Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtiyati haciz hk...acil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2009, 10:50   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat İhtiyati haciz hk...acil

herkese selamlar... Birikmiş kira alacağı ve tahliye için icra takibi başlatacağım.Ancak elimde yazılı kira sözleşmesi yok, şifahi bir durum söz konusu.Borçlunun mallarına ihtiyai haciz koydurmayı düşünüyorum .Hangi belgeye dayanmalıyım.dayanak olarak ne göstermeliyim? Acaba önce icrada işlemleri başlatıp hemen akabinde bu takip talebine atıfta bulunarak ihtiyati haciz isteyebilir miyim?
Old 21-05-2009, 11:02   #2
Aybüke Kağan

mahkemeler,çek,bono veya ilam gibi bir belge olmadan iihtiyati haciz kararı vermiyor.Sizin yazılı kira sözleşmeniz dahi yok.Olsaydı yine ihtiyati haciz kararı alamazdınız.Bu nedenle normal olarak kira alacağı için icra takibi başlatın.Bir de kiracının kaçma ihtimali için uygulaması pek olmasa da icra müdürlüğünden ''kira alacağı için hapis hakkınızın yerine getirilmesini isteyebiliyorsunuz. Ama ben hiç yapmadım.Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Old 21-05-2009, 11:40   #3
av.önem

İhtiyati haciz gibi, önce bir dilekçe ile icra dairesine başvuru yapılıyor, icra dairesince mahalde haciz işlemi gibi tutanak düzenleniyor. Daha sonra esas takibe geçiliyor ve borçluya ödeme emri gönderiliyor. Yanlış hatırlamıyorsam İİK.270'te düzenlenmiş.
Old 21-05-2009, 14:58   #4
empas

Varsayılan Yanit

Sayın Meslektaşım,kira sözleşmesinin bulunmaması İ.İ.K.m:270’deki olanağı kullanmanıza da mani.Uygulamada 270’deki olanağı kullanma dilekçenizi icra müdürlüğüne verseniz de de,icra müdürlüğü işlem yapmıyor.Çünkü “ne kiracının kiracı olduğuna,ne de talepte bulunanın kiralayan olduğuna dair bir kanıt yok ortada” deniyor. Kaldı ki ben, kira alacağınıza dair icra takibi yapsanız da,kira bedeli,kiralama tarihi vesair gibi hususlarda itirazlarla karşılaşabileceğinizi,belki de kira tespit davası açma durumunda kalabileceğinizi düşünüyorum (dilemiyorum)…Çünkü başıma geldi...Kolay gelsin
Old 21-05-2009, 16:01   #5
limpid

şayet kira parası banka aracılığıyla gönderiliyorsa ki genelde açıklama da yazılıyor dekontlara bunu icra müdürüne göstererek aranızdaki ilişkiyi anlamasını sağlayabilirsiniz. kolaylıklar dilerim.
Old 22-05-2009, 08:35   #6
Av.Arzu Erkan

Dikkat

kafam iyice karıştı ya .Müvekkilim borçlunun mallarına tedbir koydurmamı istiyor.SAyın meslektaşlarım benim önerdiğim yol olmaz mı? Yani icra takibi başlatıp ardından hemen bu takibe dayanarak ihtiyati haciz istesem? Yanlış bir düşünce mi olur?
Old 22-05-2009, 09:39   #7
Aybüke Kağan

müvekkiller hep ister .yukarıdaki mesajlara göre ancak icra takibi yapıp,itiraz olursa dava açacaksınız. Saygılar.
Old 22-05-2009, 11:05   #8
prooofhayat

Kira sözleşmesi olmayan birinin elektrik,su gibi abonelikleri tesis ettirmesi mümkün değil. Kendi adına abonelik yapmışsa bu durumda kendisi bir sahte sözleşme düzenlemiş demektir ki,bu sözleşmeyle bağlıdır. Abonelikler sizin adınıza ise iptal ettirin. Kısa yolda ancak bu şekilde çözüm bulunabilir belki...
Old 22-05-2009, 13:16   #9
Av.Arzu Erkan

Dikkat

Mesajlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi