Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İzalei şuyu davasında veraset alımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2012, 13:12   #1
Sarıkamıs

Varsayılan İzalei şuyu davasında veraset alımı

Cevaplarıyla bana yol gösterecek olan saygıdeğer meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Müvekkilim üzerinde muktesat bulunan taşınmazda en fazla hissesi bulunan paydaştır.Diğer 3 paydaşın ise cüzzi miktarda hisseleri mevcut olup hepsi vefat etmiştir.İlk kez böyle bir dava açacağım için aklıma takılan soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.
1-Diğer paydaşların mirasçılarını bilmiyoruz bu durumda izalei şuyu davası açmadan mahkemeden veraset davası açmak için yetki talebinde mi bulunmalıyım yoksa dava açıp sonra mı bu talebi ileri sürmeliyim?
2-Yetki belgesi aldık diyelim 3 muris için ayrı ayrı mı veraset davası açmam gerekiyor yoksa tek dilekçe yeterli olur mu ?(bu 3 murisinde mirasçılarından bazıları vefat etmiş olsa bunlar içinde ayrı veraset davası açılmalı mı?)

Old 13-02-2012, 13:36   #2
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Sarıkamıs
Cevaplarıyla bana yol gösterecek olan saygıdeğer meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Müvekkilim üzerinde muktesat bulunan taşınmazda en fazla hissesi bulunan paydaştır.Diğer 3 paydaşın ise cüzzi miktarda hisseleri mevcut olup hepsi vefat etmiştir.İlk kez böyle bir dava açacağım için aklıma takılan soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.
1-Diğer paydaşların mirasçılarını bilmiyoruz bu durumda izalei şuyu davası açmadan mahkemeden veraset davası açmak için yetki talebinde mi bulunmalıyım yoksa dava açıp sonra mı bu talebi ileri sürmeliyim?
2-Yetki belgesi aldık diyelim 3 muris için ayrı ayrı mı veraset davası açmam gerekiyor yoksa tek dilekçe yeterli olur mu ?(bu 3 murisinde mirasçılarından bazıları vefat etmiş olsa bunlar içinde ayrı veraset davası açılmalı mı?)

1- Sizin müvekkiliniz ölenlerin mirasçısı oılmadığına göre izale-i şuyu davasına bakan mahkemeden veraset ilamı çıkarmak üzere yetki istemeniz daha doğru olur. (yine de ben aynı şekildeki bir izale-i şuyu davası sebebi ile 3. kişilerin veraset ilamını mahkemeden yetki almadan çıkarabildiğimi hatırlıyorum. İzale-i şuyu davasından bahsedip veraset ilamı almıştım ancak izale-i şuyua ve veraset ilamına bakan mahkeme aynı idi. siz yine de mahkemeden yetki alın)

2- 3 muris için ayrı ayrı veraset ilamı çıkarmanız gerekir yani 3 ayrı dilekçe hazırlamalısınız. 3 murisin mirasçılarından herhangi biri ölmüş olsa bile ölenlerin miras payı onların kendi mirasçılarına intikal edecektir. Bu intikal durumu açtığınız veraset davalarında rahatlıkla tespit edilebilir. Dolayısı ile murislerin ölen mirasçıları için ayrı bir veraset talebinde bulunmanız gerekmez.Örnekleyelim;

ORTAKLARDAN A ölümüş olsun. A'nın eşi de ölmüş olsun. Ve onun B ile C adlı oğulları olsun. B de vefaat etmiş olsun ve B'nin de D isimli bir oğlu olsun. Siz B için ayrı bir veraset iilamı istemessiniz. A için isteyeceğiniz verasette paylar şöyle görünecektir.

Muris A'nın terekesi 2 pay kabul edilerek

1/2 payı C'ye
1/2 payı da vefaat eden B'nin oğlu D'ye

ait olacaktır.

Bu örnekten gidersek siz muris A için C ve D'yi izale-i şüyu davanıza dahil edersiniz ve ortada mesele kalmaz.

Selamlarımla...
Old 21-02-2012, 15:50   #3
Sarıkamıs

Tatminkar cevabınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım.Affınıza sığınarak kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak isterim.Açacağım ortaklığın giderilmesi davasında dava dilekçesinde davalıları , ....'nın mirasçıları olarak telafuz etmeyi düşünüyorum bunda bir sıkıntı olur mu ? yada doğrudan ölen murisi taraf olarak gösterebilirmiyim?Adresini bilmediğimiz davalılar için dava dilekçesinde adres kısmını boş mu bırakmalıyım yoksa başka bir yol varmı ? Tecrübelerini paylaşacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi