Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredilerde alınan masrafların iadesinde bankaya yazılı başvurmak şart mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2013, 12:13   #1
vla

Varsayılan Kredilerde alınan masrafların iadesinde bankaya yazılı başvurmak şart mıdır?

Kolay gelsin.

Bankadan çekilen kredilerde kesilen masrafın tüketicilere iade edilmesi artık yerleşik uygulama oldu.
Fakat burada, bankaya yazılı olarak başvurmadan doğrudan dava açabilir miyim?
Bir de ipotek parası olarak kesin 320 TL de talep edilebilir mi?

Şimdiden teşekkürler.
Old 11-04-2013, 13:15   #2
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın vla;
Banka kredi masraflarının iadesi için Bankaya başvuru yalnızca Bankayı temerrüde düşürmek bakımından önemli olup, faiz Bankanın temerrüdü tarihinden itibaren başlayacaktır düşüncesindeyim.
Bankaya başvurmadan masrafın meblağına göre, Tüketici Hakem Heyetine ( 1.191,52 TL altındaki uyuşmazlıklarda ) ya da Mahkemeye başvurabilirsiniz.
Old 11-04-2013, 15:58   #3
zeynep1969

Bankalar masraf tutarının ne kadar olduğunu öğrenmek için müracaatta bilgi edinme kanunu kapsamında 200 TL civarında para talep ediyorlar.
Old 11-04-2013, 16:08   #4
vla

Herkese çok teşekkür ederim.
Fakat ben sınırı 1346 TL biliyordum. 1951 TL midir gerçekten?

Bir de masrafı içeren belge elimde zaten. Bu durumda başvurmak zaruretim yok sanırım.
Old 11-04-2013, 16:10   #5
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Tüketici hakem heyetine zorunlu başvuru sınırı 01.01.2013'den başlayarak 1.191,52 TL,
Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 01.01.2013'den başlayarak 3.110,58 TL'dir.

*2013 yılı değerleri, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 22. maddesindeki usule göre Üretici Fiyatları Endeksinde meydana gelen ortalama % 2,57 (iki virgül elliyedi) oranında artış esas alınarak belirlenmiştir.
Old 11-04-2013, 16:19   #6
vla

Off peki. Bunu yanlış biliyormuşum. Çok teşekkür ederim.
Old 05-02-2014, 13:50   #7
av.ismail

Merhabalar;

Benimde elimde konut kredisi sözleşmesi, kredinin ödeme planı ve müvekkilin banka hesap dökümü mevcut..( hesap dökümünde kesintiler açıkça gözüküyor. )

Üç kalem için başvurmayı düşünüyorum..
a) 1450 TL dosya masrafı
b) 4300 TL yeniden yapılandırma masrafı
c) 4200 TL erken kapama masrafı

a)Sözleşmede sadece "masraf : 1950 TL" gibi bir ibare var..Hesap dökümüne baktığımızda bunun 500 TL'si hayat ve dask sigortaları, 1450 TL ise komisyon diyor. Bu 1450 TL komisyon masrafının iadesini talep etmeyi düşünüyorum.

b)6 ay sonra kredi yapılandırılmış ve sözleşmede yeniden yapılandırma gibi bir hüküm olmamasına rağmen 4300 TL yeniden yapılandırma masrafı kesilmiş.

c) Son olarak 1,5 sene içinde kredi kapatılmış ve 4200 TL erken kapama masrafı alınmış..

Belgeler elimde olduğundan ve miktar hakem heyeti sınırının üstünde olduğundan direkt Tüketici Mahkemesi'nde dava açmak daha mantıklı mıdır ? Miktarlar belirli olduğundan belirsiz ve kısmi açamayacağımı düşünüyorum..

Bir de bir Yargıtay kararında avans faizi talep edilebilir diye bir hususu hatırlıyorum. Bu konudaki düşünceniz ?

Banka şubesinin bulunduğu yerin yanısıra genel müdürlüğün bulunduğu yerde yetkili midir ?

Şimdiden teşekkürler..Saygılarımla..
Old 05-02-2014, 22:15   #8
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Belirsiz alacak davası açılmasında bir sakınca olmadığı kanaatindeyim. Zira zorunlu masraf kalemleri haricinde alınan bedellerin iadesi gerektiğinden ve bankanın zorunlu giderlerin ne olduğunu ispatlamakla mükellef oldularından ayrıca dosyanın bilirkişiye gönderilerek haksız kesilen bedelin tespitinin istenmesi karşısında alacak miktarının belirlenebilir olmadığını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi