Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sözlü Kira Sözleşmesi ve Tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2012, 09:43   #1
aylinn

Varsayılan Sözlü Kira Sözleşmesi ve Tahliye

Müvekkil taşınmazını kat karşılığı taşınmaz sözleşmesi ile müteahhide veriyor. Bu durumda evi yıkılacak ve apartman yapılacak, ancak evin içinde kiracı var ve yazılı kira sözleşmesi yok.
1. İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açmayı düşünüyorum.Sizce uygun mudur?
2. Arada sözlü kira olduğu için önceden noterden ihtar çekip( şu tarihte sözlü kira sözleşmesinin tarihi doluyor şu kadar süre içinde tahliye ediniz gibi) itiraz etmemesi halinde davadaki yazılı ispat şartını karşılayacağını düşünüyorum. Bu konuda elinde Yargıtay kararları olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. Saygılar
Old 28-02-2012, 09:58   #3
aylinn

teşekkürler, o linki görmüştüm ama bizim olayımızda kira ödenmeme gibi bir durum söz konusu değil, ben dava esnasında kiracılık sıfatını inkar etmemesi ve kira bitiş süresinin tespitini sağlamak amacıyla bir yol arıyorum
Old 28-02-2012, 10:06   #4
kezzy

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19155

Yukarıda verilen linkte ki 9. mesajda bulunan yargıtay kararı yön gösterir diye düşünüyorum
Old 28-02-2012, 13:13   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan aylinn
Müvekkil taşınmazını kat karşılığı taşınmaz sözleşmesi ile müteahhide veriyor. Bu durumda evi yıkılacak ve apartman yapılacak, ancak evin içinde kiracı var ve yazılı kira sözleşmesi yok.
Saygılar

Alıntı:
1. İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açmayı düşünüyorum.Sizce uygun mudur?

İhtiyaç iddiasının dinlenebilmesi için, ihtiyacın samimi olması gerekir. Bence davayı kaybedersiniz.

Alıntı:
2. Arada sözlü kira olduğu için önceden noterden ihtar çekip( şu tarihte sözlü kira sözleşmesinin tarihi doluyor şu kadar süre içinde tahliye ediniz gibi) itiraz etmemesi halinde davadaki yazılı ispat şartını karşılayacağını düşünüyorum. Bu konuda elinde Yargıtay kararları olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.

6570 S.K. uygulanacağı mecur (Yazılı veya sözlü kira akitleri)için "süre bitimi nedeniyle" tahliye davası açamazsınız. İspat şartını da bu yolla aşamazsınız. Anlaşıldığı kadarıyla kira paraları elden alınmış ve yazılı belge de yok.

Ben olsam sözkonusu ihtarnamede, "Yeniden inşa nedeniyle" tahliyeye dayanır ve süreleri ona göre bildirirdim. Çünkü açmanız gereken dava bu olmalı. Buna cevap gelmezse, en önemli sorununuz ortadan kalkar. Cevap gelir de "Ben kiracı değilim "derse, "fuzuli işgal nedeniyle tahliye" cevap gelir de "Evet kiracınızım ama kira başlangıç tarihi xyz dir" derse, yeni ihtarnmameyi o tarihlere göre ayarlarsınız.
Old 28-02-2012, 14:36   #6
madlock

Burada dayanmanız gereken yegane dayanak 6570 S.K. 7ç hükmü ihtarnameyi buna göre düzenleyip sözleşmenin biteceğiniz düşündüğünüz tarihte tahliye etmesini ihtar edin...
Old 28-02-2012, 16:04   #7
avogater

Bence bu aşamada ilk önce yapmanız gereken kira ücretininen az 1 aylığını banka kanalıyla yatırılmasını sağlayarak kira ilişkisini ispatlamak.Sonraki aşamada ise bir yıl geriye doğru bir tarih belirleyip(mesele 01.01.2011-01.01.2012)sure dolumundan 15 gun önce tahliye talebinde bulunulacağı için,ihtarname çekerek tahliye talebinde bulunulmasının yerinde olacağı kanısındayım.
Old 28-02-2012, 16:11   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avogater
)sure dolumundan 15 gun önce tahliye talebinde bulunulacağı için,.

Bu şekilde bir "süre" zorunluluğu bulunmamaktadır.
Old 28-02-2012, 19:42   #9
BASILIAS

bence en mantıklısı kiracı ile konuşup birkaç aylık kirayıda kendisine vermeyi önerip ev bulmasını söylemek.ben böyle durumlarda diyalogtan yanayım.
Old 29-02-2012, 12:29   #10
denizizm

6570 Sayılı Kanunun 7/ç maddesi kira sözleşmesinin bitimini izleyen 1 ay içinde açılması gerekiyorsa olay da kira sözleşmesi yoksa bu madde hükmü nasıl işletilecek.
Old 29-02-2012, 12:35   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denizizm
6570 Sayılı Kanunun 7/ç maddesi kira sözleşmesinin bitimini izleyen 1 ay içinde açılması gerekiyorsa olay da kira sözleşmesi yoksa bu madde hükmü nasıl işletilecek.

Mesajları okuduysanız, önce kiracıyı ikna etmeye çalışıyoruz.
Old 29-02-2012, 19:18   #12
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Mesajları okuduysanız, önce kiracıyı ikna etmeye çalışıyoruz.

Diyalog ve ikna yöntemleri varken yasalar,davalar,mahkemeler ne kadar gereksizler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi