Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocamın gizlediği parasını almam suçmudur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2009, 17:15   #1
gönül 80

Varsayılan kocamın gizlediği parasını almam suçmudur

kocam bayram sonu evi terkediyor ve boşanmam için beni zorluyor.beş parasız beni evde bırakırsa onu terkederim diye düşünüyor.o zamnda karım evi terketti diye dava açıp beni boşıyacak.kocam düğünde benim sülalemin bana taktığı altınlarımı alıp kendi toptancı boçunu ödedi.bana parada vermiyor.ben de geçen gün kenarda 4 milyar parasını buldum.o parayı altınlarıma karşılk alsam suç olurmu.mahkemede alayhime kullanılır mı?
Old 28-11-2009, 20:36   #2
üye8180

Sayın Konuk, boşanma davası açmayı düşünüyorsanız, boşanmanın yanısıra, düğünde size takılan takıların iadesini/ nakden tazminini, harcını ödemek suretiyle talep ve dava etme hakkınız bulunmaktadır. Eşinize ait paraları siz, ihkak-ı hak suretiyle almayınız da, bu paralar üzerine tedbir konulmasını talep ediniz görüşündeyim.

Mutlaka bir avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, bu süreçte size ücretsiz avukat atanmasını talep etmenizi önemle bildiriyoruz.
Old 28-11-2009, 20:57   #3
Armağan Konyalı

Sayın gönül80

Benden önce yanıtlayan meslektaşım Sayın Av.Neslihan'ın görüşüne katılıyorum:

Kocanızın parasını çalmanız hırsızlık olarak kabul edilir ama ceza verilmez.
Türk Ceza Kanunu 167.maddesine göre hırsızlık suçu eşlerden birinin zararına olarak işlenmesi hâlinde eşe ceza verilmez.

Ancak kocanızın parasını çalmanız boşanma davasında sizin kusurunuz olarak değerlendirileceğinden aleyhinize olacaktır.

Öte yandan siz bu parayı almakta kendinizi haklı görüyorsunuz.

Bu düğümü bir avukatla çözmenizde yarar var.

Saygılarımla
Old 28-11-2009, 21:02   #4
üye31284

Sayın gönül, eşinizin paralarını almanız suçtur, ancak eşlerin birbirlerine karşı bu suçu işlemeleri halinde ceza almaları söz konusu değildir. Ancak ceza verilmemesi, söz konusu fiili suç olmaktan çıkarmaz.

Sayın Av. Neslihan' ın da belirttiği gibi haklarınızı kanuni yollardan arayıp elde etmeniz mümkündür.

Terkin, boşanma davasında, anlattığınız şekliyle aleyhinize kullanılması mümkün değildir. Zira kusurlu olan, fiilen giden değildir. Gitmeye mecbur bırakandır. Evi terketmeye zorlandığınızı ispat etmeniz durumunda, bu konuda endişe etmenize gerek kalmayacaktır.

Parayı almanız durumunda ise herşeyden önce parayı aldığınızı ispat etmeleri gerekecektir.

Ardından parayı alma nedenleriniz irdelenecektir. İspatlarsanız beyanlarınızı, sorun doğurmaz.

Bir diğer kıstas da... Söz konusu parayı almanız nedeniyle, eşinizin " evlilik birliğinin sahip olması gereken güven duygusunun" zedelenmiş olması gerekir, ancak anladığım kadarıyla sizin olayınızda zedelenmeyeceği savunulabilir.

Tarafımdan verilen bilgiler genel nitelikli olup, konunun detaylandırılması durumunda farklı çözümler de üretilebilecektir. Bu nedenle hak kaybına uğramamanız için bir avukatla karşılıklı oturup görüşerek yardım almanız menfaatinize olacaktır.
Old 29-11-2009, 22:41   #5
gönül 80

çok teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi