Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haczin kaldırılması-harç meselesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2011, 10:13   #1
Burak Demirci

Varsayılan Haczin kaldırılması-harç meselesi

Kambiyo senedine dayalı bir icra takip dosyasında 3 yılıdan buyana dosyada alacaklı tarafından herhangi bir işlem yapılmış ve dosya haliyle işlemden kaldırılmış. Dosya derdest iken borçlunun içerisinde mevduat olmayan banka hesabına bloke konulmuştur. Borçlu da şimdi dosya işlemden kaldırıldığı için haczin düştüğü gerekçesiyle icra müdürlüğüne müracaat ederek haczin kaldırılmasını telep etmektedir.

1-) Mnekul ve gayrimenkuller için 1 ve yıl içerisinde haczin düşmesi mümkün iken, banka blokeleri de bu kapsama girer mi?

2-) Haczin düştüğünü kabul edersek borçludan tahsil harcı alınır mı?

Tüm meslekdaşlara iyi çalışmalar diliyorum.
Old 30-06-2011, 10:51   #2
kezzy

Alıntı:
Yazan Burak Demirci
Kambiyo senedine dayalı bir icra takip dosyasında 3 yılıdan buyana dosyada alacaklı tarafından herhangi bir işlem yapılmış ve dosya haliyle işlemden kaldırılmış. Dosya derdest iken borçlunun içerisinde mevduat olmayan banka hesabına bloke konulmuştur. Borçlu da şimdi dosya işlemden kaldırıldığı için haczin düştüğü gerekçesiyle icra müdürlüğüne müracaat ederek haczin kaldırılmasını telep etmektedir.

1-) Mnekul ve gayrimenkuller için 1 ve yıl içerisinde haczin düşmesi mümkün iken, banka blokeleri de bu kapsama girer mi?

2-) Haczin düştüğünü kabul edersek borçludan tahsil harcı alınır mı?

Tüm meslekdaşlara iyi çalışmalar diliyorum.

Konuyla ilgili bknz :http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43386

yukarıda verilen linkte konuyla ilgi kararlar mevcut olup, karalardan da anlaşılacağı üzere haciz bir yıl içinde düşmeyecektir.
Old 09-10-2013, 16:31   #3
Sevdem

Varsayılan banka hesabı haczi-harç

Sayın Burak Demirci,30,06,2011 tarihli sorunuzda belirttiğiniz mevzuyla ilgili araştırma yaparken sizin sorunuzu gördüm ve sonucunu merak ettim.ben de bugün aynı mevzuyla karşılaştım ve icra md.yard.maaş ve bankalardaki haczin kaldırılması için harç alındığını iddia etti.Takipten düşen dosyada para olmayan banka hesabı üzerindeki haczin kaldırılması için harç ödenmesi çok mantıksız.Sizin olayınızda sonucu bildirirseniz sevinirim.İyi akşamlar.
Old 09-10-2013, 16:56   #4
üye7160

Alınan harç fek harcı değildir.Alınan harç tahsil harcıdır ki Yargıtay "haciz kaldırılıyorsa haricen anlaşma vardır ve haricen tahsil edilmiştir " diyerek tahsil harcı alınmasını onamıştır.
Ancak banka haczini diğer menkul haczi gibi düşünmemek gerek diyorum.Zira zaten henüz doğmamış alacağa bloke konulmayacağı açık.Gönderilen haciz günlük olduğundan bu noktadan sonra bankaya para yatsada zaten dosyaya ödenmeyeceğinden ortada kaldırılacak bir haciz olduğunu dahi sanmıyorum.Var kabul edilse bile tahsil harcına konu olacak türden olmadığı aşikar.Yine sonsuz haciz olmayacağı da malum.Bu nedenle takipsizlikle düşen dosyada banka haczi de diğer menkul hükümlerine tabi kabul edilerek, 106. ve 110. madde gereği düşmelidir.Bu nedenle bence harç alınmamalı.Ama maaş haczi için aynı şeyi söyleyemem.Zira sıraya girilmiş ise her halükarda bir gün dosyaya para yatacak demektir.
Old 24-10-2013, 16:36   #5
avcaer

Borçlu icra müdürlüğüne yapacağı talepte, dosyanın işlemden kaldırıldığını ve haczin düştüğünü iik'ya dayanarak talep etmelidir. Bu durumda icra müdürlüğü de blokeyi kaldırmalıdır.
"haciz kaldırılıyorsa haricen anlaşma vardır ve haricen tahsil edilmiştir" denilip, harç talep edilebilmesi için fek talebinin alacaklıdan gelmiş olması gerekir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi