Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekilin verdiği süresinde olmayan mal beyanı müvekkil hakkında mbb den ceza verilmesi

Yanıt
Old 29-05-2008, 12:33   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan vekilin verdiği süresinde olmayan mal beyanı müvekkil hakkında mbb den ceza verilmesi

aynı zamanda arkadaşım olan müvekkil hakkında birçok icra takibi vardı.Bir kısmına kendisi itiraz etti ve mal beyanı dilekçesi verdi.Bir kısmına da ben verdim.İşyerini kapatmak zorunda kalmıştı ve çek senetleri takibe konulmuştu.

Geçenlerde icra ceza mahkemesinin esas defterine bakarken bu şahıs hakkında bir icra takibinde mal beyanında bulunmadığından ceza verildiğini gördüm.Dosyayı çıkartıp baktım.İcra dosyasına vekaletim var ve mal beyanı dilekçesi vermişim.Ancak süresinde değil.Açılan dava bana tebliğ edilmedi.Tesadüfen gördüm.

Müvekkil,icra dosyasındaki vekaletime dayanarak,süresinde mal beyanında bulunmadığım için ceza aldığı yönünde beni baroya şikayet ederse ceza alır mıyım?Vekaletim icra dosyasında var ancak hiç bir ücret almadım.Ödeme emrini bana ne zaman getirdiğini dahi hatırlamıyorum.Ayrıca vekaleti olsa dahi vekilin müvekkil adına mal beyanında bulunma zorunluluğu var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Old 29-05-2008, 12:39   #2
sultanahmet

Üstad. Mal Beyanında Bulunmamak suçunu düzenleyen yasa maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Şu anda mahkumiyetlerin infazının durdurulmasına karar veriliyor. Bence, mahkemeye dilekçe ile başvurarak infazın durdurlmasını talep edin.
Old 29-05-2008, 12:54   #3
Aybüke Kağan

zaten karar borçlu müvekkile henüz tebliğ edilmemiş ve ben davaya hiç katılmadım.Aslını isterseniz bu şahsın devam eden davalarından da çekilmek istiyorum ancak arkadaşlığımız için onları bitireceğim.

vekil olarak değil de kendisine tebligat yapıldığında bana gelirse kendi adına bir dilekçe hazırlarım.Ama kendisine güvenmiyorum.Zor durumdaydı.Yardımcı oldum.Keşke olmasaydım.Zaman kazanmak için bazı takiplere itiraz etmemi istedi ve itiraz ettim.Bunlardan itirazımız kaldırılanlar ve icra inkar tazminatı hükmedilenler oldu.Bu ihtimali ben ona söylemiştim.Şimdi icra inkar tazminatları için bile beni şikayet edebileceğini düşünüyorum.Ben itiraz etmediğim halde vekilim itiraz dilekçesi sunmuştur diyerek.Beni şikayet edebilir.Şikayet ederse durum ne olur?
Old 29-05-2008, 13:22   #4
sultanahmet

Ben böyle birşey oalbileceğini düşünmüyorum. Avukatın, müvekkilin rızasına aykırı itiraz etmesi veya dava açması hayatın olağan akışına aykırıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi