Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kısmi icra kefalati ve taahhüt

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2010, 17:41   #1
av.23

Varsayılan kısmi icra kefalati ve taahhüt

Konu sitede bir çok kez tartışılmış ancak, ben tam olarak aradığımı bulamadım.Değerli fikirlerinize ihtiyacım var.
Haciz esnasında borcun bir kısmı için 3.kişi icra kefili oldu. Herhangi bir hesap dökümü yapmaksızın toplamda ödeyeceği rakamı zapta geçirdik.Yani dosya borcu 100 Lira ise,kefil 60 lira için kefil oldu. Şimdi kefile icra emri göndereceğim.Hatta sonrasında taahhüdünü almayı düşünüyorum (Hatta ikisini aynı anda yapmayı düşünüyorum Ancak gerek icra emri açısından gerek geçerli bir taahhüt olması açısından hesap dökümünü nasıl yapacağım konusunda tereddütteyim. ( Vekalet ücreti , faiz vs. ) Şimdiden teşekkürler.
Old 23-08-2010, 18:20   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.23
Konu sitede bir çok kez tartışılmış ancak, ben tam olarak aradığımı bulamadım.Değerli fikirlerinize ihtiyacım var.
Haciz esnasında borcun bir kısmı için 3.kişi icra kefili oldu. Herhangi bir hesap dökümü yapmaksızın toplamda ödeyeceği rakamı zapta geçirdik.Yani dosya borcu 100 Lira ise,kefil 60 lira için kefil oldu. Şimdi kefile icra emri göndereceğim.Hatta sonrasında taahhüdünü almayı düşünüyorum (Hatta ikisini aynı anda yapmayı düşünüyorum Ancak gerek icra emri açısından gerek geçerli bir taahhüt olması açısından hesap dökümünü nasıl yapacağım konusunda tereddütteyim. ( Vekalet ücreti , faiz vs. ) Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar;

Ben öncelikle, "(Hatta ikisini aynı anda yapmayı düşünüyorum)" kısmı için bir şey yazayım. Eğer haczi zaptına kefilin, İİK md. 20'de sözü edilen "lehine olan sürelerden feragat ettiği" yazılmamışsa icra emrini tebliğ ettikten sonra sürelerin bitmesini beklemeden taahhüt almamanızı öneririm. İleride ceza davasından beraati önlemek açısından...

Öte taraftan, (her ne kadar daha önce kısmi taahhüdün mümkün olduğunu ifade etmiş isem de çıkan beraat kararları doğrultusunda kısmi taahüdün geçerli olmayacağı ihtimalini de değerlendirerek) kefil olunan miktar üzerinden vekalet ücreti, faiz ve masraf hesaplanması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç itibariyle bu konuda uygulama birliği olmaması da çoğu zaman kesin ve net şeyler söylemeye mani oluyor.

Saygılarımla...
Old 23-08-2010, 22:13   #3
av.23

Haciz zaptında sürelerden feragat edildiğine dair bir beyan yok.Ancak dairede tebligat yapmayı düşünüyorum.Bu tebligatla birlikte sürelerden feragat etmiş olduğu beyanını alabilirim diye düşündüm.
Evet kısmi taahhütten ceza çıkmıyor fakat kısmi kefalet söz konusu olduğunda kefil sonuçta kefil olduğu tüm rakam üzerinden tahhhüt vereceği için o noktada sorun olmaz herhalde.Benim sıkıntım örneğimizden gidersek ödemeyi kabul ettiği 60 liraya vekalet ücreti ve sair giderleri eklediğimde bu 70 lira olacak ve bu kefil olduğu rakamın üzerinde bu durumda taahhüt alma ihtimali ortadan kalkacak.Tahhütten ceza çıkması için muhakkak ayrıntlı döküm yapmam gerektiğinden totalde 60 liraya varan bir hesap çıkarsam zorlama bir yaklaşım mı olur? Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi