Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başkası adına senet düzenleme yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2009, 12:46   #1
Sayın avukatım

Varsayılan Başkası adına senet düzenleme yetkisi

A şahsı'nın B şahsı adına kambiyo senedi düzenleme yetkisi bulunmaktadır(Noterde düzenlenen vekaletname ile). A şahsı düzenlediği bonoya B şahsının kaşesini basarak üzerini imzalamıştır.Bono alacaklısı C şahsı, imzanın A şahsına ait olduğunu bildiğinden ve vekaletnameden haberdar olmadığından icra takibini A şahsına karşı başlatmış ve örnek no 10 ödeme emrine herhangi bir itiraz olmadığından takip kesinleşmiştir. A şahsının açacağı menfi tespit davası ile iş bu takibi iptal ettirme imkanı varmıdır?
Cevaplar için teşekkürler.
Old 15-06-2009, 13:32   #2
yunusemre_85

mümkündür..ancak menfi tespit davasında takibi dava sonuna kadar durdurmak lazım ki müvekkiliniz muhtemel bir hacizden korunmus olsun.bunun için de %115 teminat yatırmanız gerekecektir.bu arada en az %40 icra inkar tazminatı istemeyi sakın unutmayın!
Old 15-06-2009, 13:56   #3
Av. Mehmet Toprak

İzlenecek dava yolunu bile yazmışsınız. Asıl sormak istediğiniz başka bir husus mu? Yoksa yalnızca emin olmak mı istediniz?
Menfi tespit davası açılması gerektiğine şüphe yok.

Ancak ben bu soru sorulmuşken İcra Tetkik Mercii'ne şikayet başvurusu yoluna gidilip gidilmeyeceği hususunu tartışmakta yarar bulunduğunu düşünmekteyim.

Benim ilk izlenimim burada bir hakkın yerine getirilmesine ilişkin bir husus olduğundan süresiz şikayet yoluna gidilebileceği yönündedir.
Zira takip dayanağı kambiyo senedi üzerinde ismi borçlu olarak yazılı bulunan kimse dışında bir üçüncü kişiye ödeme emri gönderilmiştir. Bu durumda bu üçüncü kişi açısından kambiyo senedinin takip dayanağı olma niteliğinden faydalanılamaz ve bu nedenle icra müdürlüğü tarafından üçüncü kişiye örnek 10 yerine örnek 7 ödeme emri gönderilmesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Ancak buna ilişkin örnek karar bulamadım.
Ellerinde varsa meslektaşlarım ekleyebilirler mi?
Old 15-06-2009, 15:21   #4
Sayın avukatım

Şöyle Sayın MEHMET TOPRAK; Benim müvekkil A şahsı değil alacaklı olan C şahsı Ben izleyeceğim yol hususunda şüpheye düştüm.Aldığım bu cevaplardan mevcut takipten vazgeçip icra takibini asıl borçlu olan B şahsına karşı açmam gerektiğini anlıyorum.Başka bir yol varsa şayet alacağın tahsilinin sürüncemede kalmaması açısından sizlerden o yolu da paylaşmanızı rica ediyorum teşekkürler.
Old 15-06-2009, 16:09   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Av. Mehmet Toprak'ın husumet noktasındaki görüşüne katılıyorum.

Şu nokta önemlidir: Kaşesi kullanılan (B)şahıs mıdır yoksa şirket midir? Vurulan kaşe Şirket kaşesi ise, lehdar C, A'yı, şirketin yetkilisi olarak varsayabilir. (Çünkü anlatımınıza göre vekalet ibraz edilmemiştir)

Yukarıdaki istisnai durum geçerli ise; olayda "doğrudan temsil" hükümleri söz konusudur. Senet B "adına ve hesabına" tanzim edildiği için normalde borç doğrudan B'nin borcudur. (BK. 32/1); (TTK.590 ile karşılaştırınız!)

Ancak BK.32/II'deki hal de gözden uzak tutulmamalıdır. BK. 32/II'deki durumlar söz konusu ise; A'da borçtan sorumlu tutulabilir.
Old 15-06-2009, 16:57   #6
AV ŞEYDA

Vekaleten yapılan bri işten bahsediyorsanız senet ekinde yada üzerinde vekaleten ibaresi bulunması gerekmkte değil mi?
Old 15-06-2009, 17:26   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sayın avukatım
Şöyle Sayın MEHMET TOPRAK; Benim müvekkil A şahsı değil alacaklı olan C şahsı Ben izleyeceğim yol hususunda şüpheye düştüm.Aldığım bu cevaplardan mevcut takipten vazgeçip icra takibini asıl borçlu olan B şahsına karşı açmam gerektiğini anlıyorum.Başka bir yol varsa şayet alacağın tahsilinin sürüncemede kalmaması açısından sizlerden o yolu da paylaşmanızı rica ediyorum teşekkürler.

Müvekkiliniz, gerçekten vekaletnameden habersizse borçlu menfi tespit davası açsa bile redde mahkumdur. İmza inkar edilmemiştir. Olay, nüfus kaydında ismi farklı yazan ancak çevrede farklı bir isimle tanınan kişinin maruf ismiyle senet imzalaması gibidir. Yani ismin (Kasıtlı ya da kasıtsız) imza sahibine ait olmamasının önemi bulunmamaktadır. Esas olan imza ve onun sahibidir.
Old 16-06-2009, 11:47   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Müvekkiliniz, gerçekten vekaletnameden habersizse borçlu menfi tespit davası açsa bile redde mahkumdur. İmza inkar edilmemiştir. Olay, nüfus kaydında ismi farklı yazan ancak çevrede farklı bir isimle tanınan kişinin maruf ismiyle senet imzalaması gibidir. Yani ismin (Kasıtlı ya da kasıtsız) imza sahibine ait olmamasının önemi bulunmamaktadır. Esas olan imza ve onun sahibidir.

Suat Bey, koyulaştırdığım bölümü biraz açmanız mümkün müdür?

Bildiğiniz üzere, imzanın senet borçlusu gözüken şahsa ait olmaması kural olarak o şahsı bağlamaz. Ancak;

1) O kişi senedi imza kendine ait olmadığı halde tanırsa,
2) İmza atan şahıs borçlunun temsilcisi veya vekili ise ve bu durumu alacaklı biliyorsa veya halden anlaması gerekiyorsa;

İmza borçluya ait olmasa da senetteki imza borçluyu bağlar.

Fakat, senede imza koyan şahıs bir başkasının kaşesini kulanmış olup da mümessil sıfatıyla imzaladığını lehdara beyan etmemişse ve temsilci olduğu hususu da halden istidlal edilemiyorsa bu durumda alacaklı, imza koyan şahsın mesuliyetine de gidebilir!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi