Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Dosya Masrafı için Tüketici Mahkemesinde kısmi dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2013, 11:25   #1
parezger

Varsayılan Banka Dosya Masrafı için Tüketici Mahkemesinde kısmi dava

Bankaların aldıkları dosya masrafı için (1200 TL üstü) tüketici mahkemesinde kısmi dava açabilir miyiz? Malumunuz bu masraflar içinde bazı kalemler talep edilemiyor. Ancak banka masraf dekontunda bu ayrıntılar net belirtilmemiş. Bu durumda fazla talep edip vekalet ücreti ödememek için alt sınırdan kısmi dava açıp, bilirkişi incelemesinden sonra hasıl olacak duruma göre ek dava ya da davayı ıslah süretiyle talebimizi artırabilir miyiz? Cevap verme nezaketinde bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Old 08-04-2013, 11:59   #2
Av. Hakan ÜSTÜN

2013 yılı itibariyle değeri 1.191,52 TL ve üzeri uyuşmazlıklar için doğrudan Tüketici Mahkemelerine başvurabilirsiniz. Banka masraf dekontunda masraflar detaylı belirtilmediği için de fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak söz konusu davayı açmanızda yarar vardır.
Old 08-04-2013, 12:17   #3
parezger

Cevap için teşekkürler yalnız benim sorum kısmi dava ile ilgili idi. örneğin banka dekontunda 2500 TL masraf gözüküyor, ancak ayrıntılı masraf dökümü yok, örneğin BSMV, KKDF, Sigorta, DASK, ekspertiz ücreti vb gibi ayrıntılar yok. Bu durumda 2500 TL talep edersek muhtemelen bunun altında bir rakam çıkarsa vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağız. Bu durumda bu durumda 1200 tl talep edip ancak bilirkişi incelemsinden sonra taebimizi artırabilecek miyiz? Artırabilecek isek hangi yolla ıslah mı ek dava mı?
Old 09-04-2013, 14:59   #4
kamaci

iyi günler,
biz sizinle aynı durumdaki dekontlarımız için hmk 107.madde şartlarının oluştuğuna dayanarak belirsiz alacak davası açtık. kısmi davaya nazaran belirsiz alacak davasının daha uygun olduğu kanısındayım. geçici talep değeriyle açtığımız davada, tahkikat aşamasında belirlenecek meblağa göre ıslaha gerek kalmadan talebimizi arttıracağız. bu sayede davanın kısmen kabul edilmesi ihtimalini bertaraf ettik. açtığımız davalarda henüz ön inceleme duruşmasını bekliyoruz. iyi çalışmalar
Old 21-05-2013, 11:58   #5
av.erkman

Merhaba,
Elimizde bir bankadan farklı zamanlarda çekilen kredilere ait çekilen kredi miktarı, çekilen kredilerin tarihi ve müşteri numarası var. Elde olan belgelere dayanarak kesilen dosya masrafının tüketici mahkemesinde direkt olarak dava açmaya yeteceğini düşünüyoruz. Tüketici mahkemesinde belirsiz alacak davası mı açmalıyız? Bu konuda yardımlarımıza ihtiyacım var. Saygılar...
Old 22-05-2013, 07:39   #6
Av. Ceyhun Doğan Küçükçil

bende aynı sorun üzerinde düşünüyorum. benim sıkıntım müvekkil rakam belirterek 1640 tl için ilamsız icra takibi yapmış ve banka da bu takibe itiraz etmiş. bende alacak davası açsam belirsiz alacak davası olarak ikame edebilir miyim diye düşünüyorum. selamlar
Old 13-09-2013, 07:17   #7
kamaci

Varsayılan Kredi masrafları için açtığımız belirsiz alacak davasının akıbeti

İyi günler
Önceki mesajımda belirsiz alacak davası açtığımızı söylemiştim. Ondan sonra birkaç tane daha belirsiz alacak davası şeklinde açtım özellike Ziraat Bankası tek dekontta ekspertiz dahil toplam kesilen masrafı gösterir dekont veriyor.

Açtığımız belirsiz alacak davalarının akıbetine gelince;
Davalarımız belirsiz alacak davası olarak kabul edildi ve dosyalarımız bilirkişilere tevdi edildi. Bilirkişi raporu gelince geçici taleplerimizi kesin taleplere çevireceğim.

Sayın Avukat arkadaşlarım sizde kalem kalem belirtilmemiş masraf dekontlarınızı koyarak görev sınırının üstünde bir rakam belirleyip belirsiz alacak davası açmanızı öneririm en azından kısmi kabul çıkmasın. Mahkeme kabul etmezse zaten süre veriyor alacak davasına dönüştürmemiz için. Saygılar
Old 13-09-2013, 07:22   #8
kamaci

Alıntı:
Yazan Av. Ceyhun Doğan Küçükçil
bende aynı sorun üzerinde düşünüyorum. benim sıkıntım müvekkil rakam belirterek 1640 tl için ilamsız icra takibi yapmış ve banka da bu takibe itiraz etmiş. bende alacak davası açsam belirsiz alacak davası olarak ikame edebilir miyim diye düşünüyorum. selamlar

Sayın Küçükçil, davanızı eğer bizimki gibi kalem kalem belirtilmemiş dekontlarq dayanarak açacaksanız belirsiz alacak davası şeklinde açabilirisiniz diye düşünüyorum. Ancak dilekçeye ekleyecek olduğunuz dekontlarda masraflar kalem kalem gösterilmişse mahkeme belirsiz alacak davasını kabul etmeyecek tarafınıza dilekçenizi düzeltmeniz için süre verecektir. Usulden reddedemesi yönünde Yargıtay kararlarıda mevcuttur.
Old 13-09-2013, 09:11   #9
kamaci

Alıntı:
Yazan av.erkman
Merhaba,
Elimizde bir bankadan farklı zamanlarda çekilen kredilere ait çekilen kredi miktarı, çekilen kredilerin tarihi ve müşteri numarası var. Elde olan belgelere dayanarak kesilen dosya masrafının tüketici mahkemesinde direkt olarak dava açmaya yeteceğini düşünüyoruz. Tüketici mahkemesinde belirsiz alacak davası mı açmalıyız? Bu konuda yardımlarımıza ihtiyacım var. Saygılar...

Sayın Erkman farkı tarihlerde çekilen krediler demişsiniz. Yanlış anlamadıysam hepsini birlikte açmayı düşünüyosunuz. İşinize karışmak gibi olmasın ama ben olsam kredileri herbiri ayrı ayrı olarak dava konusu yaparım. Görev sınırın altındakileri hakem heyetleri üstündeki mahkemelerde dava konusu yapardım. Bütün krediler için ayrı ayrı icra vekalet ücreti, mahkemelerde görülenler için ayrı ayrı vekalet ücretine hükmolması için. Eğer yanlış anladıysam hepsini ayrı ayrı açacaksanız gereksiz mesajım için kusura bakmayın saygılar
Old 12-12-2013, 23:17   #10
inoktaanokta

Merhaba;

Kredi masrafları iadesine dair taleplerimizde kısmi dava açarsak davamızın hukuki yarar şartı yokluğundan usulden reddedilmesi mümkün müdür? Ayrıca talep kabul edilirse daha sonra davamızı ek bir talep ile ıslah ederek artırabilir miyiz?

Cevap verecek meslektaşlarımıza şimdiden teşekkürler..
Old 25-03-2014, 13:13   #11
Avukuat Gamze

Alıntı:
Yazan kamaci
İyi günler
Önceki mesajımda belirsiz alacak davası açtığımızı söylemiştim. Ondan sonra birkaç tane daha belirsiz alacak davası şeklinde açtım özellike Ziraat Bankası tek dekontta ekspertiz dahil toplam kesilen masrafı gösterir dekont veriyor.

Açtığımız belirsiz alacak davalarının akıbetine gelince;
Davalarımız belirsiz alacak davası olarak kabul edildi ve dosyalarımız bilirkişilere tevdi edildi. Bilirkişi raporu gelince geçici taleplerimizi kesin taleplere çevireceğim.

Sayın Avukat arkadaşlarım sizde kalem kalem belirtilmemiş masraf dekontlarınızı koyarak görev sınırının üstünde bir rakam belirleyip belirsiz alacak davası açmanızı öneririm en azından kısmi kabul çıkmasın. Mahkeme kabul etmezse zaten süre veriyor alacak davasına dönüştürmemiz için. Saygılar
Ben de buna benzer bir dava acmayı düşünüyorum. Davalarınızın akıbeti ne oldu öğrenebilir miyim? Aynı yoldan gitsek bir sonuca ulaşabilir miyiz?
Old 25-03-2014, 16:03   #12
kamaci

Avukat hanım belirsiz alacak şeklinde açtığımız davaları bilirkişi raporu geldikten sonra bilirkişi raporuna göre duruşmada yada beyan ile geçici talebimizi şu miktar üzerinden kesinleştiriyoruz diyoruz. Kararda kesinleştirdiğiz bedel üzerinden veriliyor. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Aynı yolu öneririm
Old 30-04-2014, 14:21   #13
carpediem0189

DOsya bilirkişiye gitmemişse belirsiz alacak davasına nasıl devam ediyorsunuz sayın Kamacı? Benzer durumda dosyalarım var ve şimdiye kadar belirsiz alacak davası olarak açmamıştım.
Ayrıca ipotek tesis ücreti ve erken kapatma faizi iade alınabiliyor mu?
Old 30-04-2014, 16:49   #14
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan kamaci
Avukat hanım belirsiz alacak şeklinde açtığımız davaları bilirkişi raporu geldikten sonra bilirkişi raporuna göre duruşmada yada beyan ile geçici talebimizi şu miktar üzerinden kesinleştiriyoruz diyoruz. Kararda kesinleştirdiğiz bedel üzerinden veriliyor. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Aynı yolu öneririm

Avukat Bey sonuç var mı davalarınızda belirsiz alacak olarak karara çıktılar mı? Ben de açacağım ama emin olamadım belirsiz olur mu olmaz mı...
Old 30-04-2014, 17:04   #15
kamaci

Alıntı:
Yazan Av. Feyza Altun
Avukat Bey sonuç var mı davalarınızda belirsiz alacak olarak karara çıktılar mı? Ben de açacağım ama emin olamadım belirsiz olur mu olmaz mı...

Avukat Hanım bütün davalarımızı belirsiz açtım. Bilirkişi raporu veya bankanın gönderdiği bedel üzerine geçiçi talebimizi şu miktar üzerinden kesinleştiriyorum diyerek talepte bulundum ve kesinleştirdiğimiz bedel üzerinden kararlarımızı aldım ve alıyorum. Yani belirsiz alacak davalarım benim kesinleştirdiğim bedel üzerinden karara çıktı. Rahatlıkla belirsiz açabilirsiniz
Old 30-04-2014, 17:15   #16
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan kamaci
Avukat Hanım bütün davalarımızı belirsiz açtım. Bilirkişi raporu veya bankanın gönderdiği bedel üzerine geçiçi talebimizi şu miktar üzerinden kesinleştiriyorum diyerek talepte bulundum ve kesinleştirdiğimiz bedel üzerinden kararlarımızı aldım ve alıyorum. Yani belirsiz alacak davalarım benim kesinleştirdiğim bedel üzerinden karara çıktı. Rahatlıkla belirsiz açabilirsiniz

Avukat bey bu dosya masraflarında her ay, aylık kesilen, kesildi mi kesilmedi mi o da belli değil de miktarlar var, bunların henüz ödenmemiş olanlarının da iptalini talep edebilir miyim sizce?

Mesela Konut Finansman GEcikme Mektubu aylık 9 tl masraf yazmış. 5 senede dünyanın parası ediyor. Ne dersiniz?
Old 30-04-2014, 18:21   #17
kamaci

Avukat hanım; hiç öyle bir durum görmedim. En azından kendi dosyalarımda görmedim. Dosya masrafı sair isimler altında "kampanya katılım bedeli" gibi kredi açılışında kesilen genellikle kredinin açılış tarihiyle aynı olan veyaht 1 gün arası bulunan kesintiler oluyor. Birde kredide yapılandırma yapılmış ise o sırada yapılan kesintiler oluyor.

Sizin dosyanız gibi heray devam eden kredi dönemi boyunca aylık taksitlere bölünmüş dosya masrafı görmedim ancak tabiki mümkün sözleşmesinde dosya masraflarının taksitler halinde tahsil edileceği yazılmış ise kaba hesapla toplam 5 yıl yani 60 aydan 9 lira toplam 540 tl yapar.

Siz dosyanızı bence hmk 107 yi vurgulayarak belirsiz alacak davası açın dava değeri kısmınada " geçici dava değeri : .......tl " şeklinde geçerseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.

Dosya bilirkişi incelemesinden geçince o sizde aylık taksitler halinde görünen gecikme mektuplarının ne olduğı ortaya çıkacaktır. Rapora göre geçici talebinizi kesin talebe çevirebilirsiniz.

Şuna dikkat etmek gerekir o görünen. Gecikme mektubu her ay için görünüyormu yoksa ssdece geçmiş dönemde mi var . Geçmiş döbemde ise müvekkiliniz ödemelerde geciktiği için adi ihtarname masrafı olabilir.
Old 08-05-2014, 22:35   #18
mahmutmicoz

Sevgli arkadaşlar 6100 sayılı hmk çok açık. Alacak miktarı belirli veya belirlenebilirse belirsiz alacak davası acamazsiniz. Bir takım meslektaşlar. Sanırım, galiba, ihtimalle gibi kelimeler kullanmış. Kanun çok açık. Miktarı Tüketici Mahkemesi sınırını aşmak kaydıyla kısmı dava açılabilir. Belirsiz alacak davası açılırsa ne olur yukarıda meslektaşımız açmış. Ve dava görülüyor. Itiraz edilmedikce bir sey olmaz. Saygılarımla.
Old 09-05-2014, 15:51   #19
alpercelep

Arkadaşlar banka avukatıyım. Tükjetici mahkemelerinde bankalarca alınmış haksız şart niteliğindeki masraflara ilişkin davalar belirsiz alacak davası olarak açılabiliyor. Öncelikle bankalara yazılı başvuru yapılırken bankalardan dekontları istiyoruz.Bankalarda sağolsun bu masraf dekontları vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar .Yazı cevaplarında zaten dekont eklemiyorlar ve yazı içinde fahiş bedeller talep ediyorlar .Özellikle 200 TL araştırma ücreti dekont başına 20-50 TL isteyen bankalar mevcut. Bu gibi durumlara tüketicinin dekont alması mümkün görünmemekte . Bu nedenlerden dolayı belirsiz alacak davası olarak davasını açan ve kazanan çok oluyor . Benim kanaatimde alacağını başvuruda bulunmasına rağmen öğrenemeyen davacının belirsiz alacak davası olarak bu davasını açabileceğini düşünüyorum.Ayrıca bazı dekontlarda yapılan kesintilerin nelere ilişkin olduğu açıklamalı olarak yazılmamaktadır. Hayat sigortası primi mi yoksa dosya masrafı mı anlaşılamamaktadır .Bu gibi durumlarda da belirsiz alacak davası açılabilir. Ayrıca en önemli nokta ne yazıkki banka da çalışan bankacı arkadaşlarımız bu davaları namus davası olarak görmekte ve evrak isteyen kişilere eksik evrak vermemektedir. Bu ne yazıkki benimde başıma geldi , ısrarla hesap ekstrası sayesinde dekontu alabildim.Bu gibi durumda da belirsiz alacak davası açılmasında kanımca sakınca yoktur.
Old 13-05-2014, 15:47   #20
haksun

Bir de kısmi açtığımız davadan sonra bakiye çıkan fazlaya dair haklar için ek dava açarsak vekalet ücreti ne kadar takdir ediliyor?Biz de bankalardan kazanalım ))
Old 03-12-2014, 23:03   #21
Kanat

Expertiz masrafı 550 TL ve hakem heyeti sadece 500 tllik dosya masrafını kabul ediyorum dedi.
Tüketici mahkemesinde dava açamayacak mıyım?
Old 04-12-2014, 12:20   #22
olgu

Alıntı:
Yazan Kanat
Expertiz masrafı 550 TL ve hakem heyeti sadece 500 tllik dosya masrafını kabul ediyorum dedi.
Tüketici mahkemesinde dava açamayacak mıyım?

6502 sayılı yasanın 68/1. maddesi gereğince ilçe hakem heyetinin görev sınırı 2.000,00 TL
68/2. maddeye göre de hakem heyeti başvuruyu kabul etmek zorunda.

şifaen verilen bilgiye binaen dava açarsanız davanız ilk celse, en iyi ihtimalle tensiple beraber dava şartı yokluğundan reddedilir.
Old 22-12-2014, 11:25   #23
sailor1981

3 dekonttaki (her biri 1.200 tl) komisyon masrafı birleştirilerek TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE dava açabilirimiyiz, yoksa her dekont için ayrı işlem mi yapmak gerekir?
Old 23-12-2014, 18:05   #24
Av.Bedia

Farklı krediler için kesilen komisyon ücretleri ise her bir dekont için ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekir. İl-ilçe Hakem heyeti parasal sınırlarına dikkat etmelisiniz.
Old 23-12-2014, 18:27   #25
olgu

Aynı banka için tüm kredileri masraf miktarlarını toplayıp sınırı aşıyorsa tek davada talep etmenizde usulen bir engel yok.
Old 26-12-2014, 17:48   #26
av__emrah

Alıntı:
Yazan Bedia2112
Farklı krediler için kesilen komisyon ücretleri ise her bir dekont için ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekir. İl-ilçe Hakem heyeti parasal sınırlarına dikkat etmelisiniz.

Sayın Meslektaşım bu zamana kadar yazmış olduğunuzun tam tersini yaptık ve de bir sorunla karşılaşmadık. Müvekkilin kullanmış olduğu tüketici kredileri nedeniyle(ihtiyaç, taşıt, konut, bireysel...vs)2.000,00-Tl üzerinden dava açıyoruz ve bilirkişi raporu doğrultusunda da davamızı ıslah ediyoruz. Bu zamana kadar da herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Uygulamamız aynı şekilde devam ediyor. İyi Çalışmalar.
Old 26-12-2014, 17:54   #27
sailor1981

masraf yanında vergi adı altında alınan ücretin iadesi mümkün mü?
Old 30-12-2014, 14:45   #28
avukat152

Ben de müvekkilin kullanmış olduğu kredi masraflarının iadesi için dava açmak istiyorum. Ama ilgili bankaların genel müdürlüklerine yazdığım kredi masraflarının bildirilmesine dair yazılara, "müvekkilinizin bankamızdan kullanmış olduğu kredi bulunmamaktadır" şeklinde cevap geldi.

Tabi müvekkil kredi kullandığına emin. Elimde hiç bir belge olmadan, ilgili bankalara karşı belirsiz alacak davası açmam mümkün müdür? Nasıl bir yol izlemem gerekir?
Old 30-12-2014, 22:49   #29
Av.Buğcan Çankaya

Alıntı:
Yazan sailor1981
masraf yanında vergi adı altında alınan ücretin iadesi mümkün mü?

Meslektaşım,

Her kredi kullanımında BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) kesilmektedir. Bu oran %5'dir.

Tüketiciden haksız olarak kesilen tüm kesintiler üzerinden de bankalar BSMV adı altında %5 kesinti yapmaktadırlar.

Pratik mantık ile haksız ve hukuksuz olan kesinti üzerinden alınan vergi de haksız ve hukuksuzdur.

Bu bağlamda %5 üzerinden BSMV hesaplaması yapılmalı ve bankadan bunun iadesi istenmelidir.

Son dönemlerde bankalar "kendilerince mağdur ve mağrur" olarak sinsi hareketler içerisindeler.

Hakem heyetlerinde sıkça rastladığımız sinsilikler söz konusu. Bunlardan birisi de sizin bahsettiğiniz BSMV'nin devletten iade alınması hususudur.

Tüketici, hukuki başvurusu sonucunda kendisinden kesilen haksız kesintiyi asıl alacak miktarı olarak iade alıyor. Ancak BSMV iade alınmıyor. Bunun üzerine bankalar iade edilen paraya ilişkin olarak kredi alım tarihinde ödenmiş olan VERGİNİN İADESİ AMACIYLA başvuruda bulunarak, bu vergiyi iade alıyor ve bir kez daha haksız kazanç sağlıyorlar.

BSMV iadesi zorunludur. Tüm dava ve hakem başvurularınızda bu kesintiyi de (yalnızca haksız kesinti üzerinden alınan BSMV yönünden) talep ediniz.
Old 07-01-2015, 10:10   #30
Av.Bedia

Alıntı:
Yazan av__emrah
Sayın Meslektaşım bu zamana kadar yazmış olduğunuzun tam tersini yaptık ve de bir sorunla karşılaşmadık. Müvekkilin kullanmış olduğu tüketici kredileri nedeniyle(ihtiyaç, taşıt, konut, bireysel...vs)2.000,00-Tl üzerinden dava açıyoruz ve bilirkişi raporu doğrultusunda da davamızı ıslah ediyoruz. Bu zamana kadar da herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Uygulamamız aynı şekilde devam ediyor. İyi Çalışmalar.

Meslektaşım, il hakem heyetine iki ayrı kredi için yaptığımız başvurumuz, her kredi için ayrı ayrı ilçe hakem heyetine başvurmamız gerektiği gerekçesi ile reddedilmişti. Bu sebeple böyle bir beyanda bulundum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi