Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dijital Yayın Platformu Dolandırıcılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2021, 14:45   #1
avukat.fks

Soru Dijital Yayın Platformu Dolandırıcılığı

Merhaba meslektaşlarım, sorularım mahalle muhtarı olan babamın başına gelen bir olaya ilişkin.

Muhtarlık ofisinde X-net'ten internet hizmeti almaktaydı. İnternet taahhüdünün bitmesine kısa bir süre kala, (tarihini tam olarak hatırlayamıyor) 20 aralık 2020 ila 4 ocak 2021 tarihleri arasında 0850'i bir hat tarafından defalarca aranmış. Telefonda internet hizmeti aldığı X-net'ten aradıklarını, internet taahhüdünün bittiğini ve yenilemesi gerektiğini söylemişler. Muhtarlık ofisinde çok yoğun internet kullanmadığından en uygun fiyatlı olan paketi sormuş. En uygun paketin 65,00 TL olduğunu ve yanında da kampanyalı olarak ücretsiz kablolu tv kurulumu yapıldığını söylemişler. Muhtarlıkta tv olmadığından gerek olmadığını belirtmiş ancak isterseniz evinize de kurulum yapabiliriz, kurulum yapmasak da fiyat değişmeyecek 65,00 TL ödeyeceksiniz gibi söylemlerle ısrarcı olup kabul ettirmişler.

Sonrasında whatsapp üzerinden iletişime geçerek kimlik bilgilerini almışlar ve babamın yokluğunda tv kurulumunu gerçekleştirip annemin imzasını almışlar. Babam eve geldiğinde ise kablolu tv cihazının Y-AŞ.ye ait olduğunu fark etmiş.

18.01.2021 son ödeme tarihli X-net internet faturasının 105,75 TL gelmesi üzerine şubeye giderek taahhüdünün güncellenmediğini bu yüzden faturanın yüksek olduğunu, Y-AŞ. ile ücretsiz tv kurulumu hizmetli bir kampanyalarının olmadığını ve X-netten bu amaçla hiç aranmadığını, X-net ile aynı alt yapıyı kullandıkları için kişisel bilgilerinin Y-AŞ. ile paylaşıma açık olduğunu, bu şekilde çok şikayet aldıklarını kısacası Y-Anonim Şirketi tarafından dolandırıldığını öğrenmiş.

E-devlet üzerinden CİMER ve BTK ya şikayette bulunduk ancak ne kadar yeterli olur bilmiyorum. İnternetten araştırdığımda bu şekilde çok fazla mağduriyet olduğunu ve BTK ile Tüketici Hakem Heyetine yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını hatta mağdurların imza kampanyaları başlattığını gördüm.

E-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda abonelik başlangıç tarihinin 15/12/2020 olduğunu ve babamın her arayan müşteri hizmetlerine aboneliğinin iptalini istediğini belirttiği halde iptal işlemi yapılmadığını, 117,17 TL'lik borcu olduğunu görüyorum.

Ben e-devlet üzerinden abonelik fesih işlemi yapacağım. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Ancak elimizde ne bir belge ne de ses kaydı yok, sadece tv kurulumu yapan şahısla whatsapp üzerinden yapılan konum bilgisi ve kimlik fotoğrafı göndermesine ilişkin mesajlar var.

Kayıt altına alınan müşteri hizmetleri görüşmelerinin karşı taraftan ya da gsm operatöründen istenmesini talep etsek sonuç alabilir miyiz?

Başvurularımızı yaparken muhatap olarak anonim şirketi mi göstermeliyiz, şirket ortakları, çalışanları, yönetim kurulu vs husumet yöneltmemiz gereken kişiler kimlerdir?

Karşımızdaki güçlü bir holding elbette ki hukuki açıları en iyi şekilde değerlendiriyorlardır. Ancak ben daha fazla kişinin mağdur olmasını istemiyorum. Değerli fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi