Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Üniversite mezunu "hamal" aranıyor !!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2008, 14:17   #1
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan Üniversite mezunu "hamal" aranıyor !!

Geçenlerde bir arkadaşım yeni okulunu bitirmiş ve iş arıyordu. İş başvurusu kabul edilince sevinçle görüşmeye gitti. Görüşme de olumlu geçti. İş için gerekli sağlık muayenelerini de yaptırdı. Ertesi günü işe başlıyor ve ilk söylenen şey şu: " Buradaki kolileri alıp şuraya taşıyacaksın". Arkadaşım da diyor ki: " Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm, oysa siz bana hamallık yaptırıyorsunuz." Hemen oradan ayrılmış ve işi o gün bitmiş. Ancak iş bulmak da güç. Açılan o kadar çok üniversite var ki, Sizce üniversite mezunu bu genç hamallık yapmalı mıydı?
Old 13-08-2008, 10:32   #2
supernatural

Karar

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Geçenlerde bir arkadaşım yeni okulunu bitirmiş ve iş arıyordu. İş başvurusu kabul edilince sevinçle görüşmeye gitti. Görüşme de olumlu geçti. İş için gerekli sağlık muayenelerini de yaptırdı. Ertesi günü işe başlıyor ve ilk söylenen şey şu: " Buradaki kolileri alıp şuraya taşıyacaksın". Arkadaşım da diyor ki: " Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm, oysa siz bana hamallık yaptırıyorsunuz." Hemen oradan ayrılmış ve işi o gün bitmiş. Ancak iş bulmak da güç. Açılan o kadar çok üniversite var ki, Sizce üniversite mezunu bu genç hamallık yapmalı mıydı?

Maalesef artık ülkemizde üniversite mezunu olmakta işe yaramıyor.Liseye kadar okuyorsun sonra hayatını akışını tamamen değiştirecek bir sınava giriyorsun ama bunun için nerdeyse 1 yılını feda ediyorsun.Kazanana ne mutlu kazanmayan seneye olmadı seneye zaten 3 denemeden sonrada giren pek az oluyor(çünkü insanda şevk kalmıyor).kazandın ne güzel artık üniversiteli oldum diyorsun sonra bir bakmışsın 4 sene çabucak geçmiş mezun olmuşsun.Ama şimdi de iş derdin başlıyor.Bu sefer bunun için çaba harcıyorsun.Kpss'ye gir olmadı mı? bir sürü firmaya başvur onlarda olmadı,eğer şanslıysan ücretli öğretmenlik yaparsın oda olmadı, annenin babanın dizinin dibinde oturursun yada olmadı bir mağaza çalışırsın....

Gelelim koli taşıma meselesine tüm bu yukarda yazdıklarımdan sonra kalkıp üniversite mezununa bunu demişler artık çok şaşırmıyorum ben çünkü birkaç kez bu tarz olaylara şahit oldum.yaparlar hemde daha neler yapılıyor bunu da biliyorum.Özel firmalarda özellikle orta veya küçük çaplı şirketlerde bunlar yapılıyor ha büyüklerde de yapılmıyor mudur?yapılıyordur.

Bu sistemi bu hale getirenler sayesinde bunları yaşıyoruz.Artık işe alan firmalar dört dötlük bir makina arıyorlar yok şunu olsun yok bunu olsun(işle alakasız maddeler için diyorum).Tamamen boş insan da alsınlar demiyorum ama ülkemiz şartlarında ki eğitimi de biliyoruz.Ve okulda gördüğün bir çok teorik bilgi pratikte işe yaramıyor.

Bir de okul etiketi var ki ona hiç girmiyorum belki de en sinirlendiğim bu bazı firmalar eleman isterken hangi okuldan istediklerini bile dile getiriyorlar.Onların mantığında düşünürsem mademki bu okullardan mezun olanlar daha bir class daha donanımlı veya ne düşünüyorlarsa o zaman diğer üniversiteler niye varki demi ama?
unutmadan bir de tecrübeli istiyorlar.Yeni mezunun staj dışında ne tecrübesi olabilir ki? Ama onu tecrübeden saymıyorlar.

Üniversite mezunu gencin hamallık yapıp yapmamasına gelince bende aynısını yapardım.İşi bırakırdım
Old 13-08-2008, 20:40   #3
Av.Mürsel SARI

Varsayılan Vay be !

Maalesef güncelik hayatta insanların önce Üniversiteli olun demeleeri geri tepti..

Ne varki iş sahibi olun ya da bir sanat edinin söylemlerinin daha yararlı olacağı bunca güzelim insanlara zamanın heder edilmesin(den sonra)e (son pişmanlık fayda vermediği gibi)sebep olurken.

okuuuu mayıp iş edinenler de okuyanlardan ya da eğitim görenlerden intikam alma aracı olarak yine eğitim görenlerin (lazım olmayan iş kıriterleri) savsataları ile bir güzel koli taşıtırırlar..

Ve İDİASINA girerim ki sonra o iş adamı "e canım biz iş veriyoruz denemek için de koli taşıma teklifinde bulunuyoruz eleman daha ilk dakikada kendi kendini eliyor"
tafralarını yapıyordur.....
Old 13-08-2008, 21:32   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Ertesi günü işe başlıyor ve ilk söylenen şey şu: " Buradaki kolileri alıp şuraya taşıyacaksın". Arkadaşım da diyor ki: " Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm, oysa siz bana hamallık yaptırıyorsunuz."

Ben biraz zor anlıyorum galiba.
Anlayamadıklarım:
- Arkadaşınız hangi üniversiteden mezun?
- Arkadaşınız üniversite mezununun kasiyerlik yapabileceğini ama hamallık yapamayacağını mı düşünüyor?
- Arkadaşınız işin tanımını bilmeden mi işe başvuruyor ve alınıyor? İşin ne olduğu belli değil mi? (Bakınız: " Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm")
Old 13-08-2008, 22:05   #5
Ekin EKŞİ YILMAZER

Arkadaşım Türkiye'nin sayılı en iyi üniversitelerinden birinden mezun (isim vermek istemiyorum) ancak iş sahası az ve yaşı geçtiği için ve bölümü aranan bir bölüm olmadığı için iş bulma olanağı sınırlı. Siz de biliyor olmalısınız ki genel müdürlük, müdürlük gibi pozisyonlar dışında eleman alımının adı "genel başvuru" olarak geçiyor. Bazen sizin dediğiniz tarzda büyük şirketlerin iş statüsünü önceden belirlediğini istisna olarak biliyoruz. Onlar bile genel başvuru olarak işçi alabiliyorlar.
Old 13-08-2008, 22:15   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Arkadaşım Türkiye'nin sayılı en iyi üniversitelerinden birinden mezun (isim vermek istemiyorum) ancak iş sahası az ve yaşı geçtiği için ve bölümü aranan bir bölüm olmadığı için iş bulma olanağı sınırlı. Siz de biliyor olmalısınız ki genel müdürlük, müdürlük gibi pozisyonlar dışında eleman alımının adı "genel başvuru" olarak geçiyor. Bazen sizin dediğiniz tarzda büyük şirketlerin iş statüsünü önceden belirlediğini istisna olarak biliyoruz. Onlar bile genel başvuru olarak işçi alabiliyorlar.

Ben hala anlayamıyorum.
Arkadaşınızın adını vermediğiniz sürece mezun olduğu bölümü yazmanızın ne sakıncası olabilir?
"Siz de biliyor olmalısınız ki genel müdürlük, müdürlük gibi pozisyonlar dışında eleman alımının adı "genel başvuru" olarak geçiyor." demişsiniz ama ben böyle bir şey bilmiyorum. Bildiğim, iş ilanlarında pozisyon yazıyor; "Avukat aranıyor", "Mimar aranıyor" ya da "Kasiyer aranıyor" gibi. Hadi yazmıyordu diyelim; arkadaşınız hiç mi sormamış iş başvurusunda?
Hem niye "Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm" deniyor; üniversitelerde kasiyerlik için özel bir bölüm olmadığına göre...

Not: Yazdıklarım, dalga geçme amaçlı değildir; gerçekten anlayamadım ve anlamak istiyorum.
Old 13-08-2008, 22:34   #7
Ekin EKŞİ YILMAZER

Notu yazmasanız dalga geçiyorsunuz sanacaktım.
İş ilanlarında banka memuru aranıyor deniyor artık değil mi? Eskiden o da denmiyordu ve şimdi bankacılık ve sigortacılık bölümleri var. oysa bu bölümler devletin üstleneceği bölümler değil. Bu bilgiler banka içinde öğretilir. Hizmet içi eğitimdir.
Bakarsınız ilerde kasiyerlik de bir bölüm olur. Zira Kütüphanecilik var ya)
Old 14-08-2008, 08:12   #8
supernatural

Karar

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
"Siz de biliyor olmalısınız ki genel müdürlük, müdürlük gibi pozisyonlar dışında eleman alımının adı "genel başvuru" olarak geçiyor." demişsiniz ama ben böyle bir şey bilmiyorum. Bildiğim, iş ilanlarında pozisyon yazıyor; "Avukat aranıyor", "Mimar aranıyor" ya da "Kasiyer aranıyor" gibi.

Sayın Cengiz Aladağ evet sizin dediğiniz gibi firmalar alacakları elemanların pozisyonunu belirtiyorlar.Ama Sayın Ekin Ekşinin dediği gibi de genel başvuru pozisyonu açılıyor ama oda sistem havuzuna atılıyor pozisyon açıldığında ilk onlardan seçim yapılıyor.Ve zamanında çok öyle genel başvuru tarzı ilanlara başvurdum

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
İş ilanlarında banka memuru aranıyor deniyor artık değil mi? Eskiden o da denmiyordu ve şimdi bankacılık ve sigortacılık bölümleri var. oysa bu bölümler devletin üstleneceği bölümler değil. Bu bilgiler banka içinde öğretilir. Hizmet içi eğitimdir.

Sayın Ekin Ekşi yukarda koyu ve altı çizili hale getirdiğim ifadenizi anlamadım desem? devletin üstleneceği bölümler mi var?
Old 14-08-2008, 16:19   #9
Ekin EKŞİ YILMAZER

devletin üstleneceği derken tercih kılavuzunu incelerseniz kuaförlük bile sınavla, oysa ki bunlar halk eğitim tarzında kurs mahiyetinde ve karşılığında sertifika ile veya yarışma sınavı ile ödül olarak kazanılacak özel yetenek meslekleridir. Örneğin; herkes desinatör olabilir mi? Veya illa ki 2 ya da 4 yıl sürecek bir de verilen dersler arasında lisede gördüğümüz dil bilgisi tarih gibi dersler konuyor.
Şöyle de açıklayabilirim: Siz araba ehliyeti almak için 4 yıllık fakülte bitireceksiniz bir de bu fakültede tarih ve dil bilgisi dersleri okuyacaksınız dense ne düşünürsünüz. Biliyorsunuz ki şoförlük de bir meslek.
Oysa ki devletin üstlendiği bölümlerde devlet kendine eleman yetiştirmek için adam okutur. Aksi halde kişiler ben bu kadar okudum karşılığında iş sahibi değilim diye culpa in contrehendo'dan dolayı dava açabilir. ve büyük miktarda tazminatlar sözkonusu olabilir.
Old 14-08-2008, 22:11   #10
Av.Cengiz Aladağ

Ben hala arkadaşınızın mezun olduğu bölümün neden kasiyerlik yapmasına engel olmadığını ama hamallık yapmasına engel olduğunu anlamadım. Kasiyerlik ve hamallık karşılaştırmasında kasiyerlik daha mı üstün? Neden? Üniversite mezunu kasiyerlik yapmayı normal karşılıyor da hamallığı mı kendine yakıştıramıyor? Neden? Kasiyerlik, üniversite mezunu olmayı gerektiren bir meslek de hamallık değil mi? Bu mu neden? Nasıl? Gerçekten anlayamıyorum.
Old 14-08-2008, 23:37   #11
caner87

Bir arkadaşım ismini yazmakta sakınca olmadığını düşündüğüm Tansaş adlı ,hepimizin bildiği markete iş başvurusunda bulundu. Arkadaşım bayandı ve ziraat mühendisi idi. İş başvurusunu ziraat mühendisi olarak çalışmak için değil, tansaş müdürü olmak amacıyla yapmıştı.
Arkadaşımı kabul ettiler.
Ancak şirket prensip olarak müdür olacak kişiyi tansaşın tüm reyonlarında çalıştırmak sureti ile - burada amaç iç işleyişi,sistemi tanımak ve tanıtmak oluyordu sanırım- müdürlük mertebesine ulaştırır şeklindeki politikası sebebi ile arkadaşım yeri geldi koli taşıdı, yeri geldi kasada durdu, yeri geldi peynir reyonunda peynir tarttı hatta ben de bizzat almıştım ve sonunda bir başka tansaşın müdürü oldu.
Eğer bu türden bir iş ise olabilir.
Ayrıca neden bu kadar anlaşılamadığını da ben anlayamadım?
Ayrıca yine ismini vermekte sakınca görmediğim İş bankası sitesine girin, orada bir veznedarın hangi sınav ve çalışma şartlarından sonra banka müdürü olacağı yazıyor.
Hatta ben bir iş bankasının veznedarlıktan gelme müdürü ile de akrabayım , çok yakından biliyorum üstelik lise mezunu, üniversiteden terk ve ingilizcesi bile orta seviyede ama iş bankasına çok emeği geçmiş, canla başla çalışmış ve parmakla gösterilen bir emektarı.
Anlaşılmıştır umarım
Old 14-08-2008, 23:42   #12
caner87

Eklemek gerekirse eğer, eğer işin niteliği koli taşımayı gerektiriyorsa bir üniversite mezunu pekala koli de taşıyabilir, bunu onur meselesi haline getirmemek gerekir.
Ama bunu forum konusu haline getirdiğinize göre, arkadaşınızın taşıdığı koliler sadece koli taşımak amacı ile yapılıyor ise ben de çok şık bulmadım ama çok da şaşırtıcı bulmadım çünkü yüksek okul mezunu olup da evde oturmak sanırım koli taşımaktan daha şaşırtıcı, üzücü..
Old 15-08-2008, 08:44   #13
supernatural

Karar

Alıntı:
Yazan caner87
Bir arkadaşım ismini yazmakta sakınca olmadığını düşündüğüm Tansaş adlı ,hepimizin bildiği markete iş başvurusunda bulundu. Arkadaşım bayandı ve ziraat mühendisi idi. İş başvurusunu ziraat mühendisi olarak çalışmak için değil, tansaş müdürü olmak amacıyla yapmıştı.
Arkadaşımı kabul ettiler.
Ancak şirket prensip olarak müdür olacak kişiyi tansaşın tüm reyonlarında çalıştırmak sureti ile - burada amaç iç işleyişi,sistemi tanımak ve tanıtmak oluyordu sanırım- müdürlük mertebesine ulaştırır şeklindeki politikası sebebi ile arkadaşım yeri geldi koli taşıdı, yeri geldi kasada durdu, yeri geldi peynir reyonunda peynir tarttı hatta ben de bizzat almıştım ve sonunda bir başka tansaşın müdürü oldu.
Eğer bu türden bir iş ise olabilir.
Ayrıca neden bu kadar anlaşılamadığını da ben anlayamadım?
Ayrıca yine ismini vermekte sakınca görmediğim İş bankası sitesine girin, orada bir veznedarın hangi sınav ve çalışma şartlarından sonra banka müdürü olacağı yazıyor.
Hatta ben bir iş bankasının veznedarlıktan gelme müdürü ile de akrabayım , çok yakından biliyorum üstelik lise mezunu, üniversiteden terk ve ingilizcesi bile orta seviyede ama iş bankasına çok emeği geçmiş, canla başla çalışmış ve parmakla gösterilen bir emektarı.
Anlaşılmıştır umarım

Sayın Caner87
İşi öğrenmek amacıyla illa koli mi taşımak gerekiyor?hadi oda mı gerekli yapılır belki ama sadece bunun için alınmışsa işe o kişiyi bunda bir sorun var derim o zaman. birçok firma verdiğiniz örnekteki gibi olmuyor maalesef.Ve ben size şunu da söyleyeyim birçok üniversite mezunu insan 650-700 ile işe başlıyor sırf sigortası devam etsin veya başlasın diye.
Old 15-08-2008, 13:59   #14
Ekin EKŞİ YILMAZER

Soruyu şöyle sorayım: Üniveriste mezunu bir genç geyşalık veya jigololuk yapabilir mi? Bunlar için de üniversitede bölüm açılabilir mi?
Old 15-08-2008, 17:26   #15
caner87

sayın tobaccoexper,
Bana işi öğrenmek için illa koli taşımanın gerekip gerekmediğini sormuşsunuz.Bu konuyla ilişkin bilgim ve ilgim yok ancak belirttiğim gibi bir firma, işçisine bunu uygun görmüş.Ben de sizlere anlattım.
Öte yandan yüksek okul mezunu olmanız seri katil, sapık, terör suçlusu, dolandırıcı,hayat kadını,ruh hastası, geyşa,jigolo ya da işsiz olmanıza engel değil.
Ama mesela avukatlık ruhsatınız var fakat tıp fakültesi mezunu değil iseniz , üniversite mezunu olmuş olsanız bile doktorluk yapamazsınız gibi.
Diplomanız, sadece o diploma ile ilgili teşebbüs edeceğiniz işleri yapabileceğinizin resmi belgesidir. Hepsi bu.Geri kalanı kişisel tercihtir ya da ülkenin sosyo-ekonomik durumunun yansımasıdır.
Makine mühendisi olup, bakkal işleten bir tanıdığım da vardı.
Tamamen hayattan ne beklediğinize ve şansınıza göre şekillenen bir durum.
Ben de üniversite mezunuyum.Staj yaparken mahkeme kaleminde hakimin isteği üzerine kalem çalışanları ile birlikte dosyaları kalın naylon iplerle bağlamıştım. Koli taşımaktan daha az faydası olan biri işti. Ancak ruhsatı alabilmem için yapmam gerekiyordu gibi gibi gibi...
Old 15-08-2008, 17:39   #16
supernatural

Karar

Alıntı:
Yazan caner87
sayın tobaccoexper,
Bana işi öğrenmek için illa koli taşımanın gerekip gerekmediğini sormuşsunuz.Bu konuyla ilişkin bilgim ve ilgim yok ancak belirttiğim gibi bir firma, işçisine bunu uygun görmüş.Ben de sizlere anlattım.
Öte yandan yüksek okul mezunu olmanız seri katil, sapık, terör suçlusu, dolandırıcı,hayat kadını,ruh hastası, geyşa,jigolo ya da işsiz olmanıza engel değil.
Ama mesela avukatlık ruhsatınız var fakat tıp fakültesi mezunu değil iseniz , üniversite mezunu olmuş olsanız bile doktorluk yapamazsınız gibi.
Diplomanız, sadece o diploma ile ilgili teşebbüs edeceğiniz işleri yapabileceğinizin resmi belgesidir. Hepsi bu.Geri kalanı kişisel tercihtir ya da ülkenin sosyo-ekonomik durumunun yansımasıdır.
Ben de üniversite mezunuyum.Staj yaparken mahkeme kaleminde hakimin isteği üzerine kalem çalışanları ile birlikte dosyaları kalın naylon iplerle bağlamıştım. Koli taşımaktan daha az faydası olan biri işti. Ancak ruhsatı alabilmem için yapmam gerekiyordu gibi gibi gibi...

Sayın Caner87

Alıntı:

bu yukardaki lafları sanırım bana söylemediniz çünkü en başta benim ismim yazılmış olduğu için bunu ben söylemişim gibi gözüküyor ama o Sayın Ekin Ekşinin

Ben şunu anlatmak istedim eğer sadece koli taşıtmak için alım yapılıyorsa buna karşı çıkarım.Hor gördüğümden dolayı demiyorum sadece o insanın sınavı kazanmak için verdiği çabayı ya da üniversitedeki uykusuz kaldığı zamanları ders çalışmak için verdiği emeğe üzülüyorum. koli taşısın diye mi verdi o emeği? yok sadece bir kereliğine olmuşsa eğer bunda bir sorun görmem tabiki.

Artık bir çok firma üniversite mezununa yaptırılmayacak işler bile yaptırıyor.Neden? Biliyor ki o insan işe mecbur yada sigortası işlesin diye bunu çekeceğini biliyor.Bunu suistimal eden firmalar da var.

Alıntı:

bu eğer kişisel tercihse ona birşey diyemem ancak bide mecbur olduğu için çalıştığını düşünün?
Old 15-08-2008, 17:56   #17
caner87

Sonuç olarak tüm söylediklerimi elbette size ve forumu okuyan herkese söyledim.
Normal şartlarda bir üniversite mezunu takriben 22 ila 25 yaş arasında oluyor. Bu yaşta isterseniz üniversiteyi birincilikle bitirin tecrübeniz olmadığı için size bir şirketin üst düzey yöneticiliğini ya da bir kurumun üst düzey memurluğunu uygun görmezler. Doğrusu da budur.
Üniversite mezunu olduğunuzda çoğunlukla dört yıllık mesleki bilgilerinizle donatılmış olursunuz ve bunlar her yıl eğer üzerinden geçilmez ise yarıya iner.
örneğin dört yıl hukuk okudum, eğer üzerine bir kelime daha koymaz isem bir sene sonra hafıza kayıpları ile beraber iki yıllık bir bilgim kalır, sonraki yıl bu bir yıllık olur ve zaman geçtikçe azalır azalır azalır e yok olur.
Sonsuza kadar dört yıllık bilginiz ile kalmazsınız süper bir hafızanız yok ise, o nedenle koli taşıyorsa bir kişi ya hakkettiği içindir ya da gerçekten yaşadığı ülkede çok ciddi sorunlar vardır.
Üniversite mezunu olmak artık günümüz şartlarında ve gelecekte ayırt edici bir unsur olmayacaktır.
Old 15-08-2008, 18:53   #18
supernatural

Karar

Sayın Caner87
Alıntı:
Normal şartlarda bir üniversite mezunu takriben 22 ila 25 yaş arasında oluyor.Bu yaşta isterseniz üniversiteyi birincilikle bitirin tecrübeniz olmadığı için size bir şirketin üst düzey yöneticiliğini ya da bir kurumun üst düzey memurluğunu uygun görmezler.

bende zaten hemen mezun oldu yönetici,müdür... olsun demiyorum ama sonuçta bu koli taşıttırılması gerektirmiyor. 22-25 yaş arası mezun olmuş bir insanın deneyimi çok fazla olmaz evet stajı olabilir firmalar buna çokta rağbet göstermiyorlar bunu da belirtmek isterim.

Alıntı:
Sonsuza kadar dört yıllık bilginiz ile kalmazsınız süper bir hafızanız yok ise, o nedenle koli taşıyorsa bir kişi ya hakkettiği içindir ya da gerçekten yaşadığı ülkede çok ciddi sorunlar vardır.

tabiki üniversiteden her mezun olan aman aman donanımla mezun olmuyor veya istediği mesleği yapamıyor bazı insanlar yapısı gereği,bazıları tembelliğinden çalışmıyor olabilir bu kendisinin sorunudur.Ama bu koli taşımasını hakettiğini göstermez hem bu hakedilecek bir durum da değil bence.Bazı donanımlı öyle insanların açıkta kaldığını görüyoruz ki şaşırıp kalıyoruz.Şunu da söyleyeyim artık firmalar makina istiyorlar yok bilmem kaç saat çalışacak,yok şu kadar dili olacak,yok şu yok bu... Ülkemizin şartlarını sizde çok iyi biliyorsunuz Sayın Caner87.Birçok öğrencinin ailesi bile zor para gönderirken makina donanımına sahip olmak için para bulması zor.Deneyim zamanla olur kimse doğar doğmaz bilgisayar değil veya makina değil bir programla makina gibi donatılsın.
Çok çalışmaktan dolayı fabrikalarda kalan arkadaşlarım var kendisine bile artık zaman ayıramayacak kadar. Bu genç insanlar sizce hayattan nasıl zevk alabilir?Üniversiteye giden hiçbir insan inanmıyorum ki okuldan mezun olduktan sonra koli taşıma hayali kurarak okumuyordur.
Old 24-08-2008, 02:13   #19
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Soruyu şöyle sorayım: Üniveriste mezunu bir genç geyşalık veya jigololuk yapabilir mi? Bunlar için de üniversitede bölüm açılabilir mi?

Haddime düşmeyerek belirtiyorum, geyşalıkta , jigololukta bir meslek değildir. Ve örnek göstermek amacı ile de olsa bence bir eğitim kurumu ile aynı cümlede kurulmamalıdır. Liyakat sistemi doğru işlediği takdirde mükemmel bir sistemdir. Ama araya torpiller vs girmezse. Tabiki hiç bir kurum tecrübesiz elemanı nerden mezun olursa olsun direk yönetici yapmayacaktır. Her şey bitirilen fakülteler ve üniversite bölümleri olsa idi ezberleyen herkes her istediği mesleği yapabilirdi.
Kütüphaneciliğe gelince bence gerekli bir bölüm .Hatta okumak istediğim bir bölüm var bir kaç yıla kalmadan girmek istiyorum.zannenetmeyin öle şahane bir bölüm değil ama bence bütün profosyonel büro sahiplerinin düşünmesi gereken bir meslek Büro Yönetimi ve Sekreterlik.
Şu var ki örnek göstermek amacı ile söylüyorum bana göre mezun olduktan sonra malzemeniz hazır ama tam kıvama gelmek için tabiki ahçının elinden geçeceksiniz.Üzerinize verilen işten yakınmadan önce acaba hangimiz düşünüyoruz ;
- Benim bu işte bilmediğim , göremediğim ne var diye??
Önce bu boyutta bakıp sonra gerçekten öğrenmeye gayret edersek, emeğimizin karşılığını alabileceğimizi düşünüyorum.
Bakınız eğer bürolara az önce söylediğim tarzda sekreter alınsa malesef stajerler staj yapacak yerleri zor bulurlar diye düşünüyorum. Ücretli büroda çalışan hukuk mezunlarının kazançları bile içler acısı .
Çok mu basit düşünüyorum ama, hayatım boyunca , öğrenmek amacı ile önüme gelen her işi yaptım, sorgulamadım, kıyaslamadım,son 2 yıldır rahatım ve pişman değilim.
Eninde sonunda en iyisi ve takdir edileni olacaksınız.
Sevgi ve saygı ile...
Old 27-08-2008, 16:22   #20
bilenkişi

İlk gün koli taşımak her gün 8-9 saat olmak üzere 25 yıl taşıyacağı anlamına gelmez.Sebat etseydi zmanla işi öğrenip orada bölüm şefliği ,müdürlük büyük bir firma ise genel müdürlük görevlerine gelebilirdi.Üniversite mezunu olması potansiyel kabiliyetini gösterir Üniversite öğrencilerini restoranlarda komi olarak işe alıyorlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi