Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nakliye şirketinin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2008, 11:02   #1
av_my

Varsayılan Nakliye şirketinin sorumluluğu

Mrb sayın meslektaşlarım.Bir konuda sizlerin fikirlerini almak istiyorum.Müvekkilim tekstil imalatıyla iştigal ediyor.Bu kapsamda genellikle yurt dışına tekstil mamülleri ihraç etmektedir.İhracat malumunuz belli evraklar dahilinde mümkün olmaktadır.Genellikle avrupa birliği ülkelerine karayoluyla bu sağlanmaktadır.Şirketimiz arasında yaklaşık 6 ay bulunan iki yüklemesinin bedelini karşı taraftan tahsil edememiştir.Ancak burda sıkıntı karşı şirketten ziyade nakliyeyi üstlenen taşıyıcı şirkettende kaynaklanmaktadır.Şöyleki;
Nakliyeci şirket malları orjinal atr olmadan ve imzalanmış draftı görmeden teslim etmiştir.Müvekkilime bu konuda verdiği bilgide malları teslim alacak şirketin gümrüğe teminat yatırdığını dermeyan etmiştir.Ayrıca müvekkilim nakliye şirketine her aşamada yazılı bilgi vermesi konusunda talimat vermiş ancak nakliyeci bunuda yerine getirmemiştir.TAbi bu talimatlar faks kanalıyla gönderilmiştir.Nakliyeci şirket bu bize ulaşmadıda diyebilir.
Bu konuda cmr anlaşmasına dayalı talepde bulunmayı düşünüyorum.Ancak iddiamızı ispat konusunda elimizde olanlar orjinal atr ve draft sureti.Bunlar nakliye şirketinden tazminat istememiz için yeterlimidir?
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Saygılar sunuyorum.
Old 24-11-2008, 13:52   #2
av.onur

Alıntı:
Yazan av_my
Mrb sayın meslektaşlarım.Bir konuda sizlerin fikirlerini almak istiyorum.Müvekkilim tekstil imalatıyla iştigal ediyor.Bu kapsamda genellikle yurt dışına tekstil mamülleri ihraç etmektedir.İhracat malumunuz belli evraklar dahilinde mümkün olmaktadır.Genellikle avrupa birliği ülkelerine karayoluyla bu sağlanmaktadır.Şirketimiz arasında yaklaşık 6 ay bulunan iki yüklemesinin bedelini karşı taraftan tahsil edememiştir.Ancak burda sıkıntı karşı şirketten ziyade nakliyeyi üstlenen taşıyıcı şirkettende kaynaklanmaktadır.Şöyleki;
Nakliyeci şirket malları orjinal atr olmadan ve imzalanmış draftı görmeden teslim etmiştir.Müvekkilime bu konuda verdiği bilgide malları teslim alacak şirketin gümrüğe teminat yatırdığını dermeyan etmiştir.Ayrıca müvekkilim nakliye şirketine her aşamada yazılı bilgi vermesi konusunda talimat vermiş ancak nakliyeci bunuda yerine getirmemiştir.TAbi bu talimatlar faks kanalıyla gönderilmiştir.Nakliyeci şirket bu bize ulaşmadıda diyebilir.
Bu konuda cmr anlaşmasına dayalı talepde bulunmayı düşünüyorum.Ancak iddiamızı ispat konusunda elimizde olanlar orjinal atr ve draft sureti.Bunlar nakliye şirketinden tazminat istememiz için yeterlimidir?
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Saygılar sunuyorum.

Bana gecikme zararı gibi geldi.... Gecikme zararında cmr????? Tam olarak zararı anlayamadım üstat bilgi verebilir misiniz? Taşıma vesaik mukabili mi? Mallar gümrükten alıcı tarafından çekilmemiş mi? Mallar ulaşmış ama bedeli mi alınamıyor yoksa mallar ulaşamamış ve kayıp mı?
Old 24-11-2008, 14:12   #3
av_my

Öncelikle tşk ediyorum.Söz konusu zarar şundan kaynaklanıyor.Karşı ithalatçı şu anda batıkyani kayyuma devredilmiş durumda.Bu yüzden müvekkil parasını ondan tahsil edemedi.Bana nakliyecininde kusurlu olduğunu ondan tazminat talep etmemizi istedi.Taşıma vesaik mukabili.İlk taşımada imzalı draft(poliçe) karşılığı mallar teslim edilecekti.İkincisinde ise mallar cad gönderiliyor.Ayrıca önemli bir husus cmr de malın alıcısı karşı firmanın çalıştığı banka olarak görünüyor.Buna rağmen nakliye şirketi malı ithalatçı firmaya teslim ediyor.
Old 24-11-2008, 21:16   #4
recepbarlas

Zarar nerden kaynaklanıyor tam anlaşılamıyor. Kusur nerde. Atr den mi.Nakliyeci ödeme karşılığı emtia teslim etmesi gerekiyor.Bu hususları biraz açmanız gerek
Old 25-11-2008, 13:02   #5
Tuğçe AYMEN

Ben size doğrudan cevap vermek yerine yaşadığınız sorunla ilgili olarak kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabiliceğiniz, Çok Değerli Hocam Vural SEVEN'e ait iki makale ismini ve bunları nerede bulabileceğinizi belirtiyorum. İyi Çalışmalar!

-Karayoluyla Yapılan Uluslararası Taşımalarda “Ödeme Karşılığında Teslim” Şartlı Taşıma (CMR m. 21), LEGAL Hukuk Dergisi, Kasım 2006, Yıl 4, Sayı 47, s. 3363-3375.

-Dış Ticarette Vesaik Mukabili Ödemeli Satışların CMR Kapsamındaki Taşıma Sözleşmelerine Etkisi, LEGAL Hukuk Dergisi, Şubat 2006, Yıl. 4, Sayı 38, s. 447-460.
Old 25-11-2008, 18:47   #6
av.onur

Alıntı:
Yazan recepbarlas
Zarar nerden kaynaklanıyor tam anlaşılamıyor. Kusur nerde. Atr den mi.Nakliyeci ödeme karşılığı emtia teslim etmesi gerekiyor.Bu hususları biraz açmanız gerek

Burada emtea alıcıya teslim edilmiş görünüyor... Taşıma vesaik mukabili ise taşıyıcının taşıma bedelini alıcıdan aldığını düşünelim...

Alıntı:
Ayrıca önemli bir husus cmr de malın alıcısı karşı firmanın çalıştığı banka olarak görünüyor.

Vesaik mukabilinde genel usulde böyle oluyor... ancak satıcının şu anda içinde olduğu durum vb başlarına gelmesin diye bir bankanın aval ya da garantisini istemiş olması ihtimali var. Böyle bir durum var mı tetkik edilmeli. Var ise mal bedelini bu şekilde tahsil ihtimali var..

Onun dışında akreditif usullerinden vesaik mukabilinde banka ihtiyat olarak ayrıca alıcı olarak da kendisini yazmış anladığımız gibi... Burada akreditif işlemlerini yaptırmadan nakliyecinin malı alıcıya da teslim etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak burada taşıyıcının sorumluluğuna gidebilmek için öncelikle alıcı firmadan tahsil yolunda kanuni gayret gerekli diye görüşler de var...

"Karışık bir meseledir. Belgelerdeki notify ları, ödeme usullerini, konu ilgili tüm evrakları tetkik etmeden kesin bir şey söylemek zordur." Av.F. ÜÇ' e teşekkürler.
Old 26-11-2008, 14:42   #7
av_my

Sayı meslektaşlarım zarar şundan kaynaklanıyor.Nakliyeci firma öncelikle talimatlara aykırı davranıyor.Müvekkil şirket şöle bir talimat göndermiş faks kanalıyla:Nakliyenin her aşamasında yazılı olarak bilgilendirme.Ayrıca nakliyeci malları evrak karşılığı değil sadece karşı firmanın biz gümrüğe teminat yatırdık demesiyle teslim etmiş.Şu anda müvekkil parasını ithalatçı firmadan tahsil edemediğinden biz nakliyeciye başvurma durmunu değerlendiriyoruz.
Old 30-11-2008, 11:24   #8
av.onur

Alıntı:
Yazan av_my
Sayı meslektaşlarım zarar şundan kaynaklanıyor.Nakliyeci firma öncelikle talimatlara aykırı davranıyor.Müvekkil şirket şöle bir talimat göndermiş faks kanalıyla:Nakliyenin her aşamasında yazılı olarak bilgilendirme.Ayrıca nakliyeci malları evrak karşılığı değil sadece karşı firmanın biz gümrüğe teminat yatırdık demesiyle teslim etmiş.Şu anda müvekkil parasını ithalatçı firmadan tahsil edemediğinden biz nakliyeciye başvurma durmunu değerlendiriyoruz.

Alıntı:
vesaik mukabilinde banka ihtiyat olarak ayrıca alıcı olarak da kendisini yazmış anladığımız gibi... Burada akreditif işlemlerini yaptırmadan nakliyecinin malı alıcıya da teslim etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak burada taşıyıcının sorumluluğuna gidebilmek için öncelikle alıcı firmadan tahsil yolunda kanuni gayret gerekli diye görüşler de var...

şeklinde düşünebiliriz bence...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi