Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bono ile takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2010, 11:07   #1
av.aysil

Varsayılan bono ile takip

Değerli meslektaşlarım,

Elimde 5 adet alacaklısı ve borçlusu aynı yani ay ay ödenmek üzere hazılanmış bonolar var.Şimdi bunları takibe koyacağım ancak daha önce hiç bonolu takip yapmadığım için yardımcı olusanız sevinirim.

Bonoda düzenleme tarihi,ödeme tarihi,borç mikteri,ve ihtilaf durumunda ankara mahkamalarinin yetkili olduğu yazıyor.ve borçluya ait 2 tanede imza var.CİRO edilmemiş.Ancak bonoda borçlunun isim kısmı,kefil vs kısmı boş bu kısımlar itibariyle nasıl bir yol izelmeliyim müvekkil alacaklı mı doldurmalı.borçlunun tc.nosunu biliyoruz bu arada.

Birde şimdi bu takipte nasıl bir yol izleyeceğim.yani ihtiyati haciz gerekir mi.
değerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

saygılarımla.

Old 08-04-2010, 12:34   #2
yeditepelişehir

Bonoda düzenleyenin imzası bulunduktan sonra geriye kalan eksik unsurları tamamlayabilirsiniz.Borçlunun ismi tc no su vs. doldurulabilir.Yalnız bunları müvekkilinizin yazması yerinde olur.Bildiğim kadarıyla böyle durumlarda müvekkile yazdırılıyor.İhtiyati haczin şartlarının oluştuğunu düşünüyorsanız o yönde de harekete geçebilirsiniz tabi.
Old 08-04-2010, 14:10   #3
av.aysil

değerli meslektaşım teşekkür ederim.
Old 08-04-2010, 14:13   #4
karizmavukat

senetlerin hepsini tek takiple yapmanız en uygunudur. ancak tahsil kabiliyeti yüksek ve miktarlar düşük ise etik bulursanız vekalet ücretinin artması amacıyla ayrı ayrı da takip açabilirsiniz. ben ihtiyati haciz yolunu pek kullanmıyorum. hem zahmetli ayrıca müvekkilden teminatı almanız da bir sorun teşkil edebilir. alopost yöntemiyle tebliğ 1 günde apılabiliyor.ancak kesinleştirme de büyük problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız ihtiyati haciz deneyebilirsiniz.hepsini tek takipte yaptığınızı varsayarsak senetlerin toplam asıl alacaklarına senetlerin vade tarihlerinden takip tarihine kadar tek tek hesaplayacağınız faizleri ekleyeceksiniz.bu sizin takip toplamınız olacak. ödeme emirlerine senet fotokopilerini önlü arkalı eklemeyi unutmayın, ödeme emrinin iptali sebebidir. takip talebinde senetlerin tek tek vade ve keşide tarhleriyle tutarlarını belirtin. senetteki boş kısımları müvekkile dolturtmanız daha sağlıklı olur
Old 08-04-2010, 14:17   #5
Levent Cirit

Sayın aysil;
Borçlunun adının altına muhakkak ikamet ettiği şehri de yazın. Çünkü bu yer,eğer bonoda ayrıca ödeme yeri belirtilmemiş ise bononun zorunlu unsurlarından olan ödeme yeri olacaktır (TTK Md.689). Eğer yazılmaz ise bono, bono vasfını kaybeder.
Old 08-04-2010, 14:29   #6
av.aysil

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Sayın aysil;
Borçlunun adının altına muhakkak ikamet ettiği şehri de yazın. Çünkü bu yer,eğer bonoda ayrıca ödeme yeri belirtilmemiş ise bononun zorunlu unsurlarından olan ödeme yeri olacaktır (TTK Md.689). Eğer yazılmaz ise bono, bono vasfını kaybeder.

Sayın Levent cevabımız için teşekkür ederim.Ancak bonoda Ankara mahkemeleri yetkili kılınmış yinede borçlunun ikamet şehrini yazmak zorunlumudur.
Old 08-04-2010, 14:36   #7
av.aysil

Alıntı:
Yazan karizmavukat
senetlerin hepsini tek takiple yapmanız en uygunudur. ancak tahsil kabiliyeti yüksek ve miktarlar düşük ise etik bulursanız vekalet ücretinin artması amacıyla ayrı ayrı da takip açabilirsiniz. ben ihtiyati haciz yolunu pek kullanmıyorum. hem zahmetli ayrıca müvekkilden teminatı almanız da bir sorun teşkil edebilir. alopost yöntemiyle tebliğ 1 günde apılabiliyor.ancak kesinleştirme de büyük problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız ihtiyati haciz deneyebilirsiniz.hepsini tek takipte yaptığınızı varsayarsak senetlerin toplam asıl alacaklarına senetlerin vade tarihlerinden takip tarihine kadar tek tek hesaplayacağınız faizleri ekleyeceksiniz.bu sizin takip toplamınız olacak. ödeme emirlerine senet fotokopilerini önlü arkalı eklemeyi unutmayın, ödeme emrinin iptali sebebidir. takip talebinde senetlerin tek tek vade ve keşide tarhleriyle tutarlarını belirtin. senetteki boş kısımları müvekkile dolturtmanız daha sağlıklı olur

Sayın Karizma avukat,

Ben herbir senet bedeli işçin tek bir talep hazırladım.ayrı ayrı yapmak hem şuan için çok insaflı değil birde bana da daha zor olacak diue düşünüyorum.Ancak size sormak isrediğim birşey var.senetlerin aslı gibi yaparak fotokopilerini ödeme emrine eklemek üzere hazırladım.Faiz olark avans faizi mıi hesaplayacağım yoksa başka mı?ben avans faizi yaptım bono olduğu için ama emin değilim.birde faiz oranı takip tarihine kadar mı hesaplanacak yoksa takip kesinleşeceği tarihe kadar mı?
Old 08-04-2010, 14:44   #8
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın av.aysil,

Kafanızı hiç karıştırmayın,

Alacaklı olan şahıs kendi veya bir başkasına ilgili bonoların eksik kısımlarını doldurtunuz.

Anladığım kadarı ile eksik kısım, "borçlunun ad soyadı, alacaklının ad soyadı (yada ticari ünvanı) Alacaklı tarafından size verilecek vekaletname ile (ki bu vekalette AHZU KABZ, feragat gibi ibarelerin olmasına dikkat ediniz) Kambiyo Senetlerine mahsus takip yolu ile icra takibinizi başlatınız.

İhtiyati haciz kararı aldırmak size kalmış. Eğer borçlunun mal kaçırma şüphesi varsa ihtiyati haczi mutlaka aldırın, ihtiyati haciz için bonoların değerine göre Sulh yada Ticaret (olmayan yerlerde Asliye Hukuk) mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir.
Old 08-04-2010, 14:47   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan av.aysil
Sayın Karizma avukat,

Ben herbir senet bedeli işçin tek bir talep hazırladım.ayrı ayrı yapmak hem şuan için çok insaflı değil birde bana da daha zor olacak diue düşünüyorum.Ancak size sormak isrediğim birşey var.senetlerin aslı gibi yaparak fotokopilerini ödeme emrine eklemek üzere hazırladım.Faiz olark avans faizi mıi hesaplayacağım yoksa başka mı?ben avans faizi yaptım bono olduğu için ama emin değilim.birde faiz oranı takip tarihine kadar mı hesaplanacak yoksa takip kesinleşeceği tarihe kadar mı?

İşleteceğiniz faiz ticari temerrüt faizidir (Yıllık %16) faizin başlangıç tarihi ödeme gününde belirtilen tarihtir. Ödeme gününden sonra faiz işletilecektir.

Bu konuda icra takip programları mevcuttur ve otomatik olarak hesap yapmaktadır. Sizde olmaması halinde programı olan bir meslektaşınızdan yardım isteyiniz.İyi çalışmalar.
Old 08-04-2010, 14:57   #10
av.aysil

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
İşleteceğiniz faiz ticari temerrüt faizidir (Yıllık %16) faizin başlangıç tarihi ödeme gününde belirtilen tarihtir. Ödeme gününden sonra faiz işletilecektir.

Bu konuda icra takip programları mevcuttur ve otomatik olarak hesap yapmaktadır. Sizde olmaması halinde programı olan bir meslektaşınızdan yardım isteyiniz.İyi çalışmalar.

Sayın Bülent Bey,

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Bu ilk icra işim ve çok tecrübesizim malesef.O nedenle gerçekten kafam karışık.Kullandığım bir program var ancak o programada doğru bilgileri girmek gerekiyor.ben programa ödeme gününden itibaren faizi hesaplattı ve avans faizi yaptım ancak arkadaşlar takip tarihinden itibaren deyince yanlış oldu sandım.Ama sanırım doğru yaptım.ödeme tarihinde bu yana isteyeceğim ve avans faizi isteyeceğim dorru değil mi?
Old 08-04-2010, 14:59   #11
Levent Cirit

Sayın Aysil;
borçlunun ikametgah şehrini yazmak zorundasınız. Yetki, ihtiyari bir unsurdur, yazılmasa da olur. Ancak senedin ödeme yeri zorunlu unsurdur. Ödeme yeri ayrıca yazlmamışsa TTk gereğince tanzim yeri, o da yoksa borçlunun adının yanında yazan yer ödeme yeri yerine geçer.
Bir de alacaklı adı hanesi boş ise muhakkak şahıs adı yazdırınız. Bir müvekkilim bana "hamiline" yazılı bono getirmişti. Bonolar hamiline olamayacağı için bono vasfını kaybetmişti.
Diğer meslektaşlarımın da belirttiği gibi faizin başlangıç tarihi bononun vade tarihidir. İstenecek faiz de ticari temerrüt faizidir. Kolay gelsin.
Old 08-04-2010, 15:01   #12
av.aysil

Bütün meslektaşlarıma teşekkür edeerim çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.
Old 08-04-2010, 15:35   #13
karizmavukat

bu arada takibinizi uyap tan yapacağınız için usb ile birlikte hazırlayıp icra dairesine öyle gitmenizi tavsiye ederimi. faiz de yaptığınız gibi avans ya da diğer adıyla ticari temerrüt faizi olacak.tek takip yaptıysanız her senedin faizini ayrı ayrı hesaplayıp toplamını takip talebinde faiz kalemi olarak göstereceksiniz. program muhtemelen doğru hesaplıyordur.teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi