Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Plaka cezasına af

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2007, 16:57   #1
Y£LİZ

Varsayılan Plaka cezasına af

Araç plakalarına yazılan trafik cezalarının affedilmesi gündemde. AK Parti İstanbul Milletvekilleri Gülseren Topuz ile Ünal Kaçır’ın TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifi ile 31 Aralık 2006 tarihinden önce araç plakasına yazılan cezalar affediliyor.

Geri ödenecek
Kaçır ve Topuz’un Karayolları Trafik Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifine göre, para cezasının ödenmesi gerektiği hallerde trafik kaydında araç sahibi olarak görülen kişiye cezayı ödemesi için, tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içinde bildirim yapılacak. Böylelikle, araç sahipleri veya şoförlerin 3 yıl önce aldıkları bir trafik cezası 3 yıl sonra karşılarına çıkmayacak. Teklifte, 31 Aralık 2006 tarihinden önce araç plakasına yazılan ancak, 1 Ocak 2007 tarihinden sonra tebliğ edilen trafik cezalarına ise af getiriliyor. Teklife göre, bu tarihe kadar plakaya yazılan cezaları ödeyenler ise 30 gün içinde başvurmaları halinde ödedikleri miktarı geri alabilecek.
Teklifin gerekçesinde, Karayolları Trafik Kanununa göre sürücüsü tespit edilemeyen ya da durdurulamayan araçların plakalarına ceza veya suç tutanağı düzenlendiği hatırlatıldı. 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait cezaların ancak 2007 yılı başında tebliğ edilmeye başlandığı hatırlatılan gerekçede şu görüşlere yer verildi: “Vatandaşlarımız 3 sene önce işledikleri trafik suçuyla 3 sene sonra karşı karşıya kalmışlardır. Araçların bazıları el değiştirmiş, tescil plakasına yazılan cezaların tahsili fiilen imkansız hale gelmiştir. Bazı araçlar için çok sayıda tutanak düzenlenmiş, araç sahipleri ödeme gücünü kat kat aşan cezalarla karşılaşmışlardır. Şoför çalıştıran iş yeri sahipleri, dolmuş ve taksici esnafı, artık kendileri ile çalışmayan şoförlerin suçlarını üstlenmek zorunda kalmışlardır. Yetkili mahkemelere yapılan itirazlar da yargının iş yükünü artırmaktadır. Esas itibarıyla idarenin kusurundan kaynaklanan gecikmiş tebligatlar, vatandaşlarımızın devlete olan bağlılık ve güvenlerini azaltmaktadır.”

>>> Bakan Aksu da uyarmıştı!
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir genelgeyle araçların plakalarına ceza yazan trafik görevlilerini dikkatli ve özenli olmaları konusunda uyarmıştı. Genelgede, plakaya tanzim edilen ceza tutanaklarının önemli bir bölümünün itiraz sonucu yetkili mahkemelerce iptal edildiği belirtilmişti. İptal kararlarında, ‘aracın plaka, marka, model, cins ve renk gibi özelliklerinin tutanağa yanlış yazılmasının’, ‘kural ihlalinde bulunan aracın itiraz eden adına kayıtlı olmamasının’, ‘kısıtlama ve yasaklamaların uyarıcı levhalarla belirtilmemesinin’, ‘hız ihlallerine ait tespitlerin yer aldığı radar cihazı görüntü kasetinin ibraz edilememesinin’ ve ‘tebligatın Kabahatler Kanunu ve Tebligat Kanununda belirtilen esas ve usullere uygun yapılmamasının’ gerekçe olarak gösterildiği dile getirilmişti.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ha...haberid=320642
Old 12-01-2008, 17:16   #2
enginer

arkadaşlar bu af çıktımı?
bana bugün 12/01/2008 günü vergi dairesinden tebligat geldi.24/07/2006 da tutanak tutulmuş,23/09/2006 da tebligatı yapılmış.(Böyle bir tebligattan haberim yok)
itiraz için başvuracağım.
Hangi mahkeme yetkili?
Affın çıktığına dair bir habere rastlamadım.
Old 13-01-2008, 17:38   #3
oguzhand0

Alıntı:
Yazan enginer
arkadaşlar bu af çıktımı?
bana bugün 12/01/2008 günü vergi dairesinden tebligat geldi.24/07/2006 da tutanak tutulmuş,23/09/2006 da tebligatı yapılmış.(Böyle bir tebligattan haberim yok)
itiraz için başvuracağım.
Hangi mahkeme yetkili?
Affın çıktığına dair bir habere rastlamadım.
Görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir.

20062 sayılı, 27.01.1989 tarihli Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkındaki Yönetmelik’ in 10/a-b maddeleri gereğince itirazda bulunmalısınız.

Kolay gelsin.
--------------------
Tebligatında size yapılmadığına ilişkin bir itirazda bulunmalısınız. Çünkü bu tür tutanaklara itiraz süresi 14 gündür. 14 günü aştığınız için şu halde bir itiraz mümkün gözükmüyor. Bu mevzuyu halletmeden açacağınız dava reddedilecektir.
Old 13-01-2008, 18:00   #4
YAHYA ÜNALDI

tebligat kanunu ve tabligat tüzüğünde belirtildine göre tebligat usulsüz de olsa eline geçtiği andan itibaren geçerli olur. hani olur da trafik şube müdürlüğü bu şekilde bir savunma yaparsa açılan davayı kaybedersiniz.kaldı ki her ne kadar kanunda sulh ceza mhk yazsa da bu tür cezalar "idari ceza" niteliğinde olduğu için idare mahkemesince iptal edilmelidir. olurda bu şekilde de bir savunma ile karşılaşırsanız şansınız yok. bu işlerle ilgilendiğim için söylüyorum(trafik şubede çalışıyorum).. saygılar.
Old 13-01-2008, 18:06   #5
oguzhand0

Alıntı:
Yazan YAHYA ÜNALDI
tebligat kanunu ve tabligat tüzüğünde belirtildine göre tebligat usulsüz de olsa eline geçtiği andan itibaren geçerli olur. hani olur da trafik şube müdürlüğü bu şekilde bir savunma yaparsa açılan davayı kaybedersiniz.kaldı ki her ne kadar kanunda sulh ceza mhk yazsa da bu tür cezalar "idari ceza" niteliğinde olduğu için idare mahkemesince iptal edilmelidir. olurda bu şekilde de bir savunma ile karşılaşırsanız şansınız yok. bu işlerle ilgilendiğim için söylüyorum(trafik şubede çalışıyorum).. saygılar.
Yahya Bey; ben de Eskişehir'de ikamet ediyorum ve çok şükür(!) Trafik Polislerimiz ve Fahri Trafik Müfettişlerimiz sayesinde trafik cezalarıyla oldukça içli dışlıyım. Bugüne kadar yaptığım onlarca tutanağın iptali başvurularınının tamamını Sulh Ceza Mahkemesinde yaptım ve şimdiye kadar ne mahkeme ne de Davalı taraf Eskişehir Valiliği veyahut Trafik Şube Müdürlüğü görevsizlik itirazında bulundu. Bununla beraber Nöb. Sulh Ceza Mahkemelerinin Yazı İşleri Müdürlüklerinde trafik cezalarının iptallerine ilişkin dava dilekçesinin nasıl yazılacağı, hangi belgelerin ekleneceği dahi mevcut. O yüzden ben Sayın enginer'i Sulh Ceza Mahkemelerine yönlendirdim.

SAYGILARIMLA
Old 10-04-2008, 15:22   #6
enginer

İl de trafik mahkemesi var ,başvuru da bulundum....
Trafik Ş.b. mahkemeye gönderdiği yazı da "posta masrafları,tahsisat gecikmesi nedeniyle..." yazmış.
Mahkeme sonuçlanınca forum alanına aktaracağım.
Selamlar,saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi