Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanan kadına nafaka bağlanmaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2011, 09:53   #1
avsenanur

Varsayılan boşanan kadına nafaka bağlanmaması

kıymetli arkadaşlarım geçen hafta çok enteresan bir kararla karşılaştım.Yaklaşık iki yıl önce kendisine şiddet ve hakaretlerde bulunan kocası yüzünden sinir hastası olan ve sürekli bayılma nöbetleri geçirmeyen başlayan bir bayan için boşanma davası açtık.Kadın o kadar çok baskı ve şiddet görmüş ki biraz önce dediğim gibi sık sık bayılma nöbetleri geçirmeye başlamış ve ailesi onun hastanede olduğunu öğrenince yaşadıkları ortaya çıkmış.Ailesi kızlarının bunca yıl kendilerinden saklıdığı bu olayları öğrenince daha fazla zarar görmemesi için hastanedeki tedaviden sonra alarak kendi evlerine getirmişler ve eşine kendiside dönmek istemediğinden boşanma davasını açtık.Mahkeme bu perşembe karar verdi ve akıllara ziyan bir karar verdi kadının rahatsızlığı ile ilgili bizim yönümüzde rapor çıkmasına karşı tarafın kendi şahitlerinin ifadelerinde bu bayılmaların son aylarda ortaya çıktığı söylenmesine rağmen bizim davamızı reddetti velayeti vermedi tazminatı, ziynet eşyalarını vermedi hadi onu geçtim nakafa vermedi ve üstüne üstlük karşı tarafın manevi tazminat talebini kabul etti.arkadaşlar benim müvekkil fakir bir ailenin kızı karşı taraf zengin zaten yıllarca kadının ailesini fakirlikleriyle hor görüp kızlarıyla görüştürmemişler şimdi çıkan bu karar haktan reva mı? ve lütfen bana bir akıl verin nafaka hadi hepsini geçtim bu kadına nafaka verilmemesine nasıl hükmetti bu mahkeme? gerekçeli karar henüz çıkmadı ama benim bildiğim her halukarda yoksul eşe nafaka bağlanır ve kadın yoksun üzerine hiç bir şey yok. lütfen bana bir yol gösterin o kadının ilaçlarla tedavisi mümkün olmadığından en son bir cihaz gelmiş hafızasını silerek onu iyileştireceklermiş böyle bir haldeki kadına nasıl böyle bir karar çıkar aklım almıyor ben davayı kaybettiğime değil o kadının aleyhine bu kadar ağır karar çıktığı için üzülüyorum.selamlar
Old 05-03-2011, 11:41   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan avsenanur
kıymetli arkadaşlarım geçen hafta çok enteresan bir kararla karşılaştım.Yaklaşık iki yıl önce kendisine şiddet ve hakaretlerde bulunan kocası yüzünden sinir hastası olan ve sürekli bayılma nöbetleri geçirmeyen başlayan bir bayan için boşanma davası açtık.Kadın o kadar çok baskı ve şiddet görmüş ki biraz önce dediğim gibi sık sık bayılma nöbetleri geçirmeye başlamış ve ailesi onun hastanede olduğunu öğrenince yaşadıkları ortaya çıkmış.Ailesi kızlarının bunca yıl kendilerinden saklıdığı bu olayları öğrenince daha fazla zarar görmemesi için hastanedeki tedaviden sonra alarak kendi evlerine getirmişler ve eşine kendiside dönmek istemediğinden boşanma davasını açtık.Mahkeme bu perşembe karar verdi ve akıllara ziyan bir karar verdi kadının rahatsızlığı ile ilgili bizim yönümüzde rapor çıkmasına karşı tarafın kendi şahitlerinin ifadelerinde bu bayılmaların son aylarda ortaya çıktığı söylenmesine rağmen bizim davamızı reddetti velayeti vermedi tazminatı, ziynet eşyalarını vermedi hadi onu geçtim nakafa vermedi ve üstüne üstlük karşı tarafın manevi tazminat talebini kabul etti.arkadaşlar benim müvekkil fakir bir ailenin kızı karşı taraf zengin zaten yıllarca kadının ailesini fakirlikleriyle hor görüp kızlarıyla görüştürmemişler şimdi çıkan bu karar haktan reva mı? ve lütfen bana bir akıl verin nafaka hadi hepsini geçtim bu kadına nafaka verilmemesine nasıl hükmetti bu mahkeme? gerekçeli karar henüz çıkmadı ama benim bildiğim her halukarda yoksul eşe nafaka bağlanır ve kadın yoksun üzerine hiç bir şey yok. lütfen bana bir yol gösterin o kadının ilaçlarla tedavisi mümkün olmadığından en son bir cihaz gelmiş hafızasını silerek onu iyileştireceklermiş böyle bir haldeki kadına nasıl böyle bir karar çıkar aklım almıyor ben davayı kaybettiğime değil o kadının aleyhine bu kadar ağır karar çıktığı için üzülüyorum.selamlar

Sayın meslektaşım,

Gerçekten bazı davalar var ki, avukat olarak değil de birazda özdeşim kurarark işin içerisine istesek de istemesek de giriyoruz.

Mahkemenin ne gerekçe ile karar verdiğini sizin gibi biz de bilmiyoruz. Ancak Boşanma davalarında, belgenin niteliğinden çok şahitlerin beyanlarına daha çok itibar ediliyor.

Siz savunmanızı yaptığınızda rapurun sebebini, şahiştr beyanları ile desteklediniz mi bilmiyorum ama burada önemli kıstas bu idi.

Bildiğiniz üzere, ancak tamamen haksız olan kişi lehine nafakaya hkmedilmiyor. Bir de şartları dahilinde çalışan kişiye nafaka bağlanmıyor.

Ancak sizin davanızda ben birkaç noktaya takıldım.

1- Ziynet eşyası davası, boşanma reddedilse dahi şartları var ise kabul edilmeliydi. Ancak sanırım burada "evi terk eden kadın olduğu için, ziynetleri yanında götürmüştür" karinesi üstün tutulmuş.

2- Dava reddedilmiş ise ve karşı tarafın karşı boşanma davası yok ise (ben böyle algıladım) davalı tarafa tazminata hükmedilmesi de doğru değil. Ancak karşı dava var ise ve sizin davanızı değil onların davasını kabul etmiş ise, bu durumda verilen karar usulen doğru ama gerekçesini bilmiyorum.

3- Müvekkiliniz çalışmıyor ise, en azından boşanma ile birlikte ayrı yaşama hakkı olan kadına tedbir nafakası bağlanması gerekiyor-du.

Karar doğru yada yanlış, birşey deme şansım yok, ancak kararınızı temyiz etmekten başka artık başka care yok.

Ben, meslek hayatımda iki tane verilen karardan dolayı adalete güvenmez oldum; en azından hakeden herzaman haklı olmuyor, diye düşündüm.

Sizin için ise sanırım bu dava, içine düştüğüm iki dava ile aynı prikolojiye sokmuş.

Yargıtay bozar mı derseniz, aylık 550 TL maaş alan ve başka bir geliri olmayan biris hakkında açılan nafaka davasında, SEK araştırması yapılmadan, davacı kadın yararına 500 TL nafaka bağlayan hakimin kararını onayan yargıtay dan çok da medet ummuyorum. İnşallah sizin davanızda böyle olmaz.

Saygılarımla...,
Old 05-03-2011, 12:09   #3
avsenanur

Kıymetli meslektaşım öncelikle zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim.Karşı taraf karşı dava açmışlardı.Onların tüm talepleri kabul olundu benim tüm taleplerim reddolundu
Sizinde belirttiğiniz üzere tüm delillerle müvekkilin maduriyeti ortaya konduğu halde nasıl böyle bir netice ortaya çıktı anlamıyorum ve sizinde dediğiniz gibi aslında davaları kendimizle özdeşleştirmemiz doğru değil bende bunu genelde yapmam ama kadının durumu öyle içler acısı ki elimde olmadan galiba duygusal davranıyorum. Karşı taraf 6 yaşındaki çocuğu müvekkile vermiyor da göstermiyorda kadının babası kızından ayrı bana avukat hanım çocuğu almayalım biz bakamayız köylük yerde diyor mahkeme görüş günleri verdi ama para olmadığından icrayla görüşe gidilemedi ve nerdeyse ayda en az iki kere arayıp çocuğu ne zaman göreceğini ağlayarak soran bir kadın... en son olarakta hastalığı ilaçlarla iyileşmediğinden yeni bir yöntem denenerek tüm hafızasının silinmesi ile tedavi görecek olması beni öyle üzdü ki... en son bişi sorabilir miyim? Daha önce tayini çıkmadan önce bayan bir hakim vardı ve o tedbir nafakasına hükmetmişti dava kesinleşene kadar onu almaya devam edebilir miyiz? selamlar saygılar
Old 05-03-2011, 16:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan avsenanur
en son bişi sorabilir miyim? Daha önce tayini çıkmadan önce bayan bir hakim vardı ve o tedbir nafakasına hükmetmişti dava kesinleşene kadar onu almaya devam edebilir miyiz? selamlar saygılar

Kararda aksine bir hüküm yoksa tedbir nafakaları kararın kesinleşmesine kadar devam eder. Nafaka borçlusunun ödeme yapması gerekir.

Saygılarımla,
Old 05-03-2011, 23:30   #5
BALDIRAN

Değerli meslektaşım,anlattıklarınıza bakılırsa, eğer kadının rahatsızlığı raporla sabitse, bu rahatsızlığın sonradan, baskı ve şiddet sebebi ortaya çıktığına dair inandırıcı tanıklarınız varsa ve dinletmişseniz, sosyo ekonomik durum araştırması yapılmış ve taraların mali durumu anlattığınız gibiyse, böyle bir karar çıkmaması lazım diye düşünüyorum,olaya çok fazla üzüldüğünüz için bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirmisiniz.Gerekçeli kararı alır almaz paylaşırsanız size yardımcı olmak için daha fazla bir şeyler söyleme imkanımız olur diye düşünüyorum.Saygılar.
Old 06-03-2011, 18:39   #6
avturgayk

Varsayılan Delillerin Değerlendirilmesi

Sayın Meslektaşım siz sadece sizin delillerinizden ve tanıklarınızdan bahsetmişsiniz, ancak karşı tarafın delilleri, tanık ifadeleri, karşı tarafın açtığı dediğiniz dava hakkında aslında dosyanın tümü hakkında gerek dava dilekçeleri gerek cevap dilekçeleri ve tüm tanık ifadeleri birlikte değerlendirilmeli, bir çok arkadaşımızın da belirttiği gibi çok enteresan kararlar verilip Yargıtay tarafından da ilginç şekil de Onanmaktadır. Kendinizi müvekkilinizin yerine koymanız mesleğinize gösterdiğiniz sevgi ve saygı ile ilgili. Bu kötü bir şey değil ancak sürekli hale getirirseniz sizi olumsuz etkilemeye başlar ve bunun manevi yükü altından kalkamazsınız. Bu da zamanla değişecektir. Ben , 18 yıllık avukat olmama karşın, hala bu duyguyu tam atamadım. Sorununuzla ilgili Tek yol ise Temyize gitmeniz. İyi çalışmalar. avturgayk
Old 07-03-2011, 10:47   #7
av.kadirpolat

Tedbir nafakası normal şartlarda karar kesinleşinceye kadar devam eder. Ancak kararla birlikte aksine hüküm tesis edilmişse, o zaman durum farklı olabilir.

Sayın meslektaşım, sizden ricam, gerekçeli karar çıktığında, bunu yayınlama şansınız var ise, ben de gerekçeye bakmak istiyorum.

Saygılarımla...,
Old 07-03-2011, 12:50   #8
avsenanur

kıymetli meslektaşlarım zaman ayırıp beni aydınlattığınız yorumlarınızla bana moral verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.Gerekçeli karar çıktığında bunu hemen sizlerle paylaşacağım bu enteresan kararın yorumunu sizlerden beklerim.selamlar saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi