Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek iptali ve ödeme yasağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2010, 17:10   #1
Av. Burcu Küçük

Varsayılan çek iptali ve ödeme yasağı

Merhabalar,
Müvekkil şirket, başka bir şirkete bir işi yapması karşılığında 4 adet çek vermiştir. Fakat çeki alan şirket kararlaştırılan işi yapmamıştır ve çekleri ciro ederek başkalarına vermiştir. Çeklerin vadesi bu ayın sonundadır. Bankaya ödeme yasağı konulması ve çeklerin iptali için nasıl bir dava prosedürü izleyebilirim.
Old 06-07-2010, 17:29   #2
kordelya

Sayın Av. Burcu KÜÇÜK;

Çekler sebepten soyut olduğu için bir başkasına ciro ile devredildiğinde artık şirketinizle diğer şirket arasındaki ilişki ancak nispi defi olarak taraflar arasında ileri sürülebilir diye düşünüyorum. yani bankaya ödemeden men talimatı verseniz dahi bu durum çekten cayma gibi olur ve ancak ibraz süresinden sonra hüküm ifade eder. Çeki elinde bulunduran yetkili hamil düzgün bir ciro silsilesi içinde çeki devralmışsa bedelini tahsil edecektir bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey daha sonra aranızda ilişki olan diğer şirkete rücu etmektir diye düşünüyorum.Umarım yanıltıcı bir beyanda bulunmamışımdır.

saygılarımla;
Old 06-07-2010, 17:45   #3
Av. Burcu Küçük

müvekkil şirket ile karşı taraf arasında işin yapılması konusunda bir sözleşme yok. Eğer Ticaret mahkemesinde menfi tespit davası açarak çekin iptalini istersem bunu kanıtlayabilirmiyim. ihtiyati tedbirle çeke ödeme yasağı konulur mu?
Old 06-07-2010, 18:24   #4
Av. Mehmet Demirezen

Sayın Burcu Küçük
Asliye Ticaret Mahkemesinde açacağınız çep iptali ve menfi tespit davasında davayı çeklerin verildiği şirkete yöneltmeniz faydanıza olur.

Bu şirket ile müvekkiliniz aranızdaki hukuki ilişki ne kadar yazılı belgeye dayanırsa ödeme yasağı kararı almakta o kadar başarı şansı yüksek olacaktır.

Fakat şunuda söylemeden edemeyeceğim 3. kişi ödeme yasağı kararına rağmen ihtiyati haciz yapma hakkına bile sahiptir.

Alıntı:
yani bankaya ödemeden men talimatı verseniz dahi bu durum çekten cayma gibi olur ve ancak ibraz süresinden sonra hüküm ifade eder.
Sayın Kordelya

Ödemeden men talimatı vermek yeni yasayla artık mümkün değildir.
Old 06-07-2010, 19:29   #5
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Burcu Küçük,

Forumda da belirttiğim üzere katılmıyorum; lakin işinize yarayabileceğini düşündüğümden eklemek istedim :

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...1&postcount=10

Saygılarımla...
Old 06-07-2010, 21:42   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av. Burcu Küçük
Merhabalar,
Müvekkil şirket, başka bir şirkete bir işi yapması karşılığında 4 adet çek vermiştir. Fakat çeki alan şirket kararlaştırılan işi yapmamıştır ve çekleri ciro ederek başkalarına vermiştir. Çeklerin vadesi bu ayın sonundadır. Bankaya ödeme yasağı konulması ve çeklerin iptali için nasıl bir dava prosedürü izleyebilirim.

Sayın Av. Burcu Küçük,

Bildiğiniz üzere keşidecinin çek iptali davası açabilme hakkı bulunmamaktadır.

İzleyeceğiniz yol hakkında ki şahsi kanaatim, menfi tespit davası açmak ve bu dava ile birlikte ilgili çekler hakkında ödeme yasağı kararı aldırmaktır.

Yazılı belgenizin olmaması işinizi bir hayli güçleştirecektir, bu nedenle şimdiden kolaylıklar dilerim

Ayrıca ödeme yasağı kararına rağmen 3. şahıslar müvekkiliniz aleyhine icra takibi başlatabilir. Bu durumda yapabileceğiniz -ödeme dışında- pek birşey yok gibi. Zira ciro ile çekin hamili olan şahıs/şirketler iyi niyetli 3. kişi olarak kabul edilmektedirler.

İyi çalışmalar.
Old 15-07-2010, 12:10   #7
kamran

-- Sayın meslektaşlarım yukarıdaki notlardan okuduğum kadarı ile sanırım bir cümle hatası var: Çekten cayma ibraz müddetinin bitimine kadar yapılabilir, dolayısıyla değerli meslektaşlarıma önereceğim yol naçizane, çekten cayma olacaktır. Çekten cayma ibraz müddettinin bitimine kadar olduğundan ibraz müddeti bitmeden cayın derim.. saygılarımla Av. Kamran KARASU
'' Hukuk söylenmeden önce düşündüren birşeydir ''
Old 19-07-2010, 11:07   #8
kordelya

Alıntı:
Yazan kamran
-- Sayın meslektaşlarım yukarıdaki notlardan okuduğum kadarı ile sanırım bir cümle hatası var: Çekten cayma ibraz müddetinin bitimine kadar yapılabilir, dolayısıyla değerli meslektaşlarıma önereceğim yol naçizane, çekten cayma olacaktır. Çekten cayma ibraz müddettinin bitimine kadar olduğundan ibraz müddeti bitmeden cayın derim.. saygılarımla Av. Kamran KARASU
'' Hukuk söylenmeden önce düşündüren birşeydir ''

Sayın Av.Kamran Karasu;

Hatırladığım kadarıyla çekten cayma ancak ibraz müddetinden sonra hüküm ve sonuç doğuran bir kavram değil mi yanılıyor muyum acaba? Yani şu halde çekten cayılsa bile bu durum ancak ibraz müddeti sona erdiği zaman geçerli olmayacak mı?Aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Saygılarımla,
Old 25-07-2010, 21:49   #9
kamran

--evet sayın kordelya aynen öyle ancak hukukta çözümsüz hiçbir problem yoktur, çekten cayma keşideci bakımından bu şekilde düzenlenmiş, alacaklıyı korumak amacıyla ancak, diğer taraf her zaman çekten cayma hakkına sahiptir, ayrıca lehtar için böyle bir zorunluluk sözkonusu değildir, ben konuya çözüm olsun diye fikir verdim ama sanırım gerekçemi, biraz ilginç gerekçemi, yazmayı unutmuşum anlamamanız çok normal, hata benim afedersiniz,
Old 04-08-2010, 07:21   #10
kordelya

Alıntı:
Yazan kamran
--evet sayın kordelya aynen öyle ancak hukukta çözümsüz hiçbir problem yoktur, çekten cayma keşideci bakımından bu şekilde düzenlenmiş, alacaklıyı korumak amacıyla ancak, diğer taraf her zaman çekten cayma hakkına sahiptir, ayrıca lehtar için böyle bir zorunluluk sözkonusu değildir, ben konuya çözüm olsun diye fikir verdim ama sanırım gerekçemi, biraz ilginç gerekçemi, yazmayı unutmuşum anlamamanız çok normal, hata benim afedersiniz,

Sayın Kamran,
Açıklamalarınızdan sonra bahsettiğiniz hususu anladım, asıl ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi