Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık her geçen gün kirleniyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2009, 16:37   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Avukatlık her geçen gün kirleniyor

İşlerin azalması ve işlerin belli büroların elinde toplanması nedeniyle az sayıda avukatın işi iyi iken birçok meslektaşımız iş sıkıntısı, dolayısı ile maddi sıkıntı çekmektedir. Bundan mıdır bilemiyorum. Teşhisi koymakta zorlanıyorum. Geçtiğimiz günlerde benim 2 takibime karşı sadece avukatlık ücreti almak amacıyla ödeme emrinin iptali davası açmıştı bir meslektaşım. Garibime gitti.Bunu paylaşmış idim sitede.
Bugün de başka bir arkadaşım bana başka bir şey anlattı. Bu uygulamalar mesleğin değerini düşürüyor gibime geliyor. Avukatlar artık hergün bi değişik uygulama içine giriyorlar. Bu iş sıkıntısından mıdır yoksa bu bir ahkaki zaaf mıdır isimlendiremiyorum. Lütfen siz ismini koyun.
Avukat arkadaş bir vatandaş hakkında değişik zamanlarda 3 icra takibi yapıyor. Borçlunun maaşına haciz koyduruyor. Borçlunun maaşından kesinti yapılmaya başlanıyor.(bu SGY.sındaki değişiklikten önce olan bir durum)
Borçlu vatantaş şimdi bir avukata müracaat ediyor. Avukat borçlunun maaşındaki haczi icra hakimliğine yaptığı başvuru ile kaldırdıyor. İcra Hakimliği evrak üzerinde karar veriyor ve her başvuru için 3 adet 15 TL. masraf oluyor.
Benim ve bunu bana yana yıkıla anlatan avukat arkadaşın garibine giden mesele 3 tane 15 tl. tek dosya ile icra takibi yapılabilecekken veya takip bile yapılmadan avukat arkadaşa söylendiğinde bu ödeme icraya bile verilmeden ödenebilecekken; avukat arkadaş bunu 3 ayrı dosya ile icraya veriyor.
Bu tamamen meslektaşı kötü durumda bırakacak bir davranış. Hadi icra takibi yaptın, bari tek takip yap. Bunu 3 tane ayrı takip yapıp 3 tane avukatlık ücreti almak bana ahlaki gelmedi. Ne dersiniz bilemiyorum.
Old 13-08-2009, 19:07   #2
Av.Erkan Şenses

Maalesef mesleki itibar tükeniyor ve bunu kendi elimizle yapıyoruz. Gün geçmiyor ki meslektaşlarımızla ilgili bu konudaki bir şey duymayalım. Elbette ki para kazanmak gerekiyor ancak mesleğin onuru ve geleceği için ettiğimiz yemine sadık kalmak durumundayız.
Old 13-08-2009, 21:44   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Avukat arkadaş bir vatandaş hakkında değişik zamanlarda 3 icra takibi yapıyor. Borçlunun maaşına haciz koyduruyor. Borçlunun maaşından kesinti yapılmaya başlanıyor.(bu SGY.sındaki değişiklikten önce olan bir durum)
Borçlu vatantaş şimdi bir avukata müracaat ediyor. Avukat borçlunun maaşındaki haczi icra hakimliğine yaptığı başvuru ile kaldırdıyor. İcra Hakimliği evrak üzerinde karar veriyor ve her başvuru için 3 adet 15 TL. masraf oluyor.
Benim ve bunu bana yana yıkıla anlatan avukat arkadaşın garibine giden mesele 3 tane 15 tl. tek dosya ile icra takibi yapılabilecekken veya takip bile yapılmadan avukat arkadaşa söylendiğinde bu ödeme icraya bile verilmeden ödenebilecekken; avukat arkadaş bunu 3 ayrı dosya ile icraya veriyor.
Bu tamamen meslektaşı kötü durumda bırakacak bir davranış. Hadi icra takibi yaptın, bari tek takip yap. Bunu 3 tane ayrı takip yapıp 3 tane avukatlık ücreti almak bana ahlaki gelmedi. Ne dersiniz bilemiyorum.

Meslektaşımız iğneyi biraz da kendine batırsa ve 45 TL.yi takip yapılmadan önce neden konutta ödemeli havale ile göndermediğini açıklasa, iyi olmaz mı?
Old 14-08-2009, 19:14   #4
mdelen82

Mesleğimiz güzel ama biraz daha sağduyu lütfen
Old 15-08-2009, 16:21   #5
Noyan Yiğit

Cengiz bey Avukat arkadaşın maaş üzerindeki haczin kaldırıldığından haberi yok ki. Karşı taraf maaş haczinin kaldırılması için icra hakimliğine müracaat etmiş, mahkemede dosya üzerinden kaldırılmasına karar vermiş. Arkadaş ödeme emrinin kendisine gönderilmesi ile böyle bir işlemden haberdar olmuş.
Aynı şey bir müddet önce benim başıma geldi. Ben konutta ödemeli alacaklı asile avukatlık ücreti ve masraf toplamını gönderdim.Ayrıca aps ile gönderdiğim bir mektup ilede hem asile hem vekile konutta ödemeli ödeme yaptığımı bildirdim. Eğer almaz ise tevdi mahalli
tayini istiyecem. Peki tevdi mahalli tayininden önce icra takibi yaparlar ise ne yapmalıyım. Vekil arkadaş bir disiplin suçu işlemiş olur mu sizce.
Old 15-08-2009, 17:24   #6
üye14072

meslek ilkelerini göz önüne alırsak tek icra dosyasında açılabilecek bir takip için üç dosya açmak ağır bir ihlal

meslekteki aşırı rekabet pek çok sorun çıkarıyor.

buna bir çözüm bulunması gerekli
Old 16-08-2009, 02:23   #7
avukatlutfi

BİZİM ZAMANIMIZDA BÖYLE DEĞİLDİ.fakülte sayısı çok,iş az -çok,para yok.
Old 16-08-2009, 10:20   #8
alphukuk

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
İşlerin azalması ve işlerin belli büroların elinde toplanması nedeniyle az sayıda avukatın işi iyi iken birçok meslektaşımız iş sıkıntısı, dolayısı ile maddi sıkıntı çekmektedir. Bundan mıdır bilemiyorum. Teşhisi koymakta zorlanıyorum. Geçtiğimiz günlerde benim 2 takibime karşı sadece avukatlık ücreti almak amacıyla ödeme emrinin iptali davası açmıştı bir meslektaşım. Garibime gitti.Bunu paylaşmış idim sitede.
Bugün de başka bir arkadaşım bana başka bir şey anlattı. Bu uygulamalar mesleğin değerini düşürüyor gibime geliyor. Avukatlar artık hergün bi değişik uygulama içine giriyorlar. Bu iş sıkıntısından mıdır yoksa bu bir ahkaki zaaf mıdır isimlendiremiyorum. Lütfen siz ismini koyun.

Bende aynı nitelikli bir olayla karşılaştım.meslektaşımız alacaklısı-borçlusu aynı 3 ayrı dosyadan maaştan haciz kaldırma kararı almıştı.meslektaşımıza ulaşarak 3X160 tl vek ücretini hemen banka hesabına gönderebileceğimizi söylememize rağmen gelen cevap ''icraya koyarsam her birinden 160 şar lira daha kazanacağım '' şeklinde idi.Meblağı konutta ödemeli göndermek suretiyle meseleyi çözdük.Saygılar
Old 17-08-2009, 16:58   #9
Mert_

Geçen gün meşhur bir icra programı aldım ve aldığım programla siftah diyerek elimdeki bir ilamı icraya koydum. İcra emri karşı tarafa gitti ancak dosya itm ye gitti, meğer bizim program icra emrinde icraya konu ilamı veren mahkemeyi ve esas numarasını yazmamış ,(halbuki takip talebinde yazıyordu) bende icra emrini imzalarken atlamışım, neyse itm borçlu tarafın itirazını kabul etti ve icra emrini iptal etti ve icra emrini düzenleme görevinin icra müdürüne ait olması nedeniyle aleyhime vekalet ücretine hükmetmedi, böylelikle karşı tarafın maktu vekalet ücreti talebi de reddedilmiş oldu.
Old 18-08-2009, 13:04   #10
av.suleyman

Bahsettiğiniz kirlenme ya da çürüme adını ne derseniz deyin bu sadece avukatlık mesleği için geçerli değil. Toplumun tümünde aynı şey geçerli. Bu durumda avukatlarda olması doğal. diğer meslek dallarını da bir inceleyin isterseniz.
Old 18-08-2009, 15:59   #11
üye16817

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Bahsettiğiniz kirlenme ya da çürüme adını ne derseniz deyin bu sadece avukatlık mesleği için geçerli değil. Toplumun tümünde aynı şey geçerli. Bu durumda avukatlarda olması doğal. diğer meslek dallarını da bir inceleyin isterseniz.

Katılıyorum. Meslekle değil, kişilikle alakalı bir durum.
Old 19-08-2009, 10:59   #12
Noyan Yiğit

Sayın Future temiz şeyler kirlenir. Kirli zaten kirlidir.
Old 19-08-2009, 13:39   #13
serhattugral

Bir de meselenin diğer yanı var. Ankara'dan bir yetki itirazında bulunduk Ümraniye mahkemesi evrak üzerinden kabul ile birlikte vekalet ücreti ve masrafa hükmetti. Karşı yan vekiline 4-5 defadır rica edip hesap numaramızı bildiriyoruz ki hakkımızda burada yazılana benzer şeyler yazılmasın/düşünülmesin diye ama hala tık yok. Hep eft falan filan gibi şeyler duyuyoruz karşı yandan. Peki buna ne demeli? Kanuna her uygun olan adalete/ahlaka da uygundur deyip bir takip daha mı yapmalı, yoksa takibini Ankara'ya gönderip açmaya üşenen yani işinin gereğini yapmayan meslektaşı biraz daha mı idare etmeli. Yani pozitif hukuk adaletini benimseyip ideal hukuku tamamen mi devreden çıkarmalı yoksa somut olay adaleti diye bir kavramı benimseyip "her olay bağlamında adaleti farklı şekil ve surette tecelli ettirme" yoluna mı gitmeli. Göreceğiniz üzere mesele "160 lira daha cebellezi etme" meselesinden daha derin boyutlar taşıyor aslında.
Old 19-08-2009, 17:43   #14
üye18721

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Sayın Future temiz şeyler kirlenir. Kirli zaten kirlidir.
İlginç bir yorum,katılmıyorum.Özünde temiz olan insan önemli bir yanlışlık yapmaz.İnsan kişiliği 5 yaşına kadar şekillenir.Bu yaştan sonra kişilik özelliklleri değişmez..
Old 23-08-2009, 01:29   #15
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Future
İnsan kişiliği 5 yaşına kadar şekillenir.Bu yaştan sonra kişilik özelliklleri değişmez..
ben de buna katılmıyorum. kişilik özellikleri de, kişiliğin kendisi de sürekli değişim halindedir. saygılarımla
Old 23-08-2009, 23:47   #16
avrupayakası

Meslekte kirlenme yok diyen meslektaşlara katılmak mümkün müdür buna yorum yapmayacağım ancak yeni avukat olmuş biri olarak şunu söylemek isterim ki bu meslek kirleneceği kadar kirlenmiş zaten,artık temizlemek genç nesillere düşüyor. . .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi