Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muvazaalı icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2009, 22:51   #1
bengül

Önemli muvazaalı icra takibi

müvekkil haricen sattığı aracının trafikte devrini gerçekleştiremeyince yakın arkadaşına 10000 TL.lik senet verip kendi aleyine bir meslekdaşın önerisiyle takip yaptırtmış takip kesinleşmiş aslında sattığı fakat kendi üzerine olan araç üzerine aciz koydurmuş yakalamadan sonra trafikte tescil işlemi yapılmış.Ancak takip dosyasındaki alacaklı arkadaşı işini bozmuş ve bu arada müvekkilin kendine ait kullandığı bir aracı haczetmiş satış talep etmiştir.
İcra dosyasının muvazaalı olduğunu icra takibi yapan avukat,başka yakın arkadaşları bilmektedirler.Ancak açtığımız menfi tesbit davasında tanık dinletmeye muvafakat etmemişlerdir.
Şimdi aslında müvekkil adına trafik kaydı olupta icra aşamasında yakalamadan sonra trafik devri yapılması müvekkilin borçlu olmadığına delil olabilir mi?
görüşlerinizi bekliyorum.
Old 13-07-2009, 09:33   #2
yeditepelişehir

Sorunuzu tam olarak anlayamadım.Bir satış yapılıyor ama tescili gerçekleşmediği için aracı bulmak adına bahsettiğiniz muvazaalı senet düzenleniyor,takip yapılıyor,araç bulunuyor ve tescil yapılıyor.Bundan sonrası da ayr bir durum,karşı taraf işi bozarak müvekkilinizin başka bir aracını haczettiriyor.Diğer aracın bulunup aracı satın alan şahsa tescil edilmesinin müvekkilinizin arkadaşına borcu olmadığına nasıl delil teşkil edebileceğini çözemiyorum ve muvazaa yapan kendi muvazaasına dayanamaz diye biliyorum.
Old 13-07-2009, 11:25   #3
bengül

tam da anladığınız gibi meslekdaşım.anlatan değil anlayan arif olmak gerekmiş.siz arifsiniz demekki.davada konumum iç açıcı değil.teşekkür ederim.
Old 13-07-2009, 11:27   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Fatih G
Sorunuzu tam olarak anlayamadım.Bir satış yapılıyor ama tescili gerçekleşmediği için aracı bulmak adına bahsettiğiniz muvazaalı senet düzenleniyor,takip yapılıyor,araç bulunuyor ve tescil yapılıyor.Bundan sonrası da ayr bir durum,karşı taraf işi bozarak müvekkilinizin başka bir aracını haczettiriyor.Diğer aracın bulunup aracı satın alan şahsa tescil edilmesinin müvekkilinizin arkadaşına borcu olmadığına nasıl delil teşkil edebileceğini çözemiyorum ve muvazaa yapan kendi muvazaasına dayanamaz diye biliyorum.

Katılıyorum: "Muvazaa yapan kendi muvazaasına dayanamaz." Buna, "kendi düşen ağlamaz" da denilebilir.
Old 14-07-2009, 11:09   #5
bengül

öyle denir..ama müvekkil kanayan dizlerine bakıp yine de ağlıyor cengiz bey
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi