Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anket Sonucu: Hangi yola gidilmeli?
Vasiyetin açılması beklenmeli durumun özelliğine göre tenkis ve tapu iptali davası açılmalı 3 75,00%
Derhal her iki şahısa (İ ve T1'e) karşı tapu iptali ve tescil davası açılmalı 0 0%
Derhal İ'ye karşı tapu iptali T1'e karşı ise denkleştirme davası açılmalı 0 0%
Vasiyet açıldıktan sonra karar verilmeli. 1 25,00%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 4. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 323)

muris muvazaası nedeniyle tapu iptali - denkleştirme - tenkis hangi dava açılmalı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2011, 17:57   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan muris muvazaası nedeniyle tapu iptali - denkleştirme - tenkis hangi dava açılmalı.

Tüm üyelerimize selamlarımı iletirim.

Müvekkil (M) tarafımıza verdiği bilgilere göre,

Ekim ayında vefat eden babası (V)'nın kendinden başka üç sağ çocuğu ve kendisinden önce ölen bir çocuğundan olma iki torunu(T1 ve T2) ile yasal nikahlı bir eşi ile imam nikahlı ayrı bir eşi(İ) vardır.

V, 9,5 yıl önce kardeşleri ile veraseten malik oldukları bir arsayı kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide(müt) devrederek payı karşılığında iki daire devralınması hususunda anlaşmışlardır.

V'nin payına düşen daire müt ile aralarında yapılan sözleşmeye uygun olarak V'ye değil, İ ve T1'e devredilmiştir. V bu evlerden birinde ölümüne kadar ikamet etmiş diğerinden de elde edilen kira gelirini ise kendi hesabına kullanmıştır.

Bu aşamada M, Müt'in T1 ve İ ile yapmış oldukları alım satım sözleşmesini bozdurarak taşınmazların terekeye dahil edilmesini ve paylarını istemektedir.

Bu arada V 18 yıl önce noterden düzenleme şeklinde vasiyet yapmış olup bu vasiyet ise yarın 30 Kasım 2011 tarihinde açılacaktır.

Bu aşamada tarafımızın alacağının tehlikeye düşmemesi için Asliye Hukuk Mahkemesinden ihtiyati tedbir talep edilmiş olup, tedbirden sonra dava açılması için son gün yine 30 Kasım'dır.

Neticeten bu T1 ve İ arasında 9,5 yıl önce akdolunan ve 2 ay öğrenilince akdolunan bu sözleşmenin iptali ile taşınmazların terekeye dahil edilerek mirasçıların payının tescilinin sağlanması için ne yapılmalı?

Konu ile ilgili fakültede tuttuğum ders notlarına kadar okudum. Emsal bir karar bulamadım.

İ mirasçı değil, dolayısı ile bu şahsa karşı tapu iptali davası açılması mümkün gibi duruyor.

T1 mirasçı olduğundan dolayı Denkleştirme mi talep edilmeli?

Yoksa en akıllıca yol vasiyetin açılmasını bekleyerek diğer mallar(tarlalar) ile birlikte duruma göre tenkis davası mı açılmalı?

Konu rüyalarımda bile yer etmeye başladı, deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
Old 29-11-2011, 18:00   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan r.o.cinar
Herkese selamlarımı iletirim;

Miras hukuku çok karşıma çıkmayan bir dal olduğu için bazı konularda sizlerin de görüşlerini almak istedim.

Müvekkilin babası (V) geçtiğimiz Ekim ayında vefat etmiş geriye biri müvekkil (M) 4 sağ evladı ve bir merhum çocuğundan olma 2 torunu(T1 ve T2) ile kanuni eşi (E) kalmıştır.

Muris aynı zamanda imam nikahı ile bir bayanla(İ) TMK kapsamında geçerli olmayan bir evliliği vardır. Bu bayandan ise çocuğu bulunmamaktadır.

Muris yaklaşık 18 yıl önce usulüne uygun noterde düzenleme şeklinde bir vasiyet düzenlemiştir. Vasiyetin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılma tarihi ise yarın (30 Kasım 2011)dir.

Muris 9,5 yıl önce kardeşleri ile veraset yolu ile iştiraken malik bulunduğu bir taşınmazı kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide devretmiş. Arsanın devri karşılığında kendisine devredilecek daireleri ise hiç üzerine almadan müteahhitten birini imam nikahlı eşine(İ)'ye diğerini ise yasal mirasçısı olan ve vefat eden evladının çocuğuna (torununa-T1'e) devretmiştir.

Mirasbırakan ölüm tarihine kadar bu evlerden birinde ikamet etmiş diğerinden elde ettiği kira gelirini ise kendi hesabına kullanmıştır.

Terekede ufak borçların yanı sıra çok sayıda tarla da bulunmaktadır.

Durum bundan ibaret iken M, T1 ve İ üzerinde kayıtlı bulunan bu evin terekeye dahil edilerek diğer mirasçılar adına elbirliği mülkiyet halinde kayıt edilmesini istiyor.

Bu arada tam iki hafta önce muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davası açılıncaya kadar Asliye Hukuk Mahkemesi'nden ihtiyati tedbir kararı almış bulunmaktayız ve tedbirden sonra dava açmak için son gün yarındır (30 Kasım).

Hal böyle iken bir sağlar arası karşılıksız kazandırma ile (satış gösterilen bağış) biri mirasçı olmayan diğeri mirasçı olan iki şahısa karşı hangi davalar açılmalı?

Yasal mirasçı T1'e karşı muris muvazaası nedeniyle iptal davası açılması gerektiği kanaatindeyken İ'yi de bu davada davalı olarak gösterip ikisini bir kalemde mi halletmeliyim?

Yoksa İ'ye karşı ayrı T1'e karşı ayrı iki dava mı ikame etmeliyim?

Yoksa vasiyetin açılmasını bekleyip diğer tarlaların ölüme bağlı tasarrufla nasıl paylaştırıldığını görüp mirasçıya karşı tenkis davası ve mirasçı olmayana karşı tapu iptali davası mı açmalıyım?

Okumadığım kaynak kalmadı ve en sonunda kafa karışıklığından başka hiç bir şey elde edemedim.

Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Saygılarımla.

Muris 9,5 yıl önce kardeşleri ile veraset yolu ile iştiraken malik bulunduğu bir taşınmazı kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide devretmiş. Arsanın devri karşılığında kendisine devredilecek daireleri ise hiç üzerine almadan müteahhitten birini imam nikahlı eşine(İ)'ye diğerini ise yasal mirasçısı olan ve vefat eden evladının çocuğuna (torununa-T1'e) devretmiştir.
Bu cümlenizden yola çıkarak şu hususu belirtebilirim ki,
muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davası,her şeyden önce; murisin tapuda kendi adına kayıtlıtaşınmazların, muris tarafından sağlığında ,temlik edilmesi halinde söz konusu olabilmektedir. Yukarıdaki paragrafta, ben böyle bir durum göremedim, belki, yanılıyorumdur.
T1 ve İ üzerinde kayıtlı bulunan bu evin terekeye dahil edilerek diğer mirasçılar adına elbirliği mülkiyet halinde kayıt edilmesini istiyor diyorsunuz.( TMK m.669) T1 de yasal karine sizden tarafa olup, İ' ise mirasçı olmadığı gibi ölüm tarihinden bir seneden çok çok önce kendisine temlik yapılmış olup, terekede tarlalar da bulunduğuna göre,saklı payın ihlali zor görünüyor; tenkis çerçevesi içine de girmez. (ayrıca İ' ye denkleştirme, kanunda yoktur, mirasçı değildir. Tapu iptali de yoktur.). Siz en iyisi, önce ölüme bağlı resmi vasiyetnamenin açılmasını ve murisin son arzuları ile düzenlemelerini bir görün ve konuyu sonradan değerlendirin veya paylaşın. Kolay gelsin.
Old 30-11-2011, 10:14   #3
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Bu cümlenizden yola çıkarak şu hususu belirtebilirim ki,
muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davası,her şeyden önce; murisin tapuda kendi adına kayıtlıtaşınmazların, muris tarafından sağlığında ,temlik edilmesi halinde söz konusu olabilmektedir. Yukarıdaki paragrafta, ben böyle bir durum göremedim, belki, yanılıyorumdur.
T1 ve İ üzerinde kayıtlı bulunan bu evin terekeye dahil edilerek diğer mirasçılar adına elbirliği mülkiyet halinde kayıt edilmesini istiyor diyorsunuz.( TMK m.669) T1 de yasal karine sizden tarafa olup, İ' ise mirasçı olmadığı gibi ölüm tarihinden bir seneden çok çok önce kendisine temlik yapılmış olup, terekede tarlalar da bulunduğuna göre,saklı payın ihlali zor görünüyor; tenkis çerçevesi içine de girmez. (ayrıca İ' ye denkleştirme, kanunda yoktur, mirasçı değildir. Tapu iptali de yoktur.). Siz en iyisi, önce ölüme bağlı resmi vasiyetnamenin açılmasını ve murisin son arzuları ile düzenlemelerini bir görün ve konuyu sonradan değerlendirin veya paylaşın. Kolay gelsin.

Üstadım her şeyden önce teşekkür ederim.
Ancak burada müteahid ile yapılan sözleşmeyi davada delil olarak sunup aslında dairelerin muris adına kayıtlı olması gerektiğini, murisin rızası ile T1 ve İ'ye dairelerin devredildiğini dolayısı ile asıl işlemin muristen T1 ve İ'ye devir işlemi olduğunu savunmak gerekir diye düşünüyorum. Dolayısı ile ben tek davada iki davalıya iki dairenin muris adına kaydedilmesi için tapu iptali ve tescil davası açmayı düşünüyorum.

Kafam çok karışık...
Old 30-11-2011, 10:24   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan r.o.cinar
Üstadım her şeyden önce teşekkür ederim.
Ancak burada müteahid ile yapılan sözleşmeyi davada delil olarak sunup aslında dairelerin muris adına kayıtlı olması gerektiğini, murisin rızası ile T1 ve İ'ye dairelerin devredildiğini dolayısı ile asıl işlemin muristen T1 ve İ'ye devir işlemi olduğunu savunmak gerekir diye düşünüyorum. Dolayısı ile ben tek davada iki davalıya iki dairenin muris adına kaydedilmesi için tapu iptali ve tescil davası açmayı düşünüyorum.

Kafam çok karışık...
Ben de teşekkür ederim, ancak, bu mümkün değildir diye düşünüyorum; burada müvekkilinizin zarara uğradığını iddia ettiği miras hakları söz konusudur.
Muvazaa hakkında Yüksek Yargıtay'ın görüşünü yukarıda belirttim. Denkleştirme ise İ' ye karşı olmaz; T' ye karşı ıse ancak bedeli söz konusu olaBİlir. Vasiyetnamede bu konuda açıklama varsa, İ'de kalsın, kimse hak iddia etmesin biçiminde: denkleştirme talebi de mümkün değil.
Tenkis, çok zayıf ihtimal.
Vasiyetnamedeki açıklamalar ise tüm bu düşündüklerimizi, olumlu veya olumsuz yönde bertaraf edecek, ortadan kaldıracak nitelikte olabilir. Vasiyetnameyi görmeden bence, her şey erken. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi