Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fazla mesainin maaşın içinde ödenmesi hali karşısında yapılabilecek bir şey var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2012, 13:26   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Fazla mesainin maaşın içinde ödenmesi hali karşısında yapılabilecek bir şey var mı?

Merhabalar,

Bir müvekkil şirketimizin işçisi ile ilgili sıkıntısı var. Şöyle ki; şirket, politikaları gereği fazla mesai ödemesi ek olarak yapmıyor ve sözleşme şartlarında da "aylık brüt maaş; 1 aylık brüt maaş ile 1 yılda çalışılacak olan 270 saatlik fazla mesai ücretinin 1 aya isabet eden kısmına ait ücreti ihtiva eder" denilmektedir.

Bu arada işçi istifa etmiş ve bu durumda işçi, geriye yonelik 5 yıllık fazla mesaileri talep ediyor. Para yatırılmazsa dava edecegim diyor. elinde imzalı onayları herseyi var. Ne yapılabilir ? Nasıl bir yol izlenmesi doğru olacaktır ?

Teşekkürler.
Old 25-04-2012, 21:35   #2
Av.Selim Balku

Sayın meslektaşım soruyu ben anlamadım.

tırnak içinde ki cümleden, "işçi fazla mesai ücretini zaten ücretin içerisinde alıyor" şeklinde mi anlamalıyım?

Kimin elinde imzalı onayları var?

Fazla mesai alacağını ispat edecek olan işçinin kendisidir. Fazla mesai saati yıllık 270 saati aşıyorsa ve 270 saati ücretin muhteviyatında olsa dahi aşan kısım için talepte bulunabilir.

Kolay Gelsin...
Old 25-04-2012, 21:38   #3
Adli Tip

yıllık 270 saatten fazla mesai yaptıysa ve karşılığını almadıysa yapacak bir şey yok. hatta asgari ücretle. çalışıyorsa yapacak hiç bir şey yok.
Old 26-04-2012, 13:01   #4
Canavar Avukat

Selam arkadaşlar,

Aslında soruyu kendim sormuş oldum ve huyumdur henüz cevabı gelmeden bir yine kendim cözüp yanıtladım. Bu konuyu hallettim.

Teşekkürler yine de.
Old 26-04-2012, 15:14   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Selam arkadaşlar,

Aslında soruyu kendim sormuş oldum ve huyumdur henüz cevabı gelmeden bir yine kendim cözüp yanıtladım. Bu konuyu hallettim.

Teşekkürler yine de.

Çözümü bize de anlatsanız.
Old 26-04-2012, 20:14   #6
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Çözümü bize de anlatsanız.

Suat Abi,

Aslinda bir sey yok, muvekkil konuyu cetrefilli ve anlasilmayacak bir formata getirerek sormus soruyu yoksa herkesin bildigi bir sey. 270 saat yilda fazla mesaiyi gecmemesi lazim aylik baza boldugunde 22.5 saat eder. Isci ayda 22.5 saati gecmeyecek sekilde fazla mesai yapabilir, bu da bastan yapilan is sozlesmesinde brut ucrete dahil edilmis. 22.5 saat uzerinde mesaisi varsa eger bunlarin odenmesi gerektigini belirttim. Olay bu sadece.
Old 26-04-2012, 20:16   #7
Canavar Avukat

Bir dakika yine de ben su konu basligi altinda cevap verip yardimci olmaya calisan butun arkadaslar icin bir "tesekkur" linkini tiklayayim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi