Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞe İade - BoŞta GeÇen SÜrenİn Sosyal Haklarindanyapilan Kesİntİ.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2010, 14:51   #1
fatoskayaismi

Varsayılan İŞe İade - BoŞta GeÇen SÜrenİn Sosyal Haklarindanyapilan Kesİntİ.

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.

İşe iade kararı verilen ve keşinleşen ancak işe iade alınmayan müvekkilin boşta geçirdiği 4 aylık zaman dilimindeki sosyal hakları (çocuk yardımı, yakacak yardımı ve yemek yardımı vs. ) için SSK primi kesintisi, gelir vergisi kesintisi damga vergisi kesintisi ve işsizlik sigorta fonu kesintisi yapılabilir mi?

Elimde bulunan Yargıtay içtihadına göre "işe başlatmama tazminatından gelir vergisi kesilemeyeceği, ücret sayılan ödemelerden kesinti yapılabileceği" belirtilmiştir.

Konuya ilişkin değerli fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
Old 27-05-2010, 21:42   #2
ttufek

Meslektaşım,
boşta geçen sürede işçi çalışmış gibi SGK'ya bildiriliyor ve onun adına SGK primi ödeniyor.Bu konudan eminim.
Onun dışında da ücretler,çalışmış gibi hesap edilip bordroya yansıtılır ve normalde çalışsa idi yapılacak kesintiler yapılır diye düşünüyorum.
Old 27-05-2010, 22:02   #3
Av.Turhan Demiroğlu

SİGORTA PRİMLERİ AÇISINDAN:

28 Eylül 2008 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 27011
Sosyal Güvenlik Kurumundan:...TEBLİĞ...

2.1.2- Ücret ve ücret niteliği dışındaki kazançların prime tabi tutulması;
b) Hizmet akdi sona ermiş olan sigortalılar yönünden
2.1.3- Hizmet akdinin feshinin geçersizliği halinde yapılacak ödemeler:
.....
İşçiyi başvurusu halinde bir ay içinde işe başlatmayan işverence işçiye ödenen .... en az dört, en çok sekiz aylık ücreti tutarındaki tazminatın, niteliği itibariyle ücret sayılabilecek bir kazanç durumunda olmaması ve işe başlatılmayan sigortalının sigortalılık niteliğinin de kalmaması nedeniyle anılan tazminat tutarı prime tabi tutulmayacaktır.

......
on iş günü içinde işe başlamak üzere başvurmuş olması kaydıyla, işe başlatılsın veya başlatılmasın bu nitelikteki işçilere çalıştırılmayan süre için ödenen en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklar, akdin feshedildiği aydan başlanılarak ilgili ayların prime esas kazançlarına dahil edilerek işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere tüm sigorta kollarına ait primler kesilecek ve bu süreler hizmetten sayılacaktır.

Özetlersek:
1-İşe başlatmama tazminatı (4-8 aylık ücret tutarında tazminat) prime tabi tutulmayacak;

2-Boşta geçen süreye ait (en fazla 4 aylık) ücret ve diğer haklar prime tabi tutulacaktır.

Saygılarımla...
Old 28-05-2010, 09:33   #4
PINAR000

Ben de bu konuda görüş bildiren diğer meslektaşlarım gibi düşünüyorum:

İşe başlatmama halinde ödenecek tutar "tazminat" niteliğinde olduğundan herhangi bir kesinti söz konusu olmayacaktır.

Ancak boşta geçen süre ücreti, iş akdinin askıda olduğu süre olup; feshin geçersizliğine karar verilmesi halinde bu sürede iş akdi devam etmiş olsaydı işçinin eline geçecek net tutar neyse onun ödenmesi asıl olacağından gerekli kesintiler yapıldıktan sonra kalan tutar işçiye ödenecektir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim..
Old 28-04-2011, 11:18   #5
SINIRSIZ

Varsayılan Hangİ 4 Ay ?

İşe iade olan işçinin çalışmadığı dönem ne yazık ki mahkeme sürecinin uzaması sebebiyle 4 aydan çok daha uzun sürmektedir. Ve bir çok işe iade olmak isteyen işçi bu süreçte mecburen başka bir yerde çalışmak zorundadır.Benim müvekkilim işine iade edildiğinde ise geriye dönük sigorta primleri hiç incelenmeden zaten çalıştığı ve başka bir şirket tarafından primlerinin ödendiği döneme denk getirilmiş. Dolayısıyla şimdi emekli olmak istediğinde 4 aylık eksiği görünüyor..Mahkeme kararı sözde yerine getirilmiş olmuyor mu böylelikle ? ben bu durumda önce sgkya müraacat edip geriye dönük primlerin boş olan dönemlere aktarılmasını istemeyi düşünüyorum. ama reddeceklerini tahmin ediyorum.. siz ne önderirsiniz ? hangi 4 ay olduğu konusunda bir uygulama ya da yargıtay kararı var mı ?
Old 28-04-2011, 11:28   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
İşe iade olan işçinin çalışmadığı dönem ne yazık ki mahkeme sürecinin uzaması sebebiyle 4 aydan çok daha uzun sürmektedir. Ve bir çok işe iade olmak isteyen işçi bu süreçte mecburen başka bir yerde çalışmak zorundadır.Benim müvekkilim işine iade edildiğinde ise geriye dönük sigorta primleri hiç incelenmeden zaten çalıştığı ve başka bir şirket tarafından primlerinin ödendiği döneme denk getirilmiş. Dolayısıyla şimdi emekli olmak istediğinde 4 aylık eksiği görünüyor..Mahkeme kararı sözde yerine getirilmiş olmuyor mu böylelikle ? ben bu durumda önce sgkya müraacat edip geriye dönük primlerin boş olan dönemlere aktarılmasını istemeyi düşünüyorum. ama reddeceklerini tahmin ediyorum.. siz ne önderirsiniz ? hangi 4 ay olduğu konusunda bir uygulama ya da yargıtay kararı var mı ?

Geçersiz sayılan feshi takip eden 4 ay için yatırılmış olması gerekir. Müvekkiliniz işten ayrılmasının üzerinden 4 ay geçmeden yeni işe başlamışsa, yapacak bir şey yok gibi...

Old 28-04-2011, 11:47   #7
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Geçersiz sayılan feshi takip eden 4 ay için yatırılmış olması gerekir. Müvekkiliniz işten ayrılmasının üzerinden 4 ay geçmeden yeni işe başlamışsa, yapacak bir şey yok gibi...

Öncelikle teşekkür ediyorum... fakat feshi takip eden 4 ay olduğu sonucuna nerden ulaşıyoruz? ben bununla ilgili bir açık hüküm ya da yargıtay kararına raslamadım. sizin elinizde var mı acaba ? ikinci olarak ise benim müvekkilim için sigorta primini işe iade edilmesinden geriye doğru 4 ay için yatırmışlar zaten .. yani sizin dediğiniz döneme yatırmamışlar. ben bunu daha önceki sigortasız olduğu bir döneme kaydırmak istiyorum.. mümkün olmalı diye düşünüyorum.. mümkün olduğuna dair bir uygulama örneğine ihtiyacım var aslında ?? varsa tabi
Old 28-04-2011, 13:36   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
Öncelikle teşekkür ediyorum... fakat feshi takip eden 4 ay olduğu sonucuna nerden ulaşıyoruz? ben bununla ilgili bir açık hüküm ya da yargıtay kararına raslamadım. sizin elinizde var mı acaba ? ikinci olarak ise benim müvekkilim için sigorta primini işe iade edilmesinden geriye doğru 4 ay için yatırmışlar zaten .. yani sizin dediğiniz döneme yatırmamışlar. ben bunu daha önceki sigortasız olduğu bir döneme kaydırmak istiyorum.. mümkün olmalı diye düşünüyorum.. mümkün olduğuna dair bir uygulama örneğine ihtiyacım var aslında ?? varsa tabi

Neden feshi takip eden 4 ay?

Bu soruyu THS'de de tartışmıştık diye hatırlıyorum. Bence de bu şekilde uygulanması anlamsız. İşe başlatma ya da başlatmama tarihinden geriye dönük 4 ay olması daha anlamlı olurdu düşüncesindeyim. Ancak bu husus, iş güvencesinin uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde doktrinde biraz tartışılmış, ve bu şekilde uygulanması istikrar kazanmıştır. 4 ayın geçeriz feshi takip eden 4 ay olduğuna dair doğrudan bu konunun tartışıldığı bir karara rastlayamazsınız ancak, uygulamanın bu şekilde olduğunu birçok karardan anlayabilirsiniz.

Bu itibarla, kanımca işveren hatalı bir işlem yapmıştır. Geçmişe dönük olarak prim ve hizmet belgelerinin verilmesi, SGK'nın tebliğ ve genelgeleriyle düzenleniyor. Güncel düzenleme nedir benim de yeniden bir bakmam gerekiyor. 28.9.2008 tarihli AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ'de değişiklik olmamışsa, işlemlerin buna göre yapılıyor olması gerekiyor.

Saygılar,
Old 28-04-2011, 14:05   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Neden feshi takip eden 4 ay?

Bu soruyu THS'de de tartışmıştık diye hatırlıyorum. Bence de bu şekilde uygulanması anlamsız. İşe başlatma ya da başlatmama tarihinden geriye dönük 4 ay olması daha anlamlı olurdu düşüncesindeyim. Ancak bu husus, iş güvencesinin uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde doktrinde biraz tartışılmış, ve bu şekilde uygulanması istikrar kazanmıştır. 4 ayın geçeriz feshi takip eden 4 ay olduğuna dair doğrudan bu konunun tartışıldığı bir karara rastlayamazsınız ancak, uygulamanın bu şekilde olduğunu birçok karardan anlayabilirsiniz.

Bu itibarla, kanımca işveren hatalı bir işlem yapmıştır. Geçmişe dönük olarak prim ve hizmet belgelerinin verilmesi, SGK'nın tebliğ ve genelgeleriyle düzenleniyor. Güncel düzenleme nedir benim de yeniden bir bakmam gerekiyor. 28.9.2008 tarihli AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ'de değişiklik olmamışsa, işlemlerin buna göre yapılıyor olması gerekiyor.

Saygılar,

Yukarıda bahsetettiğim Tebliğ bazı değişikliklere uğramış ama hala yürürlükteymiş.

Ancak sorunun asıl cevabı "5510 SAYILI KANUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASININ (a) VE (b) BENTLERİ KAPSAMINDAKİ SİGORTALILAR İLE SADECE GENEL SAĞLIK SİGORTASINA TABİ SİGORTALILARIN PRİME ESAS TUTULACAK KAZANÇLARINA DAİR TEBLİĞ'de.

Buna göre, ücretler hak edildiği tarihe göre prime tabi tutuluyor. İşe iade kararı gereği ödenen ücretlerin hak edildiği tarih ise, yerleşik içtihat gereği, feshi izleyen 4 ay.

Netice itibariyle, kaydın düzeltilmesi için Kurum'a başvuru yapmanız, talebin reddi halinde dava açmanız gerekiyor.

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi