Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şufa Hakkı ve Tesis Edilen İpotek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2016, 22:37   #1
slnn

Varsayılan Şufa Hakkı ve Tesis Edilen İpotek

Merhaba.

A ve B, bir arsaya hissedar iken A kısa bir süre önce hissesini C'ye satıyor. C de satın aldıktan on beş gün sonra X Bankasından kullandığı kredi karşılığında arsa üzerinde pay bedelini aşkın miktarda ipotek tesis ettiriyor.

Müvekkil B bu satışı öğrendikten hemen sonra tapuda bildirilen değer üzerinden şufa hakkını kullanmak için dava açıyor.

Şimdi, şufa hakkı davası çerçevesinde A'nın hissesi alınacağı zaman söz konusu ipoteklerin durumu ne olacak?

İpotek bedelinin, A'nın pay bedelini aştığını özellikle belirtmek isterim.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Old 17-07-2017, 11:01   #2
Av.ihsanZavrak

Varsayılan Şuda davaı İpotek Acill.

Sayın slnn Merhaba.

Öncelikle kolay gelsin. Anlattığıınız olayla ilgili ne yaptınız. Bana da benzer bir dava geldi. Hisseyi alan 3. kişi x banksı lehine yüklü bir ipotel tesis etmiş. Bunu tapu kayııtları geldikten sonra öğreniyoruz.
İpoteğin durumu ne olacak, siz ne yaptınız. Ayrıca bu konu hakkında bilgi sahibi meslektaşlardan cevap bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Old 17-07-2017, 15:35   #3
Yücel Kocabaş

Davacı ipotek işlem ve borcunun tarafı olmadığından ipotek kaydından etkilenmez

Taşınmazın üzerinde davadan önce veya sonra konulan ipotek olması,davacının önalım hakkını etkilemez.Çünkü davacı ipotek işleminin ve borcunun tarafı değildir.İpotek bedeli önalım bedeline dahil değildir.

Açılan önalım davasında davacı ipotek konusunda da talepde bulunarak, taşınmazı ipoteksiz olarak almayı talep ederse , önalım bedelini tamamen yatırır ve kararla birlikte ipotek kaydı kaldırılır.Davacı ipotekli olarak almayı talep ederse, önalım bedelinden ipotek borcu düşülerek bakiyesi davacı tarafından ödenir ve taşınmaz davacı adına tescil edilir. Bu davalara önceki süreçte bakan 6.HD.sinin onursal Bşk.larından Müslüm TUNABOYLU'nun Önalım (Şufa Davaları,2013,sh:403 ve dev.) isimli eserindeki açıklamaları bu şekildedir.
Old 17-07-2017, 15:46   #4
Av.ihsanZavrak

Üstadım cevabınız için teşekkürler. Ben Yargıtay kararlarını inceledim. Sanki ipotek bedeli üzerinden bedel yatıracak gibi anladım. Elinizde kararlar varsa paylaşırsanız sevinirim.
Old 18-07-2017, 12:48   #5
Yücel Kocabaş

Önalım (Şufa) davalarına bakmak görevi önceleri 6.HD.sine ait iken 2013 yılından itibaren bu görev 14.HD.sine veriliyor. Sonradan da 6.HD.si kaldırılıyor. 6.HD.sinin , daire başkanının ilk cevabımda aktardığım görüşünü destekleyen (özellikle satışla birlikte veya satıştan sonraki dönemde aşırı bedellerle konulan ipoteklere yönelik) kararları bulunduğu gibi, buna karşın "alıcının taşınmazı ipotekten doğan veya doğacak tüm vecibeleri ile birlikte satın aldığını “ bildirdiği ve ipotek bedelinin ödendiğinin banka kayıtları ile kanıtlandığı olayda davacının ipotek bedelini de depo etmesi gerektiğine “ dair kararı da var.

14.HD.nin kararlarında ise ; öncelikle önalım davası içinde ipoteğin kaldırılması talebinin bulunması halinde alacaklısına da husumet yöneltilerek çözümlenmesi gerekliliğine işaret ediliyor. Bunun da , ipotek tesisinin muvazaaya dayanıp dayanmadığının taraf delilerinin incelenmesi ile bir karara bağlanabileceği, muvazaa ispat edildiği takdirde davacının ipotekten arındırılmış şekliyle taşınmazı üzerine alabileceği anlamına geldiğini düşünüyorum .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi