesine dava açılıp açılmayacağı konusuna girmiyorum.
Old 30-07-2008, 13:40   #5
şefika demirel

konuya ilişkin olarak KURU,ARSLAN,YILMAZ'daki paragraf şöyle;
"Kira akdine açıkca itiraz etmeyip,kira akdi dışında bir itirazda bulunan borçlu,bununla kira aktini kabul etmiş sayılır."
"Kira akdi dışındaki itiraz sebepleri,kiranın ödenmiş olduğu,başka bir nedenle kiranın istenemeyeceği ve takas olabilir(İİK md 269 c,1)"
"Bu halde,ödeme emrine itiraz ederken kira akdini açık ve kesin olark inkar etmediği gibi kira akdini kabul etmiş sayılan borçlu,tetkik merciinde itirazını ispat etmekle yükümlüdür.Borçlunun tetkik merciinde itirazını ispat edebileceği belgeler,m.68'deki belgeler gibidir.Borçlu itirazını bu belgelerden biri ile ispat edemezse,tetkik mercii,borçlunun itirazının kaldırılmasına ve gayrimenkulün tahliyesine karar verir"
Old 30-07-2008, 16:11   #6
Av. Hamza

Sn; Av. Yelİz
DoĞrudan İcra Hukukta İtİrazin Kaldirilmasi Yoluna Gİt, İnkar Tazmİnati İste, Tahlİye Talebİnİ Unutma.
Kisa SÜrede SonuÇ Alirsin. Bu Yola BaŞvurabİlmek İÇİn Kİracinin Kİra SÖzleŞmesİnİ İnkar Etmemesİne BaĞli, Kİraci İstedİĞİ Kadar Elden Ödedİm Desİn SonuÇ DeĞİŞmez Yazili Belge Gerekİr ÖdedİĞİne Daİr. En Fazla 2 Celsede SonuÇ Alirsin. Ben Daha Önce Yaptim. Kolay Gelsİn
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi