Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşverenin derhal fesih hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2012, 19:32   #1
hukukkuşu

Varsayılan İşverenin derhal fesih hakkı

Değerli meslektaşlarım, açılmış bir başlık altında sorumu sordum, malesef hiçbir cevap alamadığımdan yeni başlık açmayı uygun gördüm.
Müvekkilin işinde sözleşmeden farklı olarak nitelikli değişiklikler yapılıyor.Müvekkil kabul etmiyor ve işten ayrılmak istiyor.Durumu işverene bildiriyor,karşı taraf "sen o zaman istifanı bugün ver 15 gün sonra tazminatını ödeyelim" cevabı alıyor.Ben istifaya engel oldum.Haklı nedenlerle fesih davası açmayı düşünüyordum.Ancak yeni bir durum gelişti.Bu olayın olduğu gün(2 gün önce) müvekkil tüm gün işyerindeydi.Mesai saatinden sonra öğrendik ki işveren olaydan itibaren 3 iş günü müvekkilin habersiz şekilde işe gitmediğine dair tutanak düzenlemiş.Bahsedilen 3 iş günü yarın doluyor, yani tamamen uydurmaca bir tutanak.Tutanağın altında amir ve personel müdürü imzası var.Ayrıca anılan günde müvekkilin elinde bulunan bina giriş kartları alınmış.Tahmin ettiğim kadarıyla 6 işgünü içerisinde de derhal fesih ihtarnamesi gönderilecektir.Sorum şu; işyerinde olanlardan tanık olarak gösterebileceğimiz kimse olmayabilir.Bahsedilen sürenin sonu olan yarın gün içerisinde yapabileceğimiz bir işlem var mıdır? Örneğin müvekkilin işyerine gidip, beni içeri almıyorlar, giriş kartlarıma el koydular şeklinde bir ifadeyi sizce nasıl belgelendirebiliriz?Buna ek olarak açılacak dava hakkında yorumlarınızı da bekliyorum.İlginize teşekkür ederim.
Old 22-07-2012, 22:28   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bazı işverenler bu hususu gerçekten abartmış durumda.

Müvekkilinizin işte olmadığını iddia ettikleri tarihlerde, imzalamış olduğu belge bulunabilir, şirket mailini kullanmış olabilir, bu ve benzeri bir işlem müvekkilinizin iddiasını güçlendirecektir.

Çalışma ve sosyal güvenlik il müdürlüğüne konu ile ilgili şikayet yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca müvekkilinizin iş yerinin bulunduğu binaya alınmadığına ilişkin noter marifeti ile tutanak tutabileceğiniz kanaatindeyim.

Aklıma ilk gelenler bunlar. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi