Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cezaevi nakil başvurusu hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2012, 12:35   #1
hukukcu gürkan

Varsayılan cezaevi nakil başvurusu hakkında

sayın meslektaşlarım, kayseri kapalı cezaevinde bulunan tutuklu müvekkilimin aynı zamanda gaziantep ilinde devam eden ceza davaları var ve bu davalar sebebiyle de tutukluluk hali devam etmektedir.Müvekkil gaziantep ilinde yaşamaktadır ailesi de gaziantep ilindedir.Müvekkilin gaziantep kapalı cezaevine nakil başvurusunu nereye yapmamız gerekir bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
Old 11-10-2012, 12:59   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
sayın meslektaşlarım, kayseri kapalı cezaevinde bulunan tutuklu müvekkilimin aynı zamanda gaziantep ilinde devam eden ceza davaları var ve bu davalar sebebiyle de tutukluluk hali devam etmektedir.Müvekkil gaziantep ilinde yaşamaktadır ailesi de gaziantep ilindedir.Müvekkilin gaziantep kapalı cezaevine nakil başvurusunu nereye yapmamız gerekir bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
Sayın hukukcu gürkan;

Hükümlülerin nakillerine ilişkin düzenleme, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 53-58. maddeleri arasında mevcut olup, hükümlünün bulunduğu cezaevi müdürlüğüne/savcılığına, Adalet Bakanlığı'na hitaben (kararı Adalet Bakanlığı verir) dilekçe vermesi gerekir. İlgili maddeleri dikkatle incelemenizi öneririm.

Saygılarımla..
Old 11-02-2014, 17:29   #3
ssblll

Merhaba,
Foruma konu soru üzerinden uzun bir süre gelmiş ancak, benzer durum ile baş başa olduğum için sorumu paylaşmak istedim.

Sayın Av. Engin Ekici cevabınızda Hükümlünün cezaevi nakli talebini "cezaevi müdürlüğüne/savcılığına" demişsiniz. Bu talebi cezaevinin bulunduğu yargı çevresinin bağlı olduğu mahkemenin infaz hakimliğine mi yapmalıyız? Yoksa başka bir merci ye mi?
Old 12-02-2014, 11:47   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Benzer bir dosyamızda tutuklu bulunduğu dosyanın mahkemesine başvuru yaparak müvekkilin naklini sağlamıştık.
Old 12-02-2014, 11:53   #5
ssblll

Teşekkür ederim Av. Bülent Akçadağ
Bizde dün İnfaz Hakimliği ve İnfaz Savcılığı ile görüştük ancak onlar Cezaevi müdürlüğüne başvuru yapmamızı müdürlüğün dosyayı Ankara'ya Bakanlığa göndericeklerini beyan ettiler.
Ancak, biz yinede yarın Savcılığa dilekçe vericez ayrıca, sizin de cevabınıza istinaden cezanın verildiği mahkemeye de başvura yapıcaz
Old 12-02-2014, 12:22   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan ssblll
Bizde dün İnfaz Hakimliği ve İnfaz Savcılığı ile görüştük ancak onlar Cezaevi müdürlüğüne başvuru yapmamızı müdürlüğün dosyayı Ankara'ya Bakanlığa göndericeklerini beyan ettiler.
Ancak, biz yinede yarın Savcılığa dilekçe vericez ayrıca, sizin de cevabınıza istinaden cezanın verildiği mahkemeye de başvura yapıcaz

Sayın ssblll;

Bizim olayımızda kişi hem tutuklu hem hükümlüydü.

Tutuklu olduğu yer mahkemesine başvuru yapmıştık.

Sizin müvekkiliniz hükümlü ise izlediğiniz yol doğrudur.

Hükmü veren mahkeme bu şekil bir talebi dikkate almayacaktır diye düşünüyorum.
Old 12-02-2014, 12:57   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan ssblll
Sorduğunuz soruyu görmemiştim ancak yanıtı siz vermişsiniz.
Old 14-02-2014, 11:28   #8
cesur_yürek

Bakanlık cezaevine yazı yazarak 200 kişinin başka cezaevine sevk edilmesini bildiriyor.Cezaevi İdaresi x ilinde bir çok suçtan tutuklu bulunan müvekkilin de ismini listeye dahil ediyor ve bakanlık onay veriyor. Peki bu durumda ne yapabiliriz ?

Müvekkilin cezaevindeki iyi hali mevcut.
Müvekkilin x ilinde tutuklu yargılandığı dosyaları mevcut
Müvekkil hükümlü değil
Müvekkilin gönderilmeye çalışıldığı y ili x iline 1000 km kadar uzaklıkta ve y ilindeki cezaevinde hasımları var.

Adalet Bakanlığı'nın tutuklu kişilerin bulunduğu yargı ilindeki cezaevinde kalmaları gerektiği yönünde genelgesi var.Yine müvekkilin nakil edilmesi için hiçbir sebep yok ;fakat nakil edilmemesi için bir çok sebep var.Katkı için şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-02-2014, 14:12   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Bakanlık cezaevine yazı yazarak 200 kişinin başka cezaevine sevk edilmesini bildiriyor.Cezaevi İdaresi x ilinde bir çok suçtan tutuklu bulunan müvekkilin de ismini listeye dahil ediyor ve bakanlık onay veriyor. Peki bu durumda ne yapabiliriz ?

Müvekkilin cezaevindeki iyi hali mevcut.
Müvekkilin x ilinde tutuklu yargılandığı dosyaları mevcut
Müvekkil hükümlü değil
Müvekkilin gönderilmeye çalışıldığı y ili x iline 1000 km kadar uzaklıkta ve y ilindeki cezaevinde hasımları var.

Adalet Bakanlığı'nın tutuklu kişilerin bulunduğu yargı ilindeki cezaevinde kalmaları gerektiği yönünde genelgesi var.Yine müvekkilin nakil edilmesi için hiçbir sebep yok ;fakat nakil edilmemesi için bir çok sebep var.Katkı için şimdiden teşekkür ederim.
Sayın cesur_yürek;

Aynı şekilde cezaevi müdürlüğüne hitaben mevcut hassasiyeti yansıtan ayrıntılı bir dilekçe sunup, dilekçede 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 113. maddesi ile Adalet Bakanlığı'nın işaret ettiğiniz yönergesine atıfta bulunmanız gerektiği kanaatindeyim.

Adalet Bakanlığı'nın red kararı vermesi durumunda ne tür bir yasal yola başvurulabileceği ya da bir itiraz prosedürü olup olmadığını bilmiyorum.

Saygılarımla..
Old 16-02-2014, 01:00   #10
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın cesur_yürek;

Aynı şekilde cezaevi müdürlüğüne hitaben mevcut hassasiyeti yansıtan ayrıntılı bir dilekçe sunup, dilekçede 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 113. maddesi ile Adalet Bakanlığı'nın işaret ettiğiniz yönergesine atıfta bulunmanız gerektiği kanaatindeyim.

Adalet Bakanlığı'nın red kararı vermesi durumunda ne tür bir yasal yola başvurulabileceği ya da bir itiraz prosedürü olup olmadığını bilmiyorum.

Saygılarımla..

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne hitaben cezaevi müdürlüğü kanalıyla başruda bulunmamız gerekiyor sanırım ?
Old 17-02-2014, 09:24   #11
avukatburcu

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne hitaben cezaevi müdürlüğü kanalıyla başruda bulunmamız gerekiyor sanırım ?
Merhaba,
Benzer bir durum benim de müvekkilimin başına geldi. Nakil işlemi bakanlığın karar ve talimatıyla gerçekleştiği için buna karşı Danıştay'da dava açabilirsiniz.
Old 18-02-2014, 10:35   #12
cesur_yürek

Dilekçeyi ve ekinde belgeleri Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne ve müvekkilin sevk edildiği cezaevine gönderdim.Bakalım ne sonuç çıkacak?
Old 18-02-2014, 11:17   #13
avukatburcu

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Dilekçeyi ve ekinde belgeleri Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne ve müvekkilin sevk edildiği cezaevine gönderdim.Bakalım ne sonuç çıkacak?

Malumunuz cezaevlerinde nakil talebi yapılırken 3 cezaevi seçilebiliyor. Bu cezaevlerinin de doluluk oranları önemli. Yaptığınız başvurunun akabinde şu an kalınan cezaevi müdürlüğünden, diğer cezaevlerinin listesini isteyip, önceki cezaevinin doluluk oranı müsaitse buraya nakil de talep edebilirsiniz.
Bu arada bu nakillerin sebebi anladığım kadarıyla şu: Ülkedeki cezaevlerinde hem tutuklular hem de hükümlüler kalıyor. Cezaevleri ve tutukevlerinin ayrılması amacıyla hükümözleri de bu şekilde naklediliyor. Fakat sizin konunuzda da olduğu gibi hükümözün, tutuklunun ya da hükümlünün başka dosyalarının da olduğu pek de hesaba katılmıyor.
Old 18-02-2014, 12:17   #14
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan avukatburcu
Malumunuz cezaevlerinde nakil talebi yapılırken 3 cezaevi seçilebiliyor. Bu cezaevlerinin de doluluk oranları önemli. Yaptığınız başvurunun akabinde şu an kalınan cezaevi müdürlüğünden, diğer cezaevlerinin listesini isteyip, önceki cezaevinin doluluk oranı müsaitse buraya nakil de talep edebilirsiniz.
Bu arada bu nakillerin sebebi anladığım kadarıyla şu: Ülkedeki cezaevlerinde hem tutuklular hem de hükümlüler kalıyor. Cezaevleri ve tutukevlerinin ayrılması amacıyla hükümözleri de bu şekilde naklediliyor. Fakat sizin konunuzda da olduğu gibi hükümözün, tutuklunun ya da hükümlünün başka dosyalarının da olduğu pek de hesaba katılmıyor.

Katkı ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Evet en az 3 cezaevi yazılabiliyor.Cezaevlerinin doluluk durumu gerçekten önemli ; fakat zorunlu sevkler yapılırken şahısların durumunun da incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.Mesela ;Şahsın 2 gün sonra duruşması var ve tutuklu.Bu şahsı 1000 km uzaklıkta başka bir cezaevine sevk ediyorlar.

Alıntı:
Genelge

10- Suç ve Yargılama Yeri Nedeniyle Nakil :
(1) Tutuklular¸ öncelikle yargılandıkları mahkemenin bulunduğu yerdeki kapalı ceza infaz kurumlarında veya mahkemenin yargı çevresi içindeki kapalı ceza infaz kurumlarında¸ kapalı ceza infaz kurumu bulunmuyor ise suçları itibariyle konumlarına uygun en yakın kapalı ceza infaz kurumlarında barındırılacaktır.

Uygulamada yerel mahkemece mahkumiyet hükmü alan fakat dosyası yargıtay'da incelemede olan şahısların durumuna Hükümözlü deniliyor.Ben, Hükümözlü kavramını da pek doğru bulmuyorum.Neticede Şahsın hakkındaki mahkumiyet kararı henüz kesinleşmemiş.Neden hükümözlü ?
Old 18-02-2014, 12:21   #15
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Katkı ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Evet en az 3 cezaevi yazılabiliyor.Cezaevlerinin doluluk durumu gerçekten önemli ; fakat zorunlu sevkler yapılırken şahısların durumunun da incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.Mesela ;Şahsın 2 gün sonra duruşması var ve tutuklu.Bu şahsı 1000 km uzaklıkta başka bir cezaevine sevk ediyorlar.

Mahkemeler, SEGBİS sistemi ile başka ilde tutuklu bulunan sanıkları dinleyebiliyor. Ancak bu durumun ne kadar hukuka uygun olduğu tartışma konusudur.
Old 18-02-2014, 12:43   #16
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Mahkemeler, SEGBİS sistemi ile başka ilde tutuklu bulunan sanıkları dinleyebiliyor. Ancak bu durumun ne kadar hukuka uygun olduğu tartışma konusudur.

Evet dinleyebiliyor.Ben hukuka uygun olmadığı kanaatindeyim.

Sanık duruşmada bulunmak istiyorsa ,duruşmaya getirilmelidir.
Old 20-05-2014, 12:50   #17
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Benzer bir dosyamızda tutuklu bulunduğu dosyanın mahkemesine başvuru yaparak müvekkilin naklini sağlamıştık.

Müvekkilin benzer bir durumu söz konusu.Başta sadece tutukluydu ,Şimdi ise başka bir davadan hükümlü.Tutuklu olduğu dosya nedeniyle sevkini talep etmiştik güvenlik sebebiyle talep etmediğimiz bir ile sevki çıktı.Şimdi tekrar
tutuklu yargılandığı kente sevkini talep edeceğiz.Yerel mahkemeye başvurduğumuz taktirde yerel mahkeme tevkif evleri genel müdürlüğü'ne mi yazıyor? Uygulama nasıl işliyor ? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Old 20-07-2017, 10:47   #18
av.simsek

Değerli meslektaşlarım iyi günler diliyorum. Konunun açılışından uzun bir süre geçmiş ancak yeni bir konu açmak istemedim. Bir müvekkilim dün tutuklandı, soruşturma devam ediyor ancak biz güvenlik nedeniyle İzmir ceza evine naklini istiyoruz. Soruşturması devam eden tutuklunun nakli mümkün müdür? Mümkünse başvuruyu nereye yapmamız gerekiyor? Teşekkürler
Old 24-11-2017, 11:43   #19
Lawyer6565

Mahçup

Sayın meslektaşlarım merhabalar,
Aynı duruma benzer şekilde müvekkilim bulunduğu cezaevinden doluluk olduğu gerekçesiyle başka ile 42 kişi ile beraber nakil edildi. Nakilden sonra tekrar nakil talebinde bulunan hükümlülerden tamamına yakını geri gönderildi ancak müvekkilimin talebi reddedildi. Buna karşı ne yapmamı önerirsiniz tekrar bir dilekçe yazmam yeterli olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi