Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İl Adlİyelerİ Mİ İlÇe Adlİyelerİ Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2010, 11:52   #1
didem kunal

Varsayılan İl Adlİyelerİ Mİ İlÇe Adlİyelerİ Mİ?

Sevgili meslektaşlarım,

Medeni durum değişikliği sebebi ile ilçeye yerleştim. İl adliyesi ile ilçe adliyesindeki kıyaslamaları daha rahat yapabildim. Ama sizinde düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

Mesela büyük yerlerde kurulu adliyeler daha farklı bir yapılanmaya sahip olyor. Bana kalırsa biraz daha profesyonel çalışabiliniyor.Ancak ilçe adliyeleri genelde hükümet konağının içinde tek koridordan oluşuyor ve çoğunda özel yetkili mahkemeler bulunmuyor. İş,aile, fikri sinai gibi... haliyle küçük adliyenin ilişkileride daha keskin olabiliyor. yani ya daha samimi olunabiliyor ya da daha fazla mesafeli

İl adliyelerinde ciddi güvenlik tedbirleri alınabiliyorken ilçe adliyelerinde bu durum çok çok daha esnek olabiliyor.

İl adliyelerinde herkes birbirini tanıyamıyor oysa ilçe adliyelerinde dışarıdan gelen bir avukat çok rahat farkedilebiliyor.

İl adliyeleri kalemlerinde işlerin fazla yoğun olması sebebi ile memurların yüzü devamlı asık tavırları devmalı agresif olabiliyor.Oysa ilçe adliyelerinde memurların avukat v vatandaş ile mutlaka bir tanışıklığı olduğundan sizi her gördüğünde hal hatır sorabiliyor, işinizi ertelemiyor sizi saatlerce bekletmiyor.

İl adliyelerinde vakit geçirebileceğiniz mekanlar varken( cafeler,baro odaları,kütüphane vs) ilçe aldiyelerinde küçücük bir oda baro odası oluyor orda dizili sandalyelerde ilçe avukatları birbiri ile sohbet edebiliyor.Çay serviside burada yapılıyor.

İl adliyelerinde yararlanabilinecke hertürlü imkan varken( baro pulu temini, baro aidatı yatırabilme, hukuk kitapları satın alabilme, baronun dergileri vs) ilçe barolarında bunların neredeyse hiçbiri olmuyor. İl barolarından temin etmemizi istiyorlar.

Yukarıda saydığım kıyaslamalar benim gözlemlediklerim. Doğru ya da yanlış, benim ilçe adliyelerinde gördüklerim bu ama tüm ilçe adliyeleri elbette saydığım şekilde işlemiyor olabilir. Gördüğüm ilçe adliyelerinde olaylar bu şekilde gelişebiliyorken il adliyeleri haliyle daha gelişmiş daha amaca yönelil daha zevkle çalışabileceğimiz ortamlar sunabiliyor.

Şimdi sizlerden de bu kıyaslamalarınızı, gözlemlerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Sizce de il adliyeleri ile ilçe adliyeleri arasında net ayrımlar ya da benzerlikler var mı? Sizce il adliyesi mi ilçe adliyesi mi?

Elbette mesleğimizi sevdiğimiz sürece il ya da ilçe adliyesi farketmez. Her ortamda görevimizi layıkıyla yerine getirmemiz gerekmektedir.Ancak madem ana başilığımız hukuk sohbetleri, sohbete bir konu olsun isteyerek paylaşımda bulunmak istedim.
Old 04-01-2010, 15:57   #2
başak eryılmaz şaktanlı

kıymetli meslekdaşım,
il ve ilçe adliyeleri arasındaki farkı çok güzel bir şekilde ifade etmişsiniz. gerçekten, il adliyeleri daha profesyonel ve oturmuş bir düzen içinde çalışırken, ilçe adliyeleri mahrumiyetler içinde kıvranmaktadır))

fakat yine de bence ilçe adliyeleri (güvenlik zaafiyeti, fiziki koşulların yetersizliği ve sosyal/kültürel/mesleki imkanların darlığına rağmen) çalışılacak yerlerdir. gerek hakim ve cumhuriyet savcıları için; gerekse avukatlar için. zira ilçelerde ilişkiler daha sıcaktır, kalem personeli daha samimidir, işiniz hemen bitmeyecek ise, ne zaman hazır olacağı size bildirilir. ya da telefonla bile haber verilir. yakalama kararları daha çabuk infaz edilir. duruşma günleri daha kısa verilir....vs...

ilçe adliyeleri iyidir nitekim))
Old 04-01-2010, 16:07   #3
8xy

bazı ilçe adliyelerinin her türlü imkan yönünden il adliyelerini geride bırakması mümkünken ben adliyeden ziyade görev yapan her türlü personel diyorum ve her türlü personele sevgilerimi yolluyorum.
Old 04-01-2010, 17:11   #4
didem kunal

Ben yine de ilçe adliyelerinin de il adliyelerinin avantaj ve dezavantajları olabileceğini düşünüyorum. İlçe adliyelerinde işler belki daha hızlı ilerliyor olabilir ancak çalışma ortamları açısından zevk vermediklerinin düşünüyorum bazı mahrumiyetlerinden dolayı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi