Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile ve İsim değişikliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2008, 23:59   #1
Konuk

Varsayılan Aile ve İsim değişikliği

Merhaba,

Şu anda 37 yaşındayım ve çift vatandaşlık sahibiyim. Annem Fransız vatandaşı olduğu için bu hakkı kazandım. Bana konulan isim Türkçe olmadığı gerekçesiyle nüfus müdürlüğünde çalışan memur tarafından keyfiyetle farklı yazılmış.Ancak “gerçek“ ismimle nüfus kaydındaki ismim çok da farklı olmadığı için şimdiye kadar bir rahatsızlık yaşamadım.Buna rağmen geçtiğimiz aylarda Fransız yetkililerce bana bildirilen büyükbabamdan bana kalan bir mirası nüfus kağıdımdaki ismimle fransız pasaportumdaki ismim farklı olduğu için alamıyorum.İnternette arattığım kadarıyla artık vatandaşlar gittiklerinde çocuklarına isim seçmekte özgürler. Ben isim değişikliği davası açabilir miyim

İkinci sorum ise soy adımla ilgili,ilk evliliğimde aldığım soyadı boşanında değiştirdim ve kızlık soyadımı kullanıyorum şu anda.Ancak sekiz yıldır ailevi nedenlerden dolayı ailemden uzak yaşıyorum ve onlarla görüşmüyorum. Onların da soyadını taşımak istemiyorum. İsmimi ve soyadımı değiştirebilir miyim
Teşekkür ederim.
Nihal Bumin
Old 12-06-2008, 13:55   #2
üye18332

Sayın Konuk;

İsim ve soyadı değiştirme davalrını bulunduğunuz yer mahkemesine başvurarak talep edebilirsiniz.

Ancak bu tür davalarda bu adla tanındığınıza dair yeterli kanıtınızda olması gerekmektedir.

Fransız pasaportunuzda "gerçek" olarak nitelediğiniz isminiz yazıyor ise bu davanızda kanıt olabilir.

Bir avukatın hukuki yardımını almanızı eğer maddi gücünüz elverişli değil ise il baro başkanlıklarından avukat yardımı talebinde bulunmanızı öneririm.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi