Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Hakem Heyeti Kararında Vekalet Ücretine Karar Vermezse Ne yapmalıyız?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2014, 13:04   #1
Av.Avcı

Varsayılan Tüketici Hakem Heyeti Kararında Vekalet Ücretine Karar Vermezse Ne yapmalıyız?

Bildiğiniz üzere yeni AAÜT gereği hakem heyeti başvurularında Avukatlık Ücreti düzenlendi ancak hakem heyetleri kendilerine yazı geldiği ve avukatlık ücreti vermeyeceklerini söylüyorlar. bu durumda da Tüketici Mahkemesine vekalet ücreti yönünden kısmi itiraz davası açmamız gerekiyor.
Sayın meslektaşlarım bu durumla karşılaşıp dava açan meslektaşlarımız var mı var ise ne tür gelişmeler yaşanıyor. Tüketici Mahkemeleri kararları ne yönde örnek verebilirmisiniz.
Old 15-03-2014, 15:33   #2
Av.Mehmet2007

Sayin Meslektasim;
Tuketici Hakem heyetlerinin kararlarina itiraz icin acilan davalarda mahkeme muhakkak vekalet ucretine hukmediyor. Ben birden cok kararda gordum bu hususu. Fakat sadece vekalet ucreti icin dava acildigina sahit olmadim. Dilerseniz thh kararini icraya koycaginizda odeme emrine vekalet ucretini yansitabilirsiniz diye dusunuyorum
Old 17-03-2014, 12:00   #3
Av.Avcı

tüketici hakem heyeti kararında geçmeyen bir vekalet ücretinin neye göre belirlenip de icraya konulacağını anlamamış olmakla birlikte

asıl öğrenmek istediğim AAÜT 2. kısım 6. bölümde geçen hakem heyetlerinin kararlarında vekalet ücretine karar vermelerini gerektiren düzenlemenin eğer ki hakem heyetince bu vekalet ücretine karar verilmezse hakem heyetine kararına yalnızca 2. kısım 6. bölümde geçen vekalet ücretine karar verilmemesinden dolayı tüketici mahkemesinde itiraz eder isek tüketici mahkemeleri bu vekalet ücretinin verilmesi gerektiği yönünde mi karar veriyor buna ilişkin tüketici mahkemesinde hakem heyeti kararına vekalet ücretine hükmedilmediğinden itiraz edip dava açan meslektaşımız var mıdır? bu durumda tüketici mahkemelerinin kararı ne yöndedir?
Old 17-03-2014, 12:50   #4
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım,
Tüketici Hakem Heyetlerinde Vekalet Ücretine hükmedileceğine ilişkin düzenleme henüz çok yeni.( 28.12.2013 ) Bu nedenle örnek karar bulmanız güç olabilir. Ancak Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren AAÜT gereğince, Hakem Heyeti kararında geçmeyen Vekalet ücreti için Tüketici Mahkemesinde itiraz edebilirsiniz, Mahkeme Hakem Heyeti kararındaki eksiklikten dolayı lehinize karar verecektir kanaatindeyim.
Old 25-03-2014, 16:12   #5
maxxim

Hakem heyetlerine yapılan başvurularda vekalet ücretine hükmedilmesinin talep edilmesi halinde, tüketici sorunları hakem heyetlerince verilecek kararlarda vekalet ücretine hükmedilmemesi gerektiği hususunda tüm hakem heyetlerinin bilgilendirildiğini belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' başlıklı Tebliğ, 28 Aralık 2013 tarihli ve 28865 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ uyarınca il ve ilçe tüketici sorunları hakem heyetleri nezdinde sunulacak hizmetlerde, hizmete konu olan işin değerinin yüzde 12'sinden aşağı olmamak üzere 250 liraya kadar; ancak hizmete konu işin değeri 250 liranın altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedilmesi gündeme gelmiştir.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin yürürlüğe girmesinin ardından bu düzenlemenin kaldırılması amacıyla Türkiye Barolar Birliği ile görüşmeler yapılmış olmasına rağmen ancak bu konuda bir çözüm bulunamaması nedeniyle düzenlemenin yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açılmıştır. Barolar Birliğinin yapmış olduğu düzenlemenin yargı sisteminde hukukunu düzenleyen kanunlara aykırı olacağı bilinmesi gerekir. Yargı sisteminde usul hukukunu düzenleyen 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nda ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde de açıkça düzenlenmiştir. Buna göre karşı tarafa vekalet ücretine sadece yargı mercilerince hükmedilebilmesi ve bu yetkinin de kanunla düzenlenmesi gerekmektedir." der..
Old 25-03-2014, 16:13   #6
maxxim

Danıştay'dan bir durdurma kararı gelmediğine göre, durmak yok yola devam )))
Old 28-04-2014, 15:21   #7
Av. Ayşe Yel

2014 AAÜT göre Tüketici Hakem Heyeti vekalet ücretine karar vermesi gerekmektedir. Ancak bu değişiklik daha yeni olduğu için Tüketici Hakem Heyetleride söz konusu yeniliği bilmnedikleri için bu hususda karar da vermemekteler. Elinde vekalet ücretine karar veren Tüketici Hakem Heyeti Kararı bulunan meslektaşım var ise bu konuda yardımlarınızı bekliyorum elinde Karar bulunan meslektaşlarım acilen gönderirlerse çok memnun olurum.

Bulunduğum yerdeki Hakem Heyetiyle görüştüm Bir karar gösterirsem o şekilde karar verebileceklerini söylediler. Karar bekleyen bir dosyam var dosyanın kararına yetiştirmeye çalışıyorum Yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim. Bütün meslektaşlarıma iyigünler ve iyi Çalışmalar.
Old 28-04-2014, 15:26   #8
oguzhand0

Eskişehir' de bu hususla ilgili henüz geçen hafta bir dava açtım. TSHH' nin kararı bedelin tüketiciye iadesi yönünde. Kararı icraya koydum ve tahsil ettim. Aynı zamanda da karara itiraz ettim ve tüketici mahkemesinde dava açtım.
Dava hala derdest. Bakalım göreceğiz.

Ayrıca benzer davalar şu an için ülkenin birçok yerinde açılmakta ve lehte çıkan birçok karar bulunmakta, aleyhte ise henüz rastlamadım.

Biraz cesaret değerli meslektaşlarım (:

Saygılarımla
Old 28-04-2014, 16:28   #9
Av. Ayşe Yel

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. TSHH ne 2014 yılı itibariyle açmış olduğum bir dosya var. Ancak açılmayı bekleyen onlarca dosyam var. Daha öncesinde başvurmuş olduğum dilekçelerde vekil olarak kendimi belirtmiyordum Çünkü bildiğiniz üzere Vekalet ücretine karar verilmiyordu. Benim kararı istemedeki amacım kredi Kartı aidatı veya dosya masrafının tüketiciye geri iadesi için değil bu husus da bulunduğum yerde de yüzlerce karar mevcut. İstediğim TSHH kararında vekalet ücretine karar verilmiş olmalı. Dediğiniz gibi Vekalet ücretine karar verilmezse itirazda edebilirim hatta bu husus da Tüketici Mahkemesinin vereceği kararla daha fazla vekalet ücreti alınabilir. Ancak benim amacım fazla uğraşmamak Hakem Heyeti vekalet ücreti hususunda karar vermez ise tüketici mahkemesine itiraz edilince tarife gereği kararının üç aşağı beş yukarı ne olucağı belli. Ancak fazla uğraşmak istemiyorum.

Siz TSHH kararına itiraz sebebiniz vekalet ücreti için mi yoksa karar da bir sıkıntı mı var ? Elinizde Vekalet ücretine karar verilmiş TSHH kararı var ise gönderirseniz sevinirim.
Old 28-04-2014, 23:25   #10
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av. Ayşe Yel
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. TSHH ne 2014 yılı itibariyle açmış olduğum bir dosya var. Ancak açılmayı bekleyen onlarca dosyam var. Daha öncesinde başvurmuş olduğum dilekçelerde vekil olarak kendimi belirtmiyordum Çünkü bildiğiniz üzere Vekalet ücretine karar verilmiyordu. Benim kararı istemedeki amacım kredi Kartı aidatı veya dosya masrafının tüketiciye geri iadesi için değil bu husus da bulunduğum yerde de yüzlerce karar mevcut. İstediğim TSHH kararında vekalet ücretine karar verilmiş olmalı. Dediğiniz gibi Vekalet ücretine karar verilmezse itirazda edebilirim hatta bu husus da Tüketici Mahkemesinin vereceği kararla daha fazla vekalet ücreti alınabilir. Ancak benim amacım fazla uğraşmamak Hakem Heyeti vekalet ücreti hususunda karar vermez ise tüketici mahkemesine itiraz edilince tarife gereği kararının üç aşağı beş yukarı ne olucağı belli. Ancak fazla uğraşmak istemiyorum.

Siz TSHH kararına itiraz sebebiniz vekalet ücreti için mi yoksa karar da bir sıkıntı mı var ? Elinizde Vekalet ücretine karar verilmiş TSHH kararı var ise gönderirseniz sevinirim.

Bu konu ile açmış olduğunuz benzer başlıklı bir konuda ilgili kararı paylaşmıştım.
Bkz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=90878

Ben sırf vekalet ücretine hükmedilmediği için, karara sırf o yönden itiraz ettim ve mahkemede dava açtım. Kararda onun dışında bir sıkıntı yok, haksız alınan bedlein tüketiciye iadesine karar verildi. Hatta kararı da icra yolu ile infaz ettim.

Saygılarımla
Old 29-04-2014, 12:42   #12
Av. Ayşe Yel

SN OĞUZHAN DAYAR
İlginiz için teşekkür ederim. Haklısınız ordaki yanıtınızı çok sonra gördüm. Size tekrardan iş çıkardım yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 29-04-2014, 12:45   #13
Av. Ayşe Yel

Sayın Arif SADİ yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Kararlar çok faydalı oldular.
Old 29-04-2014, 15:58   #14
garani

benim başvurularımdan sadece 3 tanesinde vekalet ücreti verildi.başka da görmedim zaten
Old 29-04-2014, 23:28   #15
arif sadi

Alıntı:
Yazan Av. Ayşe Yel
Sayın Arif SADİ yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Kararlar çok faydalı oldular.

Rica ederim faydalı oldumsa ne mutlu Saygılar..
Old 30-04-2014, 03:26   #16
echokosmos

merhaba meslektaşlarım;THH bilidiği üzere 2014 yılı(0-1272.19 tl)kadar olan davalara bakıyor..ve müracatları da standart formata sokmuşlar ve form şeklinde,madur kişiye doldurtarak,ve/veya kendisini temsil ettiriyor ise( bir vekil vasıtasıyla),,aynı proktörüsü uygulamak suretiyle davalar açılmakta ve dosyalara bakmak üzere bir reportör atanarak karara bağlanmaktadır..a-)dava açan madur dan hiç bir şekilde masraf altında para talep edilmemektedir. ben bu güne kadar KARARLARDA ,,hiç raslamadım -duymadım ve görmedim vekalet ücreti ni..yeni uygulama yasa 6502 28-04-2014 den sonra umut ederimki vekalet ücretine hükmedilir..saygılar
Old 28-05-2014, 18:20   #17
oguzhand0

Eskişehir' den saygı ve sevgilerle
İlk karar çıktı...

Old 28-05-2014, 20:15   #18
arif sadi

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Eskişehir' den saygı ve sevgilerle
İlk karar çıktı...

gözünüz aydın
Old 28-05-2014, 22:55   #19
Av.Avcı

Karar icin tesekkurler Keske AAUT deki acik duzenleme uygulansa dava acmak zorunda birakilmasak
Old 29-05-2014, 10:09   #20
garani

burada 15 günlük yasal itiraz süresi geçerli mi yoksa kanuna aykırılık olduğundan her zaman dava edilebilir mi?
Old 29-05-2014, 10:25   #21
olgu

Alıntı:
Yazan garani
burada 15 günlük yasal itiraz süresi geçerli mi yoksa kanuna aykırılık olduğundan her zaman dava edilebilir mi?

15 Gün hak düşürücü süredir. Aksi halde ilam kesinleşir.
Old 09-08-2014, 13:27   #22
Av.Avcı

AAUT'nin ilgili maddesi hakkında yürütmenin durdurulması kararı verildiği söylentisi var bilgisi olan var mı acaba?
Old 18-08-2014, 17:17   #24
av__emrah

Sayın Meslektaşlarım mahkemeye müracaatımız olumlu bir şekilde sonuçlandı.

Alıntı:
T.C. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ
(TÜKETİCİ MAHKEMESİ SIFATIYLA) Esas-Karar No:

*
T.C. TÜRK MİLLETİ ADINA
GEREKÇELİ KARAR
ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ (KABULÜNE)
(TÜKETİCİ MAHKEMESİ SIFATIYLA)
ESAS NO:
KARAR NO:
*
HAKİM:
KATİP:
*
DAVACI :

VEKİLİ:

DAVALI : ZİRAAT BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ -Doğanbey Mahallesi Atatürk Bulvarı
No:8 06107 Ulus/Altındağ/ANKARA

DAVA: Tüketicinin Hakem Kurulu Kararına İtirazı

DAVA TARİHİ: 16/07/2014

KARAR TARİHİ: 24/07/2014

GEREKÇELİ KARAR TARİHİ: 25/07/2014

Mahkememizde görülmekte bulunan Tüketicinin Hakem Kurulu Kararına İtirazı davasının
yapılan açık yargılaması sonunda;
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :
Davacı vekili, mahkememize vermiş olduğu dava dilekçesi ile; müvekilinin TC Ziraat Bankası A.Ş. Şubesinden farklı zamanlarda, faklı miktarlarda kullanmış olduğu tüketici kredilerinden yapılan kesintilerin iadesi için İlçesi Hakem Heyeti'ne müracaat edildiği, Hükem Heyeti'nin tarih, Karar sayılı ilamı ile haksız olarak alınan bedelin iadesine karar verildiği, iş bu kararın kendilerine 16/07/2014 tarihinde tebliğ edildiği, Hakem Heyetine başvuru dilekçelerinde haksız kesintilerin iadesi ile vekalet ücretinin de şikayet edilen kurum üzerinde bırakılmasını talep ettiğini, fakat Hakem Heyeti kararında Hakem Heyeti'nin yargı merci olmaması sebebiyle vekalet
ücretine hükmetme konusunda kanunla verilmiş bir yetki ve görevinin bulunmaması sesebiyle vekalet ücretine hükmedilmesinin hukuken mümkün olmadığı gerekçesiyle vekalet ücreti taleplerinin reddedildiğini, Hakem Heyetince vekalet ücretine takdir edilmesi gerekirken vekalet ücretine takdir edilmesi gerekirken vekalet ücretine hükmedilmemesinin usul ve yasalara aykırı olduğunu, bu nedenlerle dosay üzerinden inceleme yapılarak ve haklı davaları kabul edilerek İlçesi Tüketici
Sorunları Hakem Heyeti'nin Karar sayılı kararıın kısmen iptaline karar verilmesini, hakem heyetince hükmedilmesi gereken vekalet ücretinin davalı taraftan tahsiline karar
verilmesini, yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalı üzerinde bırakılmasını talep ve dava etmiştir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'ndan Karar sayılı dosyasının onaylı bir örneği delil mahiyetinde dosyamız arasına alınmıştır.

Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin sayılı kararı davacı 'nın talebinin kabulü ile ilgilinin Ziraat Bankası'ndan kullanmış olduğu kredi sebebi ile kendisinden komisyon ve dosya masrafı adı altında tahsil edilen -TL'nin iadesine karar verildiği, yasada Hakem Heyetine vekalet ücreti takdiri hususunda yetki verilmediği gerekçesi ile davacı lehine vekalet ücreti takdir edilmediği,
28.12.2013 tarih 28865 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin Birinci Kısım İkinci Bölümünün 6. maddesinde: 'İl ve ilçe tüketici hakem heyetleri nezdinde sunulacak hizmetlerde, hizmete konu işin değerinin % 12’sinden aşağı olmamak üzere. Ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedilir.'
hükmünün bulunduğu, ilgili düzenleme karşısında davacı vekilinin talebinin yerinde olduğu anlaşılmakla, açılan davanın kabulüne karar vermek gerekmiş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;
1. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin tarih ve sayılı kararının kısmen iptali ile 250,00-TL vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

2.Davacı tarafça yapılan 2 tebligat gideri 18,00-TL yargılama giderinin davalıdan alınarak davacıya verimesine,

3.Kararın kesinleşmesini müteakip fazlaya ilişkin gider avansının talep halinde davacıya iadesine,

Dair, tarafların yokluğunda dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu KESİN olmak üzere karar verildi. 24/07/2014
Old 18-08-2014, 19:00   #25
garani

Sayın emrah bence yerinde olmayan bir karar. Zira danıştay bu durumla ilgili yd kararı verdi
Old 18-08-2014, 20:03   #26
olgu

Alıntı:
Yazan garani
Sayın emrah bence yerinde olmayan bir karar. Zira danıştay bu durumla ilgili yd kararı verdi

Dava tarihinin YD kararından önce olduğuna dikkatinizi çekmek isterim.
Old 18-08-2014, 20:19   #27
garani

Eğer öyle ise kendime hukukçu olarak yakıştıramadım ama benim bildiğim kadarı ile yd kararı 04/07/2014 tarihli
Old 18-08-2014, 20:36   #28
olgu

Bende hata yapmışım. YD Karar tarihi 4.7.2014 ama hakem heyeti karar tarihi önemli. Karar tarihinde YD yoksa tarife geçerli.
Old 09-10-2014, 16:00   #30
haksun

T.C.
D A N I Ş T A Y
SEKİZİNCİ DAİRE

Esas No : 2014/1419

İstemin Özeti : Davacı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 28/12/2013 tarih ve 28865 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Birinci Kısım İkinci Bölüm 6. maddesinin sonunda yer alan "...avukatlık ücretine hükmedilir." ibaresinin; tüketici hakem heyetlerinin idari bir kurul olduğu, yargılama faaliyetinde bulunmadığı, dava konusu Tarife hükmü ile tüketici hakem heyetlerince çözülen uyuşmazlıklara ilişkin vekalet ücretine hükmedileceğinin düzenlendiği, gerek 4077 sayılı Yasa'da, gerekse bu Yasayı mülga eden 6502 sayılı Yasa'da vekalet ücretine hükmedilebileceğine ilişkin herhangi bir hüküm yer almadığı, yapılan düzenlemenin tüketicilerin hak arama özgürlüğünün kısıtlanacağı ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.

Diğer yandan, tüketiciler tarafından tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların düşük meblağlarda yoğunlaştığı göz önüne alındığında, bir tüketicinin Tüketici Hakem Heyetine başvurması üzerine aleyhine karar vermesi halinde karşı tarafın avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağını bilmesinin, tüketicilerin hak arama yollarına başvurmalarından imtana etmelerine ve bu suretle hak arama özgürlüklerinin de kısıtlanacağı da açıktır.

Açıklanan nedenlerle; dava konusu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Birinci Kısım İkinci Bölüm 6. maddesinin sonunda yer alan "...avukatlık ücretine hükmedilir." ibaresinin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşacağı açık olduğundan, yürütmesinin durdurulmasına, bu kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz yolu açık olmak üzere, 04/07/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi

yani 04/07/2014 tarihi itibari ile T.H.Heyetleri şikayetçi vekili lehine vekalet ücreti veremeyecek mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi