Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Baro Başkanlarının Törenlerdeki Yeri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2003, 20:28   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Baro Başkanlarının Törenlerdeki Yeri

Sayın Üyeler,

Aşağıdaki Danıştay kararı ile,
''baro başkanları törenlerde Cumhuriyet Başsavcısının yanında'' yer alacak.

Karar:
''11362 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 4667 sayılı Yasa'nın 46. maddesiyle değişik 76. maddesinin 3. fıkrasında, ''Protokolde Barolar,İl Cumhuriyet Başsavcısı'nın yanında yer alır'' hükmüne yer verilmiştir.

01.10.1981 tarih ve 17475 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ulusalve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği'nin Başkent dışında İllerde Tebrikata Giriş Sırasını gösteren Ek-1 listenin 4. sırasını değiştiren 23.12.2000 tarih ve 24269 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin 1. maddesinde sıralama, Cumhuriyet başsavcısı,Devlet Güvenlik Mahkemesi başsavcısı, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı, Devlet Güvenlik Mahkemesi başkanı, üniversite rektörleri ve baro başkanları olarak belirlenmiştir.

Yukarıda anılan yasa hükmüyle baro başkanının Cumhuriyet başsavcısının yanında yer alacağı açıkça belirlendiğinden, yönetmelik hükmünün yasa hükmünü aşar nitelikte kural koyamayacağı dikkate alındığında, listenin 4. sırasında ve anılan düzenleyici işleme dayanılmak suretiyle tesis edilen işlemde, hukuka uyarlık yoktur.''
Old 19-06-2003, 21:56   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Harika bir haber
Bir de yargıtay kararı okusak, ceza mahkemeleri duruşma salonlarında , c.savcıları ve avukatların konumlanmalarını ifade eden..
Old 20-06-2003, 17:13   #3
tiny lady

kanun 81'de yapılmış.yönetmelik 2000'de değiştirilmiş.merakımı maruz görün.danıştay'ın aldığı bu karar yeni bir karar mı, yoksa daha önceden alınmış bir karar mı?bunu merak ettim.teşekkürler.
Old 20-06-2003, 18:10   #4
Armağan Konyalı

Sayın hanım büşra,

Danıştay kararı ile kanun ve yönetmeliğin tarihi arasında bir bağlantı yok. Bu nedenle anlayamamakta haklısınız.

Doğrusu olayı ben de ayrıntısı ile bilmiyorum ama anladığım kadarı ile aktarayım. Yanlışım varsa (üç yıl kadar sonra) Danıştay'dan döner. :-)

Dava kanunun veya yönetmeliğin iptali hakkında değil. Kanuna aykırı yönetmeliğe göre işlem yaparak, protokolde baro başkanını Başsavcının yanına yerleştirmeyen Vilayetin işlemine karşı iptal davası açılmış ve işlem iptal edilmiş.

Şimdi kronolojik bir anlatımla olaya bakalım:

1981 yılında çıkan kanun ile başkan başsavcının yanına konmuş.
ve bu kanuna uygun bir yönetmelik yayınlanmış.

2000 yılında yönetmelikte değişiklik yapılarak başkan başsavcının yanından alınarak, bir sıra aşağıya, Rektörün yanına konmuş.

Yönetmelikteki değişikliğe uygun olarak Vilayet bayram protokolünü hazırlamış. Baro başkanı bu protokol hazırlama işleminin kanuna aykırı olduğunu ileri sürerek, bu protokol işleminin iptali için dava açmış. Bütün bunlar büyük olasılıkla 2000 yılında olup bitmiş.

Danıştay 2003 yılında kararını vermiş: işlemi iptal etmiş.

Merak ettiğiniz konuya bilmem açıklık getirebildim mi? Yoksa siz hâlâ Danıştay'ın neden üç yıl sonra karar verdiğini mi düşünüyorsunuz? İşte bu sorunun yanıtını ben bilmiyorum. Bilen varsa, hem protokolde hem de başımızın üstünde yeri vardır. :-)

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi