Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baro levhasından silinme/ yeni başvuru/ barolar birliğinin red kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2011, 17:18   #1
Persepolis

Varsayılan Baro levhasından silinme/ yeni başvuru/ barolar birliğinin red kararı

Baroya kayıtlı avukat iken üç ay içerisinde baro bölgesinde büromu kapatıp tekrar açmadığımdan dolayı levhadan kaydımın silinmesine karar verilmiş idi. Eksiklikleri gidererek yeniden yazılma talebi için baroya başvurdum. Baro Yönetim Kurulu oy çokluğu ile (7 olumlu 2 olumsuz) baro levhasına yeniden yazılmama karar verdi.Muhalefet şerhi koyan iki üye 3 disiplin dosyamın karara bağlanmadığı ve davalarının devam ettiği gerekçesi ile bu soruşturmalar tamamlanıncaya kadar beklenilmesi yolunda oy kullandı.Ancak Yedi üye yazılma yönende oy kullandı ve karar verildi.Karar Barolar birliğine gönderildi.Bugün aldığım habere göre geçen cuma Barolar Birliğinde görüşülmüş ve muhalefet şerhi doğrultusunda red kararı verilmiş. Yılbaşından sonra dosya Adalet Bakanlığına gönderilecek.
Baro yönetim kurulu kararı ekteki linkte verilmiştir. Barolar birliği kararı da muhalefet şerhine uygun verilmiş ancak daha yazılmamış.
http://www.upload.gen.tr/resim.php/w...karar.jpg.html
Şahsi fikrim Avukatlık Kanununa göre Yönetim kurulu yeniden kayıt başvurusunu incelerken ilk yazılmaya esas şartları da arayabilir koşulu ve diğer inceleme nedenleri ile takdir yetkisine sahip olmalıdır. Ve kararını verirken de takdir yetkisi dahilinde oyçokluğu ile de olsa bu iradesini kullanmıştır.Buna karşılık Barolar Birliği Yönetim kurulunun kanunda yazan görevleri doğrultusunda baronun bu takdir yetkisi dışına çıkarak karar vermemesi gerektiği kanaatimdeyim.Dosya Bakanlığa gidecek.
Nasıl hareket etmem gerektiği konusu ve bu hususla ilgili bilgi ve tavsiyelerinizi rica ediyorum. Saygılarımla.
Old 13-02-2012, 21:21   #2
kemal çelik

Değerli Meslektaşım,
siz üç ay içinde yeniden büro açmamaktan ötürü levhadan silinmişsiniz. Avukatlar üç ay içinde bağlı bulundukları baro çevresinde büro edinmek durumundadır. Bu şartlar yerine getirilirse tekrar levhaya kaydınız olur. Hakkınızda süren davalara da disiplin soruşturmalarına da bakılmaz. Stajyerler sahtecilik,rüşvet ve benzeri davalarla yargılanmaktaysa yargı sürecinin sonu beklenir ve ondan sonra mesleğe kabul edilir. Avukatların işten yasaklanması ile ilgili Avukatlık Kanunu'ndaki hükümler de çok açık. TBB kararlarına karşı idari yargıya başvurup iptalini istemek mümkündür. Adalet Bakanlığı kararını beklemek gerekmez. İdari yargıya başvurup yürütmenin durdurulmasını isteyin ve avukatlık kanununun ilgili hükümlerini vurgulayın. TBB kararına karşı idari yargıya başvurma süresi kaçtı ise bu kez Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü kararının tebliği yeni bir idari kararın tebliği olduğu için o zaman (onay çıkarsa) idari yargıya başvurun.
Old 14-02-2012, 13:53   #3
Persepolis

Anladığım kadarıyla 73. maddenin ikinci fıkrasında bahsi geçen kanunun 7,8 ve 9. maddelerinin kıyasen uygulanabileceği hükmüne dayanmaktalar.( .maddede sözüne geçem koğuşturma sonuna kadar beklenebilir mantığını da buradan çıkartmaktalar. benim düşüncem de bu hükümlerin stajı bitip ilk defa levhaya kayır olacaklar için geçerli olması gerektiğidir. Diğer yandan koğuşturma altında olan bir avukat için işten yasaklama hükümleri ayriyeten düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu sebeble önceden kayıtlı olan bir avukatın yeniden kayıt başvurusu sırasında dikkate alınmaması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca dikkat ederseniz talep tarihim ile karar verilme tarihi arasında 1,5 aydan fazla bir süre vardır. kanunen bir ay içerisinde karar verilmediği takdirde talebin red edildiği varsayılması gerekmektedir. Dava süreleri henüz başlamadı,karar tarafıma tebliğ edilmedi. İdari yargılama savunmasında üzerinde durmam gereken hususlarda da açık yardımcı olursanız sevinirim. Katkınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi