Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avrupanın gözü Şafak davasında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2006, 10:36   #1
ahmetsacit

Varsayılan Avrupanın gözü Şafak davasında

Yazar Elif Şafak (Sağlık) hakkında ''basın yoluyla Türklüğü aşağıladığı'' iddiasıyla açılan dava ilk duruşmada sonuçlandı
Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde saat 10.30 sıralarında başlayan duruşmaya, sanık Elif Şafak katılmadı. Şikayetçi avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk ile Uluslararası Yazarlar Birliğinden (PEN) temsilciler de izleyici olarak yer aldı.

Duruşmda ilk olarak söz alan Duruşma savcısı Elif Şafak'ın beraatini istedi
Mahkeme suçun yasal unsurlarının oluşmaması ve yeterli delil bulunmaması gerekçesiyle davada beraat kararı verdi .

Samanyoluhaber

Site Yönetiminden not: Habere eklenecek yorumların sadece hukuki olması ve siyasi yorumlardan uzak durulması rica olunur.
Old 21-09-2006, 15:22   #2
ahmetsacit

Varsayılan Davalının açıklaması

Elif Şafak, beraat kararını değerlendirdi

Elif Şafak: 301’inci madde olduğu sürece yeni davalar başlayacaktır

Yazar Elif Şafak’ın yargılandığı davadan beraat etmesinin ardından Elif Şafak, Hrant Dink ve AB Karma Parlemontosu Eş Başkanı Joost Lagendick Cnntürk’e konuştu.
Yazar Elif Şafak
Kendi adıma sevindirici bir karar.301’inci madde olduğu sürece yeni davalar başlayacak. Başka bir dava ile tansiyon yükselecek ve Türkiye yine kaybedecek. Yazı, edebiyat sansürlenemez benim için yazı yönünden değişecek bir şey oymayacak.
Bu davalar Orhan Pamuk, Hrant Dink, Elif şafak davası olarak görülmesin bunlar kişisel davalar değil. Bu tür davaları şahsileştirmeden meselinin özünü konuşmak gerekir. İfade özgürlüğüne inanıyor muyuz? Önemli olan budur.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink
Bu olay Türkiye için utan vericidir. Beraat kararı olumludur ama yetmez böyle davalarla Türkiye’de demokrasi olmaz. Bu madde devletin nefret maddesidir. 301’inci madde kökünden kaldırılmalıdır. Ama hükümet kayıtsızdır. Benim hakkımda verilen karar da utanç verici bir karardır. Elif Şafak adına mutluyum haksız bir sıkıntı çekiyordu. Türk demokrasisine geçmiş olsun diyorum. Bu davalar adli değil..

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2006/09/21
Old 21-09-2006, 16:27   #3
nigartp

Karar Elİf Şafak Davasi

Davayı başından beri trajikomik bulmuştum.Beraat etmesi gerçekten çok sevindirici..Ama 301 gibi bişey var oldukça bu tür davalar son olmayacak bunu hepimiz biliyoruz..Hatırlayalım,Ne için açılmıştı dava ? Elif şafak romanında Türklüğü aşağılıyor iddasıyla..Şu durumda eğer Türklüğü aşağılayan bir şey varsa ,o da bu davanın varlığıdır.Asıl bu dava Türklüğü aşağılıyor.Benim yaşadığım ülkede üstelik 2000li yıllarda bir yazar kitabından dolayı yargılanıyor.Kendimi hiç bu kadar incinmiş ve birşeyleri sorgular durumda bulmamıştım.Söylenecek çok şey var aslında…. Son olarak şöyle diyorum şu 301 den biran önce kurtulunsun ve artık kimse düşündüğü için yargılanmasın.
Old 21-09-2006, 17:31   #4
nfb

Yazar Elif Şafak'ın yargılandığı mahkeme tarafından "beraat" etmesi, yurt dışında yankılandı. BBC, mahkeme kararını duyururken "İstanbul'daki mahkeme, AB'nin baskısı altındaydı" yorumunu yaptı.
İngiliz yayın kurumu BBC, "Türkiye'de önde gelen yazar beraat etti başlıklı haberinde "Türklüğe hakare" ile suçlanan Elif Şafak'ın beraat ettiğini belirterek, "İstanbul'daki mahkeme, Şafak'ı suçsuz bulması için AB'nin baskısının altındaydı" dedi.
Elif Şafak'ın "Osmanlı imparatorluğunun son yıllarında Ermenilere yönelik kitle katliamlar konusunda karakterlerinin yaptıkları değerlendirmeler nedeniyle suçlamalarla karşı karşı kaldığını belirten BBC, Türkiye'nin ise, öldürmelerin "soykırım" oluşturduğunu reddettiğini kaydetti.

Milliyet http://www.milliyet.com.tr/2006/09/21/son/sondun25.asp
Old 22-09-2006, 08:05   #5
Av.Nebi

Beraat edince ''Mahkeme AB baskısı altındaydı'' derler. Suçlu bulununca ''Demekrasi yok'' derler. Bu Avrupa Birliğini sindiremiyorum ben ......

Bir başka konu: mahkeme sonrası Avukatların üzerinde cübbelerle tekme tokat kavga etmesi ne derece doğru o ayrı konu...

Saygılar...
Old 28-09-2006, 15:25   #6
üye8946

Olumsuz 301 kalksa 305 devreye girecektir

TCK madde 301...Türklüğü...aşağılama
Yazar Elif Şafak 301"den yargılandı ve aklandı.bundan sonra gündeme gelen konu madde 301 kalkmalı oldu.bu maddenin olmadığını varsaysak bile yine Elif Şafak ismi mahkeme duvarlarında yankılanacaktı.301 olmasaydı onun yerini başka bir madde alırdı.ve öyle görünüyorki bu madde TCK 305 olcaktı.madde 305:temel milli yararlara hakaret.yani türklüğe hakaretten yargılanan biri hayli hayli milli yararlara hakaretten yargılanır.yani burda maddenin/lerin kalkması bir şey ifade etmeyecek.
o halde madde 305"de kalsın.peki yine rahatlayacak mıyız?hiç sanmıyorum.çünkü o zamanda TCK madde 216 var:halkı kin ve düşmanlığa tahrik.yani yasaların kalkması pek bir anlam ifade etmiyor.bunun yerini başka şeyler almalı.
avrupa ülkelerinde de 301 gibi maddeler var.ama onlarda sorun olmuyor.neden?çünkü uygulama bizdeki gibi sıkı işlemiyor.yani yazılan her bir kitap ve yazarı yargılanmıyor.
demek ki yasa değişikliği yerine başka şeyler değişmeli. değişecek şeyinde "ZİHNİYET" olduğunu söyleyebilirim
Old 28-09-2006, 21:21   #7
_NALAN_

Elif Şafagın TCK md.301den yargılanması gündemde yer kaplayan bir olay. Kimimiz trajikomik kimimiz anlamsız kimimiz nötür yaklaştı olaya. genel eleştirilere bakıcak olursam çogu eleştiri sahipleri kitabı bile okumamıştı bu başka bir gerçege kapı açıyor bence.Oda daha eleştiri yeteneginin bile gelişmedigini kişilerin herşeyde kendilerini yetkin hissttigini kendilerini.Bu bir ülke için çok tehhlikeli.md.301 VAR ve Türkiye bu maddeyi ne şekilde kaldırırsa kaldırsın yerine yenisi gelicek.
Old 29-09-2006, 00:40   #8
ibreti

Alıntı:
Beraat edince ''Mahkeme AB baskısı altındaydı'' derler. Suçlu bulununca ''Demekrasi yok'' derler. Bu Avrupa Birliğini sindiremiyorum ben ......

Bir başka konu: mahkeme sonrası Avukatların üzerinde cübbelerle tekme tokat kavga etmesi ne derece doğru o ayrı konu...

Sn.Nebi;
Doğru söze "DOĞRU SÖZ" denir elbet.. Fikirlerinize ben de katılıyorum

Elif Şafak'ın kitabının okunmadığı yönündeki eleştirilere gelince;

Elif Şafak'ın kitabını İLLAKİ OKUMAK GİBİ bir zorunluluğumuz mu var? Hem Elif Şafak benim yazılarımı okuyor muymuş? Ne diye O'nun kitabını okuyacakmışım?

Burada konu edilen TCK.m.301 hükmü..
Elif Şafak yargılanmış.. Beraat etmiş.. Tamam.. Eğer iddianız Elif Şafak "Türklüğe hakaret etmedi.." biçiminde ise bunu mahkeme de doğruladı. Demekki TCK.m.301 hükmü hiç de öyle iddia edildiği gibi kişi özgürlüklerini ortadan kaldıran bir madde değilmiş.. Bunun yanında yargıçlarımızın da bu maddeyi özgürlükleri ortadan kaldırmayacak biçimde anladıkları da ortaya çıktı. Daha istenen ne? Neden hala TCK.m.301 hükmünün kaldırılmasında ısrarcı davranılıyor? Kaldırılmasını istemekteki amaç ne?

Gerçekte tartışılması gereken bir başka dava var..
Muazzez İlmiye Çığ hakkında da TCK.m.216 ve 125. maddelerine dayalı dava açıldı. Kimse farketmedi bile.. Çünkü sansasyonel değil!! Çünkü devleti tartışmadı.. İlim yaptı.. Neden tartışılsın ki(!)?
Asıl üzücü durum bu olsa gerek..

Saygılarımla..
Old 01-10-2006, 12:52   #9
UNLUTURK

Önemli Zihniyet

BU "zihniyet"ten sorumlu sadece Türkiye'mi diye düşünmeden edemiyorum. Avrupa'nın "hak" kalelerinin sorumlularının açıklamalarının düzeyine baktıkca bir hata yapıldığını kabul etmekten başka seçenek kalmıyor. "Soykırım yoktur" demek bile hapisle tazyik olunurken, Hollanda'da "ben bu düşünceye inanmıyorum" diyene siyasetin kapıları bile kapanırken ve neredeyese insanlara "katil" muamaelesi yapılırken değişmesi gereken acaba Türkiye'deki zimniyetmidir? Merak ediyorum. Kesinlikle mutabık olunan bir husus var. O da "zihniyetin değişimi". Ama bu değişimi yapması gereken kişinin kim olduğu tartışmalı. Bu hususa karar vermeli. Artık sözde "hak savunucuları" kinlerini gizleyemez haldeler.
İyi çalışmalar dileğimle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi