Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hem SSK'dan hem BAĞ-KUR'dan emekli maaşı yersiz ödeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2014, 00:43   #1
lawyer81

Varsayılan Hem SSK'dan hem BAĞ-KUR'dan emekli maaşı yersiz ödeme

iyi günler
Müvekkil hem SSk(20 yıl) ya hemde Bağkura(20 yıl) tüm primlerini ödemiştir.
ve bilmeyerek her iki kurumada emeklilik dilekçesi vermiştir.
her iki kurumda emeklilik şartlarını yerine getiren müvekkile emekli yapmıştır.
ancak daha sonra bu durumu tespit ederek kurum yersiz ödeme davası açmıştır.
bu konuyla ilgili yargıtay kararı ve yol gösterebilecek üstadlar var mı?
ayrıca iptali ve geri ödenmesi istenen maaş ile ilgili kurumdan ödenen primler istenebilir mi?
Old 09-04-2014, 09:25   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Kişinin ,20 yıl boyunca ; hem SSK hem de Bağ-Kur'a , 20'şer yıllık prim ödediği söylemişsiniz ; ancak bu durum hayatın olağan akışına ters düşüyor ; çünkü bu , aynı kişinin aynı anda iki farklı kanuna tâbi işte çalışmış olması anlamına geliyor ki fizik kuralları gereği kişi ; aynı anda iki farklı yerde bulunamaz !Ben , durumu ; farklı sosyal güvenlik yasalarına tâbi farklı hizmet sürelerinin birleştirilmesi şeklinde yorumlayacağım . Bu açıdan bakıldığında ; malüllük , yaşlılık ve ölüm primi veya keseneği ödenen süreler ; askerlik borçlanması ve yurt dışında geçen süreler ; ihya edilen süreler ; T.C.Emekli sandığından kısmi malüliyet aylığı bağlanan sigortalıya emekli sandığında geçen süreler 506 sayılı yasaya göre yaşlılık aylığı bağlanırken birleştirilebilir. Bahsettiğiniz kişinin birleştirme dışında ; iki farklı varlığa sahip olabileceği durumu tahayyül edemedim , ve şayet benim düşündüğüm gibiyse ;haksız ödemelerin , kişiden geri alınmasına karar verilecektir.Buna karşın kişinin , kurumlara gerçekten çifte ödemesi varsa , iptal edilen emeklilik durumuna ilşkin prim ödemelerini isteyebilecektir.
Old 10-04-2014, 13:25   #3
lawyer81

serdar bey ben eksik anlatmışım.
kişi 20 yıl ssk lı olarak çalışmış ancak yaşı tutmadığı için emekli olmamıştır. daha sonraki 20 yıl ise kendi işini yaptığı için mühendisler odası tarafından bağkurlu yapılmış ve kendisi tüm primleri ödemiştir. (yani müvekkil her iki kurumdanda emeklilik hakkını kazanmıştır)
Emeklilik yaşı geldiğinde ise ssk ya dilekçe vermiştir emekli olmak için, ancak sözlü olarak ssk çalışanı tarafından bizden emekli olamazsınız demeleri ile Bağkura dilekçe vermiştir.müvekkil bağkurdan emekli olacağını beklerken bir süre sonra her iki kurumdanda ayrı ayrı emekli maaşı alacağını öğrenmişir.
tam olarak durum bundan ibarettir.
ben burda kurumların eksik yada hatalı işlemi olduğunu düşünüyorum kurum gerekli araştırmayı yapmamıştır bu sebeple son 5 yılı istemelidir. ancak kurum kişinin kötü niyeti olduğunu belirtmekte ve 10 yıllık ödemeleri geri istemektedir. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi