Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayrılmış adi ortaklıktaki işçi devreden ortaktan Kıdem Tazminatı talep edebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2015, 22:57   #1
denizkabugu

Varsayılan Adi ortaklıkta devreden ortağın Kıdem Tazminatı yükümlülüğü

A kişisi B kişisiyle 1991 yılında Adi şirket kuruyorlar. 2000 yılında diğer ortak işletmeyi A'ya devrediyor dolayısıyla maliye kayıtları sigorta kayıtları 2000 yılından itibaren A adına. 1991yılında işe başladıklarında Yanlarında Çalışmaya Başlayan işçileri 2014 yılında emekli oluyor ve Kıdem Tazminatı meselesi Gündeme geliyor. (A) Kıdem tazminatının 1991 2000yılları Arasındaki Yıllara tekabül eden kısmını devreden ortaktan[(B)] ,ödemesi gereken oranda ,talep edebilir mi yahut bu kısmı direkt işçi devreden ortaktan talep edebilir mi?

Ben devralan ortağın ödemesi gerektiğini zira artık devir işleminin üzerinden 14 yıl geçtiğini devralan ortağın sorumlu olduğunu düşündüm ancak
Aşağıdaki linkte ki makalede o Yıllara ait Kıdem tazminatının devreden ortaktan talep edilebileceği yazmakla birlikte bu durum benim kafamda tam oturmadı. Zira talep edebilecek olması halinde devreden ortak üzerinde yıllar sonra bile sürekli bir Kıdem tazminatı ödeyebilecek olma tehditi olamaz mı Buda ticari hayatı olumsuz etkiler.

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/ma...ut%20topcu.pdf

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Problem gerçekten Kafamı karıştırdı stajyer Olduğum için sorumu sınav kağıdı tadında yazmaya çalıştım umarım anlaşılır olmuştur
Old 06-10-2015, 13:16   #2
denizkabugu

Varsayılan Ayrılmış adi ortaklıktaki işçi devreden ortaktan Kıdem Tazminatı talep edebilir mi?

Merhaba ben yeni mezun bir hukukçuyum önüme çıkan ilk konu beni çok heyecnlandırmakla birlikte kafamı karıştırdı. Yardımcı olursanız üzerine tartışırsak sevinirim.

İki ortak 1991 yılında adi ortaklık kurarak fırın işletmeye başlıyolar. 2004yılında ortaklardan biri çekiliyor ve diğer ortağa işyerini devrediyor . 1991yılında işe başlarlarken yanlarında onlarla birlikte çalışmaya başlayan bir işçileri var ve işçi 2014yılında söz konusu işyerinden emekli oluyor ve kıdem tazminatı meselesi gündeme geliyor. Devralan ortak kıdem tazminatının 2004 2014yılı arası bedeli ve 1991-2004yılı arası ise kendine düşen kısmı ödüyor. Ortak olduğu dönemlere ait (1991-2004)kıdem tazminatı için devreden ortağa başvurma imkanı olabilir mi ya da direkt işçi bu yılları kapsayan kıdem için devreden ortağa başvurabilir mi?

İlk olarak aklkma iş kanunu madde 6 geldi ve 2 senelik zamanaşımını düşündüm ancak Yaptığım araştırmalara göre kıdem tazminatı meselesinin bu 2 yıllık zaman aşımı süresinin istisnası olduğunu, işçinin direkt devreden işçiye o dönem için başvurabileceğini ya da şimdi ki işverenin o bedel için devreden işverene rücu edebileceğini gördüm.

Araştrmamı yaptığım ilgili makaleler linktedir:

http://gulbenkmusavirlik.com/syer-n-...114.html?id=80

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/ma...ut%20topcu.pdf

Amcak burda şu soru aklıma takıldı ayrıldıktan yıllar sonra gündeme gelen kıdem tazminatı meselesinde devreden ortağa başvurulabilecek olması ticari hayatı olumsuz etkilemez mi? Biz devreden ortakta. Kıdem talep etsek kıdemi alabilir miyiz önümüze başka bir zaman aşımı süresi takılmaz mı?

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim değerli cevaplarınızı bekliyorum. Bu konu üzerine tartışmakta istiyorum zira kafamı meşgul eden şeyler var bu hususta
Old 06-10-2015, 22:51   #3
Av. Nevzat Yağız

Adi ortaklığın tüzel kişiliği olmadığından, öncelikle bu ortaklık ortaklık ünvanı ile icraya verilemez yeya ortaklık aleyhine dava açılamaz, yani alacaklı taraf her iki ortaktan ayrı ayrı talepte bulunabilir.
Netice olarak 1991-2000 yılları arasındaki ortağın geçmiş bu döneme ait borçtan sorumlu olmayacağı şeklindeki sizin görüşünüz doğru değil,yani her iki ortağın sorumluluğu da vardır.
Ancak devir etmiş olan ortak, "Kıdem tazminatında zamanaşımı 10 yıldır, ben devir ettikten sonra zamanaşımı süresi doldu" şeklinde savunmada bulunup belki bunda başarılı olabilir. Yine devir eden bu ortak İş Kanunu madde 6 ve B.K. daki devire ilişkin hükümlere dayanarak "Devir alan ortak işçiyi tüm hakları ile birlikte devir almış durumdadır, bu neden ile de benim sorumluluğum kalmamıştır" şeklinde bir savunma yapabilir. Bu savunmalar kabule şayan görülürse, kıdem tazminatının tamamından devir alan ve bugüne kadar işçiyi yanında çalıştırmış olan ortak sorumlu olacaktır diye düşünüyorum.
Old 07-10-2015, 10:20   #4
Mavidem

Aynı konuda yaptığım yeni tarihli araştırmalarımdan çıkardığım sonuç hak ve borçlarıyla devralan işverenin sorumlu olacağı yönündedir.4857 sy Yasa MADDE 6 İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.İşyerinin devri, devralan işverenin tüm hak ve borçları ile birlikte iş sözleşmesine taraf olmasını sağlarken, devreden
işveren ise taraflıktan çıkar.
Böylece, devreden işveren işçilere karşı yükümlülükten kurtulmuş olur. Ancak, devir tarihinden itibaren iki yıllık süre ile sınırlı olarak devreden işverenin sorumluluğu devam eder.devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinde muaccel olan alacaklar açısından geçerlidir. Bu durumda devir tarihinde muaccel olan işçilik alacaklarından (ücret, ikramiye,
fazla çalışma vb.) devreden işveren devralan işveren ile birlikte sorumlu tutulacaktır.
Madde hükmünden anlaşıldığı üzere, devir tarihi itibariyle henüz doğmamış olan veya doğmuş olmakla birlikte henüz ödeme zamanı gelmemiş olan borçlardan eski işveren sorumlu tutulamayacaktır

(makaleye bir göz atmanızı tavsiye ederim http://www.erzincan.edu.tr/birim/Huk...VII%201.13.pdf )

iyi çalışmalar
Old 07-10-2015, 21:02   #5
denizkabugu

Yanıtınız için teşekkür ederim makaleyi okudum . Ancak devreden ortağın da zamanında faydalanmış olduğu işçi için kıdem bedeli ödememesi devralan ortak açısından adaletsizlik yaratmaz mı? O zaman devir sırasında mı devralan devreden ortaktan böyle bir bedel talep etmeliydi?
Old 08-10-2015, 11:54   #6
Mavidem

Alıntı:
Yazan denizkabugu
Yanıtınız için teşekkür ederim makaleyi okudum . Ancak devreden ortağın da zamanında faydalanmış olduğu işçi için kıdem bedeli ödememesi devralan ortak açısından adaletsizlik yaratmaz mı? O zaman devir sırasında mı devralan devreden ortaktan böyle bir bedel talep etmeliydi?

Devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinde muaccel olan alacaklar açısından geçerli olduğundan devir tarihinden evvel muaccel olan kıdem ve diğer işçi alacakları ile ilgili sorumlu tutulabilir ama devir tarihinde işçi çalışmaya devam ettiği için
(( zira devir işçiye haklı nedenle fesih imkanı vermiyor)) devralan işveren sorumludur diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar
Old 08-10-2015, 23:12   #7
denizkabugu

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Bu doğrultuda iki sorun daha olacak size
1. Devralan ortak için kıdem tazminatında zamanaşımı 10yıldır savunması yapabileceğini söylemişsiniz ancak kıdem tazminatı borcu 2014 yılında muaccel olmuş olayda bu durumda zaman aşımıda 2014 yılından itibaren başlayacaktır . Dolayısıyla böyle bir savunma yapamaz sanırım?
2. Belirttiğim linkteki makalede kıdem tazminatının İK md.6'ya istisna teşkil ettiği söyleniyor. Buna rağmen BK da ki hükme dayanarak savunma yapabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi