Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava Sürecinde Birden Fazla Avukat Olması-Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2012, 14:29   #1
condictio_certi

Varsayılan Dava Sürecinde Birden Fazla Avukat Olması-Vekalet Ücreti

Değerli meslektaşlarım;

Bir iş davasının yerel mahkeme süreci başka bir avukat tarafından yürütülmüştür. Yerel mahkemece de gerekçeli kararda 700,00 TL karşı taraf vekalet ücretine hükmedilmiştir. Sonrasında temyiz süreci de başka bir avukat tarafından yürütülmüş ve dosya temyizden onama ile dönmüştür. Bu durumda 700,00 TL vekalet ücretinde iki avukat arasında nasıl bir oranlama yapılmalıdır. Bu konuda bilgi sahibi olan meslektaşlarımın bilgilerini paylaşmasını çok isterim.

Sayg.
Old 09-01-2012, 14:43   #3
condictio_certi

Alıntı:
Yazan tiryakim
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50321

Sayın meslektaşım, bahsi geçen tartışmaya konuyu açmadan önce ben de baktım ancak benim sorumun cevabını içermemekte.

Bir şirket düşünün, bir avukatları var ve bir davanın yerel mahkeme aşamasını yürütüyor. Sonrasında temyiz aşamasını ise bir başka avukat tek başına yürütüyor. Yerel mehkamece hükmedilmiş 700,00 TL'nin tamamı ilk avukatın mı olur yoksa temyiz aşamasındaki avukata da bir oranlama yapılır mı? (onama ile gelen dosyada)
Old 09-01-2012, 16:05   #4
Av. Seda Üstün Tuğ

Biz de birkaç meslektaş bu konu hakkında tartıştık biraz. Vardığımız kanı şu : Vekalet ücretine ilk temsil eden avukat hak kazanır.
Saygılar
Old 09-01-2012, 16:49   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan condictio_certi
Sayın meslektaşım, bahsi geçen tartışmaya konuyu açmadan önce ben de baktım ancak benim sorumun cevabını içermemekte.

Bir şirket düşünün, bir avukatları var ve bir davanın yerel mahkeme aşamasını yürütüyor. Sonrasında temyiz aşamasını ise bir başka avukat tek başına yürütüyor. Yerel mehkamece hükmedilmiş 700,00 TL'nin tamamı ilk avukatın mı olur yoksa temyiz aşamasındaki avukata da bir oranlama yapılır mı? (onama ile gelen dosyada)

İlk avukat, azledilmiş mi? Ya da dosyayla ilişiği kalmadığına dair bir belge vermiş mi? İki avukat birbirinden tamamen bağımsız mı?(Şirket???)
Old 10-01-2012, 10:23   #6
condictio_certi

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İlk avukat, azledilmiş mi? Ya da dosyayla ilişiği kalmadığına dair bir belge vermiş mi? İki avukat birbirinden tamamen bağımsız mı?(Şirket???)

Sayın meslektaşım;
İlk avukat azledilmiş. Zaten şirketin avukatı iken şirketim tüm bu tarz davalarına bakıyormuş. Ancak vekalet ilişkisi avukat ile şirket arasında bitmiş, şirket azletmiş. 2. avukat da sonradan gelen ve şirket ile yeniden vekalet sözleşmesi yapılan yeni ve bağımsız avukat.
Old 10-01-2012, 10:31   #7
GÜLSÜM ÖNAL

İlk derece mahkemesinde davaya bakan avukat azil edilmiş ise ;vekalet ücreti için ilamlı takibi de müvekkili adına yapması gerektiğinden zaten ilam vekalet ücretinin azil edilen avukat için hukuken tahsil kabiliyeti de ortadan kalkmış demektir. Bu durumda vekalet ücretini Temyiz ile ilgilenen avukat tahsil edebilecektir. Önceki avukat ancak iç ilişki ile vekalet ücretini azil eden müvekkilinden talep edebilir.
Old 10-01-2012, 10:39   #8
Av. Seda Üstün Tuğ

Mesleki kurallar çerçevesinde tereddüte düştüm. Sonuçta bir avukatın yargılama süreci boyunca emek-mesaisi var..Bir diğer meslektaşın da bunu düşünmesi, etik kurallar çerçevesinde hareket etmesi gerekir diye düşünüyorum.Evet hukuken düşünüldüğünde, Sn. Gülsüm Önal'ın cevabına katılmamak mümkün değil. Diğer açıdan baktığımda ise ne olursa olsun bir meslektaşımın (ki ülkemizdeki yargılama süreci düşünüldüğünde) hak ettiği ücrete ortak olmak bende güzel düşünceler oluşturmuyor.
Old 10-01-2012, 12:24   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan condictio_certi
Sayın meslektaşım;
İlk avukat azledilmiş. Zaten şirketin avukatı iken şirketim tüm bu tarz davalarına bakıyormuş. Ancak vekalet ilişkisi avukat ile şirket arasında bitmiş, şirket azletmiş. 2. avukat da sonradan gelen ve şirket ile yeniden vekalet sözleşmesi yapılan yeni ve bağımsız avukat.

O zaman Sayın Gülsüm Önal'ın cevabına aynen katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi