Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra takibi için yalnız avukata mı vekalet verilebilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2010, 11:47   #1
avukatlutfi

Soru İcra takibi için yalnız avukata mı vekalet verilebilir?

Avukat olmayan bir yakınım, kayınpederi adına vekaletle icra takibi yapmak istiyor.Mümkün müdür? Takip , haciz ve paranın tahsili v.s kapsamlı bir vekaletle davacı adına avukat gibi işlemleri yapabilir mi? saygılarımla
Old 02-07-2010, 12:20   #2
detay82

Bahsettiğiniz şekilde avukat olmayan birinin vekaletle icra takibi yapması Avukatlık Kanunu uyarınca yasaktır.

Avukatlık Kanunu

Yalnız avukatların yapabileceği işler:
Madde 35 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 07.03.1970 RG NO: 13439 KANUN NO: 1238/1)
(KOD 1)
Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.

Avukatlık yetkilerinin başkaları tarafından kullanılmaması:
Madde 63 - Baro levhasında yazılı bulunmıyanlar ve işten yasaklanmış olan avukatlar, şahıslarına ait olmıyan dava evrakını düzenliyemez, icra işlemlerini takip edemez ve avukatlara ait diğer yetkileri kullanamazlar.
(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 08.02.2008 RG NO: 26781 KANUN NO: 5728/334) 1)
Avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Mahkemeler, icra ve iflas daireleri ve barolar, bu maddenin kapsamına giren bir olayı öğrenince Cumhuriyet Savcılığına bildirmek zorundadırlar. Yapılacak kovuşturma sonucu Cumhuriyet Savcısı tarafından baroya bildirilir.

Saygılarımla.

Old 02-07-2010, 12:23   #3
mayce

İcra dairesinde yapılacak belirttiğiniz işlemler için sadece avukata vekalet verilebilir.
Old 02-07-2010, 13:17   #4
ibrahimgokalp

İcra takibini ya alacaklının kendisi yada baroya kayıtlı herhangi bir avukat aracılığıyla takip işlemini sürdürebilir, herhangi bir 3. kişi tarafından başlatılan takip geçersiz olup iptal nedenidir.
Old 02-07-2010, 19:12   #5
hakikiavukat

Mutlu Ne işlem yapılacak ?

Avukat haricinde kimseler vekalet ile bile olsa hukuki takip yapamazlar başkaları adına. Ancak ne işlem yapılacağını belirtirseniz belki bir çıkar yol bulunabilir. Misal tahsil cirosu .
Old 02-07-2010, 22:05   #6
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Avukat haricinde kimseler vekalet ile bile olsa hukuki takip yapamazlar başkaları adına. Ancak ne işlem yapılacağını belirtirseniz belki bir çıkar yol bulunabilir. Misal tahsil cirosu .

kesinlikle katılmıyorum. av.k. md 35 gayet açık... icra müdürlüğü nezdinde olmayan işlemler haricinde belki yapabilir ancak icra müdürlüğünde işlem yapmaya sadece avukatlar ehildir.

Belki alacağın temliki yolu ile kendi adına işlem yapabilir, ancak bu da şahsi defilerin ileri sürülmesi gerekirse sıkıntı yaratır.
Old 03-07-2010, 07:59   #7
mdelen82

Kayınpederin alacağı sana temlik etsin sen de kendi adına icra takibi açarsan sorun çözülmüş olur.
Old 03-07-2010, 09:40   #8
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın avukatlutfi,

Söylediğiniz bir gün mümkün olursa icra müdürlüklerinde hiç bir avukat işlem yapamaz hale gelir..Yasada açık hüküm olmasına rağmen bir meslektaşımızın zorlama yollar araması da ilginç..

İyi çalışmalar..
Old 03-07-2010, 09:59   #9
detay82

Sayın avukatlutfi,

Alacağın temliki ya da başka bir yol ile dosyayı avukat dışında birinin takip etmesi, "KANUNA KARŞI HİLE" dir. Müvekkilinize avukatlık etiği gereği bu şekilde bir tavsiyede bulunmayınız.
Müvekkilinize talebinin hukuken mümkün olmadığını söylemekle yetinin.(Meslektaşlarımın yukarıdaki bazı mesajlarına avukat olarak üzüldüğümü de söylemeden edemeyeceğim.)

Saygılarımla.
Old 05-07-2010, 21:20   #10
hakikiavukat

Dikkat Hukuki takip

Bazı arkadaşlar , cevabımı abes bulmuşlar ve tarafıma intizar ediyorlar. Ancak belirtmeden geçemeyeceğim ; Soruyu soran arkadaş vekaletin ne ile ilgili olduğunu belirtmemiş . Ben sadece kambiyo senedinden kaynaklanan bir alacak uyuşmazlığı olabileceğini düşünerek hukumuzdan belirgin bir örnek verdim. Alacağın temliki de diyebilirdim. Kanunda düzenlenmiş bu gibi hususların da hukuki takip sürecinde çıkarabileceği sorunları kabul ediyor ancak KANUNA KARŞI HİLE olacağını zannetmiyorum. Aynı zamanda soruyu soran bir avukat olduğu için böyle teknik ve üstünkörü bir cevap verdim. Mesleki ahlakım gereği bu soruyu internet ortamında bir vatandaş sorsaydı cevaplamazdım. Yanlış anlaşıldığım için üzüldüm.
Old 06-07-2010, 08:15   #11
hukukcu22

Ankara İcra ceza mahkemesinin geçen ay verdiği ve kesinleşen karara göre icraya yatan nafakayı düzenli tahsil için dahi başka bir kişiye vekalet verilemez.Verse dahi kabul edilemez.
Old 30-01-2015, 15:12   #12
av.ygeren

sayın meslektaşlarım benimde konuyla ilgili bir sorum olacak, düzenlenme şekline göre vekaletname ile şirket müdürü 3. şahısa ( avukat değil) avukata verdiği gibi bir vekalletname vermiş, 3. Şahıs da miktarı yüksek bir icra dosyasına hem kendi adına hemde şirket ve şahıs adına dosyaya icra kefili olup imza atmış, icra müdürüde kabul edip dosyaya icra kefili almış. benim sorum bu vekaletname ile icrada atılan imza geçerlimidir, geçerli değil ise nasıl iptal ettirilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi