Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sahteliği Bilinmeden Resmi İşlemde Kullanılan Resmi Evrak

Yanıt
Old 16-02-2007, 17:38   #1
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan Sahteliği Bilinmeden Resmi İşlemde Kullanılan Resmi Evrak

Sayın Meslektaşlarım olaya konu evrak renkli fotokopi bir doktor raporu.Müvekkil bir arkadaşından 3 günlük rapor bulmasını rica ediyor ancak arkadaşı bulamayınca kendisinide kırmamak adına renkli fotokopi bir sahte rapor düzenleyip müvekkile gönderiyor.
Müvekkil raporun sahte olduğunu bilmeden raporu askerlik şubesinde bakaya kalmamak için kullanıyor. Müvekkil sahte resmi evrakı kullanarak suç işlemiş oluyormu?oluyorsa bu konuda kastın yokluğundan hareket edebilirsek sonuç alabilirmiyiz? Savunmayı ne yönde vermemizi tavsiye edersiniz?

Yargıtay yargılamamın adli mahkemelere ait olduğuna daha önce bir çok kez karar vermiş. Bu anlamda lehe bir durum söz konusu olabilirmi?

Şimdiden tüm meslektaşlara teşekkürler?
Old 16-02-2007, 18:02   #2
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
Müvekkil raporu askerlik şubesinde bakaya kalmamak için kullanıyor. Müvekkil sahte resmi evrakı kullanarak suç işlemiş oluyormu?

TCK 204. maddesi gereğince suç, kullanmıştır çünkü. Haksız menfaat sağlamak için resmi bir evrağı kullanmıştır. İçtima hükmüne göre hem bakayadan ayrı bir ceza hemde sahtecilik den ayrı bir ceza hükmedilmelidir.

İçimden şöyle bir savunma vermek geldi. "SİSTEM" daha fazlasını yazmacağım ama malesef "SİSTEM" Anladığınızı umut ediyorum...
Old 16-02-2007, 18:47   #3
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Sayın Meslektaşlarım olaya konu evrak renkli fotokopi bir doktor raporu.Müvekkil bir arkadaşından 3 günlük rapor bulmasını rica ediyor ancak arkadaşı bulamayınca kendisinide kırmamak adına renkli fotokopi bir sahte rapor düzenleyip müvekkile gönderiyor.

Müvekkil raporu askerlik şubesinde bakaya kalmamak için kullanıyor. Müvekkil sahte resmi evrakı kullanarak suç işlemiş oluyormu?oluyorsa bu konuda kastın yokluğundan hareket edebilirsek sonuç alabilirmiyiz? Savunmayı ne yönde vermemizi tevsiye edersiniz?

Yrgıtay yargılamamın adli mahkemelere ait olduğuna daha önce bi çok kez kara vermiş. Bu anlamada lehe bir durum söz konusu olabilirmi?

Şimdiden tüm meslektaşlara teşekkürler?

Sayın Demirezen,

Bir doktor raporundan söz edip, resmi evrakta sahtecilik olur mu diye sorduğunuza göre; rapor Devlet Hastanesi vb. gibi bir yerden verilmiş gibi hazırlanmış demektir.

Resmi evrakta sahtecilikten yargılanmak için, resmi evrağı sanığın düzenlemesi gerekmemektedir. Eski TCK 346 ıncı maddede "Bilerek sahte evrağı kullanmak" suç sayılmış; yeni TCK'da da 204/1 e göre cezalandırılacağı öngörülmüştür.Müvekkiliniz bu belgenin sahte olduğunu biliyorsa yargılama bu minvalde yürütülecektir. Bilmiyorsa evrağı kendisine getiren yargılanacaktır.

Bildiğini ve raporun resmi hastane raporu gibi tanzim edildiğini varsayarsak; bu defa iğfal kabiliyetinin olup olmadığı önem arz edecektir. Bu durumda da belgenin ilk bakışta sahte olduğu anlaşılıyorsa; bu suçtan ceza tayinine gidilmeyecektir. Yargıtay, mevzuat ile ilgili resmi belgede bulunması gereken başlık, sayı,tarih, imza, mühür vs. gibi unsurların mevcut olup olmadığına bakılması gerektiğini, iğfal kabiliyeti bakımından gerekirse bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğini belirlemiştir.Fotokopi dediğinize göre, imza da fotokopi mi? Yoksa fotokopinin üzerine atılmış bir imza var mı? Bu tür küçük ayrıntılar dava açısından önemli olacaktır.

Saygılarımla
Old 16-02-2007, 23:37   #4
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Raporun iğfal kabiliyeti olduğu kanısındayım çünkü hem kendisi hemde askerlik şubesi memuru bu konuda şüphe duymuyor.
Benim yardımızı istediğim konu aslında yargılamada müvekkilin bu durumu bilmediğini nasıl kanıtlayacağımız.
Old 16-02-2007, 23:48   #5
gencerx07

 
Varsayılan farklı bakış

şöyle bir durum daha var.sağlık raporu muayene sonrası verilir.bu kişi ise arkadasını arayarak yasa dışı rapor elde etmesini söylüyor. yani rapor ya sahte olacak yada gerçekdışı olacak.bence burada azmettirmeden dolayı ceza alabilir.sadece stajer avukat mantığı işte
Old 17-02-2007, 09:21   #6
Kamaz

 
Varsayılan

Olaya konu evrak, renkli fotokopi bir doktor raporu.Doktor raporları ise bildiğim kadarı ile renkli değil siyah beyaz şeklinde olur.Bence renkli fotokopi doktor raporunun iğfal kabiliyeti yoktur.Bu raporun ilk görüşte sahte olduğunu da herkes anlayabilir.(kendileri sahte olduğunu anlamadığını söylese bile).Bu nedenle ortada suçun yasal unsurları yoktur ve suç işlenmemiştir,diye düşünüyorum.
Old 17-02-2007, 15:16   #7
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

evrakta doktor kaşesi,mühür,imza gibi unsurların renkli kalem( lacivert,mavi) ile uygulanması ve daha sonra bunun renli fotokopi ile birleştirilmesi durumu söz konusu sanırım. O yüzden iğfal kabiliyeti var diye düşündüm
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Resmi Gazete Arşivi didem79 Ticari Duyurular 1 12-02-2007 09:13
resmi vasiyetname runal Hukuk Soruları Arşivi 2 15-01-2007 17:48
Resmi evrakta sahtecilik taze mezun yalçın Meslektaşların Soruları 4 11-11-2006 15:13
Üye Resmi ve Avatarlar Admin Site Haberleri 10 17-05-2006 14:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04286790 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.