Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süre Tutum Dilekçesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2014, 17:10   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Süre Tutum Dilekçesi

Süre tutum dilekçesi katılan sanık tarafından yanlış mahkeme adı ve yine yanlış esas numarası ile doğru dosyaya sunuldu.İtirazın hangi sanık için veya tüm sanıklar için mi yapıldığı da belirtilmemiş.Sanık sadece ''Temyiz ve itiraz ediyorum''şeklinde beyanda bulunmuş.

Süre tutum dilekçesi geçerli midir?

Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 27-10-2014, 20:38   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Süre tutum dilekçesi katılan sanık tarafından yanlış mahkeme adı ve yine yanlış esas numarası ile doğru dosyaya sunuldu.İtirazın hangi sanık için veya tüm sanıklar için mi yapıldığı da belirtilmemiş.Sanık sadece ''Temyiz ve itiraz ediyorum''şeklinde beyanda bulunmuş.

Merhaba,

"Temyiz ve itiraz ediyorum" diyen dosyanın sanığı ise, bu beyanı da imzalı ise, sadece bu sanık açısından karar temyiz edilmiş olmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 28-10-2014, 16:57   #3
derdiyok

Şekil şartları eksik olduğundan geçersizdir diye düşünüyorum, zira genel kural olarak HMK Dava dilekçesinin içeriği
MADDE 119- (1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:
a) Mahkemenin adı.
b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.
c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.
ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.
d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.
e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
g) Dayanılan hukuki sebepler.
ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.
h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.
(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.
DİYOR.
Old 28-10-2014, 18:05   #4
gunermeric

Bu bir ceza davası olmakla HMK'nın burada uygulanması söz konusu olmaz. Bence sanık kendisi bu mahkemede yargılandığı için ve yargılandığı doğru dosyaya yanlış mahkeme numarası ve adı ile sunmuş olsa da bunların sehven yapıldığı gözetilerek bu konuda açıklayıcı bir dilekçe vererek ve yanlış yazdığı mahkeme ve dosya adı altında başka bir dosyası mevcut değil ise temyizi sadece kendisi açısından geçerli kabul edilir diye düşünüyorum.
Old 29-10-2014, 22:56   #5
Batu Han

Alıntı:
5271 sayılı CMK

Madde 264 - (1) Kabul edilebilir bir başvuruda kanun yolunun veya merciin belirlenmesinde yanılma, başvuranın haklarını ortadan kaldırmaz.

(2) Bu hâlde başvurunun yapıldığı merci, başvuruyu derhâl görevli ve yetkili olan mercie gönderir.

Bana göre bu madde ışığında sanık tarafından verilmiş süre tutum dilekçesi geçerlidir. Ancak sayın meslektaşımın tavsiyesine uygun olarak, açıklayıcı bir dilekçeyle mahkemeye yardımcı olmanız sizin de çıkarınıza olacaktır kanaatindeyim.
Old 30-10-2014, 12:40   #6
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Katılan sanığın kendisi açısından geçerli olduğunda tereddüt olmasa gerek. Mahkeme adı ve dosya numarasının yanlış yazılmasının burada bir etkisi olmadığını, asıl olanın temyiz eden tarafın iradesi olduğunu düşünüyorum. Davanın diğer sanıkları açısından ise hangi sanık yönünden temyiz edildiği anlaşılamıyor ise tüm sanıklar yönünden temyiz edildiği varsayılarak hareket edilmesi gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi