Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ev arkadaşı nasıl tahliye edilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2010, 19:30   #1
ispiniidi

Varsayılan Ev arkadaşı nasıl tahliye edilir?

Üniversite Öğrencisi bir kızın ailesi kızının kalması için bir ev kiralar ve daha sonra da kızı bir arkadaş bulur ve ev arkadaşı olarak yanına alır.Daha sonra yanına aldıgı kişi eve erkek arkadasını getırmeye baslar gurultu yapmaya baslar.
Bu durumda sonradan gelen kız evden nasıl cıkarılabilir.Medeni hukuk ceza hukuku idare hukuku açısından neler yapılabilir
Old 29-11-2010, 11:19   #2
kapgan

Zor durumda olan arkadaşına yardım için bir süreliğine evini açmıştır.Fakat yerleşmiş ve çıkmamaktadır..Üstelik rahatsız etmektedir.

Ceza Hukuku-Konut Dokunulmazlığını İhlal
İdare Hukuku-3091 Sayılı kanun ile zilyedliğin korunması
Medeni Hukuk-Fuzuli işgal

Old 29-11-2010, 12:20   #3
Av. Mehmet Demirezen

Anahtarı değiştirin Bırakın o dava açsın.
Old 29-11-2010, 12:23   #4
kapgan

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen

En pratik yol,klavyenize sağlık
Old 29-11-2010, 15:05   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen

Belli ki, anahtarı değiştirmeye bile fırsat verecek durumda değil.O şekilde evi sahiplenmiş gibi...
Old 29-11-2010, 17:56   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen

Güzel fikir. Ya ertesi gün, o da anahtarı değiştirirse...
Old 29-11-2010, 18:34   #7
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Kiracının evde kalmasına rıza göstermediği kişide anahtarın olmaması gerekir.Anahtarın olması rızanın olup olmadığı noktasında kuşkuya sebep olacaktır.

Sözleşmenin tarafı olmayan bir kişinin rızanın sona ermesinden sonra evde bulunması yada anahtarı değiştirmesi mesken masunuyetini ihlal teşkil edecektir.

Dolayısıyla elinde anahtar olmayan kişi sözleşmenin de tarafı olmadığına göre herhangi bir kişiden farklı olmayacaktır.

Sayın Ergin herhangi bir kişi evimizin anahtarını değiştirmeye çalıştığında ne gibi hukuki haklara sahipsek kiracının anahtarı değiştirmesiyle de o haklara sahip olabileceğini düşünüyorum

Örneğin fuzuli işgalden dava açılmış olsa ve o kişi ben zaten orada oturmuyorum geçici bir süre sağolsun kiracının rızasıyla konakladım derse?

Yada mesken masuniyetini ihlalden suç duyurusunda bulunsa ve o kişi savcıya kiracı kirayı ödemekte zorlandığı için kiraya ortak olmam şartıyla kiralana rızasıyla taşındım,işte anahtarım derse?
Old 30-11-2010, 08:45   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ispiniidi
Üniversite Öğrencisi bir kızın ailesi kızının kalması için bir ev kiralar ve daha sonra da kızı bir arkadaş bulur ve ev arkadaşı olarak yanına alır.Daha sonra yanına aldıgı kişi eve erkek arkadasını getırmeye baslar gurultu yapmaya baslar.
Bu durumda sonradan gelen kız evden nasıl cıkarılabilir.Medeni hukuk ceza hukuku idare hukuku açısından neler yapılabilir

Önce taraflar arasındaki hukuksal ilişkiyi nitelendirmek gerek. İkinci öğrenci sözleşmenin gerçekten tarafı değil mi ya da bir alt kira sözkonusu mu; ona bakmak gerek. Örneğin bu kişi kira bedelinden kendi payına düşeni ödemek üzere mi eve alınmış? Ödüyorsa bu kira bedeli payını nasıl ödüyor; kiralayana mı, sözleşmenin tarafı olan öğrenciye mi? Ya da her iki öğrenci de sözleşmenin tarafı değil de, ilk öğrencinin anne ya da babası mı sözleşmenin tarafı? (Sorudan böyle anlıyorum.)
Hukuksal ilişkiyi nitelersek, çözümü de buluruz.
Old 30-11-2010, 09:01   #9
ispiniidi

Sözleşmenin tarafı ilk kalan öğrencinin anne ve babası.Kira ya ortak oldu ama sonuçta sözleşmenin tarafı değil burda bir alt kira varmıdır ?
Old 30-11-2010, 15:19   #10
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Ertesi gün anahtarı nasıl değiştirecek? Eski anahtar açmaz,ya çilingirle girecek, ya da kapıyı kırıp girecek, her halukarda suç işlemiş olur
Old 30-11-2010, 15:31   #11
av.metinmso

Bu kişinin eşyaları da içerde değil mi?
Ev sahibi kızın rızası ile konulmadı mı?
Suç işlemeyelim..
Old 30-11-2010, 15:34   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Orhan
Ertesi gün anahtarı nasıl değiştirecek? Eski anahtar açmaz,ya çilingirle girecek, ya da kapıyı kırıp girecek, her halukarda suç işlemiş olur

Tabii ki, çilingirle değiştirecek. Kira parası ödediği de kabul edildiğine göre alt-kiracı konumundadır. Bu nedenle Sayın Savcılığa verilecek dilekçe, "hukuki ilişkidir" gerekçesiyle, red edilecektir.

Siz olsaydınız nasıl karar verirdiniz?
Old 30-11-2010, 15:43   #13
S.Orhan

Alıntı:
Yazan av.metinmso
Bu kişinin eşyaları da içerde değil mi?
Ev sahibi kızın rızası ile konulmadı mı?
Suç işlemeyelim..

O bir suç olmaz, eşyalarını tabiki alabilir, ama rızayla girilen bir yerden konut sahibinin rızası bitmiş ise çıkmaması suç teşkil eder
Old 30-11-2010, 15:45   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kira parası ödediği de kabul edildiğine göre alt-kiracı konumundadır.

Nereden biliyorsunuz?
Soru sahibi aşağıdaki soruma yanıt vermedi. Bu soruya verilecek yanıta göre ikinci öğrenci ile de kiralayan arasında kira sözleşmesi kurulmuş olma olasılığı vardır.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ödüyorsa bu kira bedeli payını nasıl ödüyor; kiralayana mı, sözleşmenin tarafı olan öğrenciye mi?
Old 30-11-2010, 15:54   #15
Yaşar Toprak

Tahliye davasını kiracı değil kiralayan açabilir. Bu nedenle öneriler yerinde değil inancındayım.
Sözleşme,koşulları tam açıklanmamış,anlatılanlara göre k
kiracı daireyi tahliye edip daha sonra yeniden kiralayabilir.
Old 30-11-2010, 16:00   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan S.Orhan
O bir suç olmaz, eşyalarını tabiki alabilir, ama rızayla girilen bir yerden konut sahibinin rızası bitmiş ise çıkmaması suç teşkil eder

İkinci öğrenci ya alt kiracı ya da kiralayanlardan biri. Çünkü, hatır için orada ikamet etmiyor, kira paylaşılarak oturuyor. Bu nedenle bence tam tersine, kilidin değiştirilmesi, kişinin o eve alınmaması yönündeki eylemler suç oluşturabilir.

Alıntı:
TCK 109:

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma
MADDE 109. - [1] Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

Old 30-11-2010, 16:08   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Nereden biliyorsunuz?
Soru sahibi aşağıdaki soruma yanıt vermedi. Bu soruya verilecek yanıta göre ikinci öğrenci ile de kiralayan arasında kira sözleşmesi kurulmuş olma olasılığı vardır.

Yüksek tahmin gücüme ve hayatın olağan akışına göre, yorumladım.

Alıntı:
Yazan ispiniidi
Sözleşmenin tarafı ilk kalan öğrencinin anne ve babası.Kira ya ortak oldu ama sonuçta sözleşmenin tarafı değil burda bir alt kira varmıdır ?

Sözleşme, evde kalan ilk öğrenci ile yapılmamış, anne-babasıyla yapılmıştır. Bu sözleşmeye ikinci öğrencinin imza koyması ihtimal dışıdır. Kiralayan ile (fiilen)alt-kiracı arasında ikinci bir sözleşme yapılmış olması da imkan dahilinde değildir. Çünkü kira parasının
Alıntı:
Kira ya ortak oldu
ortak ödendiği açıklanmıştır. Ekstra bir kira parasından söz edilmemiştir.

Sizin sorunuza gelince...Alt-kiracının kira parasını, kiralayana ödemesi de bence ihtimal dışıdır. Çünkü, malumunuz ikinci, üçüncü, dördüncü kiracılar mal sahibine haber dahi verilmez. Eve gerilla taktiği ile görünmeden girip-çıkarlar. Hatta aradan 3-4 yıl geçtikten sonra, aynı mecurda mal sahibinin hiç tanımadığı 4-5 kişi de oturuyor olabilir.

Soru sahibinin açıklama yapmasını bekleyelim.

Not: Cengiz Bey, konuya Saim Bey dahil olmadan mesajları silsek mi?
Old 30-11-2010, 16:11   #18
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tabii ki, çilingirle değiştirecek. Kira parası ödediği de kabul edildiğine göre alt-kiracı konumundadır. Bu nedenle Sayın Savcılığa verilecek dilekçe, "hukuki ilişkidir" gerekçesiyle, red edilecektir.

Siz olsaydınız nasıl karar verirdiniz?

Kiracı ya da alt-kira ilişkisi varsa durum başka tabi Ama böyle bir iddia olduğunu görmedim veya benim dikkatimden kaçmıştır.
Old 30-11-2010, 16:15   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Orhan

Kiracı ya da alt-kira ilişkisi varsa durum başka tabi Ama böyle bir iddia olduğunu görmedim veya benim dikkatimden kaçmıştır.

Soru sahibi de iddia etmiyor zaten. Ama THS'de, soru sahibi "olayları açıklar"; "hukuki nitelemeyi" diğerleri yapar.
Old 30-11-2010, 16:45   #20
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Soru sahibi de iddia etmiyor zaten. Ama THS'de, soru sahibi "olayları açıklar"; "hukuki nitelemeyi" diğerleri yapar.

O zaman soru sahibinin olayı tam olarak açıklaması gerekir, kira ya da alt-kiracılık ilişkisi var mı? yoksa insanlık adına mı eve almış ona göre yanıt verelim
Old 30-11-2010, 17:20   #21
Av. Mehmet Demirezen

Olayda kiracı anne-baba .

Ya anne-baba nın eve alınan kız arkadaştan haberi yoksa?

Kızlarının hiç tanımadıkları bir erkekle aynı evi paylaşmasına rızaları yoksa?

Kira parasını anne-baba banka yoluyla kendileri ödüyorsa?

Sonradan eklenen not: Son olarak kiracıların kızı arkadaşından kira parasını elden alıp anne babasından bu konuyu saklıyorsa?
Old 30-11-2010, 17:28   #22
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Olayda kiracı anne-baba .

Ya anne-baba nın eve alınan kız arkadaştan haberi yoksa?

Kızlarının hiç tanımadıkları bir erkekle aynı evi paylaşmasına rızaları yoksa?

Kira parasını anne-baba banka yoluyla kendileri ödüyorsa?

Soru sahibi dışında herkes tahminde bulunuyor anne-baba kiracı demek için kira sözleşmesini görmüş olmanız gerekir,çünkü soru sahibi açıkça böyle bir iddiada bulunmuyor, ayrıca erkeği eve alan da sanırım kızları değil, kızın eve aldığı kız arkadaşı
Old 30-11-2010, 17:38   #24
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
S.Orhan
Soru sahibi dışında herkes tahminde bulunuyor anne-baba kiracı demek için kira sözleşmesini görmüş olmanız gerekir,çünkü soru sahibi açıkça böyle bir iddiada bulunmuyor

Yok kiracının tarafı hakkında tahminde bulunmadım

Alıntı:
Yazan ispiniidi

Sözleşmenin tarafı anne-baba.

Dolayısıyla alt kiracı ilişkisinin kurulup kurulmadığı ayrımında bu hususun dikkate alınması gerekir.
Old 01-12-2010, 09:14   #25
S.Orhan

[quote=Mehmet Demirezen]

Dolayısıyla alt kiracı ilişkisinin kurulup kurulmadığı ayrımında bu hususun dikkate alınması gerekir.[/quotede ]

Ben de tam onu diyorum işte, sözleşmenin tarafı bizzat öğrenci de olabilir,kesin anne-baba demek için kira sözleşmesini görmüş olmanız gerekir
Old 01-12-2010, 09:14   #26
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen

Dolayısıyla alt kiracı ilişkisinin kurulup kurulmadığı ayrımında bu hususun dikkate alınması gerekir.

Ben de tam onu diyorum işte, sözleşmenin tarafı bizzat öğrenci de olabilir,kesin anne-baba demek için kira sözleşmesini görmüş olmanız gerekir
Old 01-12-2010, 09:31   #27
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ispiniidi

Kızın erkek arkadaşı başka bir kızla tanıştırılırsa da (usul ekonomisi de gözetilerek) sonuca ulaşılabilir kanaatindeyim.
Old 01-12-2010, 10:01   #28
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Yazan S.Orhan

Sayın Orhan son 24 nolu cevabımda soru sahibi tarafından 9 nolu mesajda vermiş olduğu bilgiyi alıntıladım.

Tekrar alıntılıyorum

Alıntı:
ispiniidi

Kira sözleşmesinin tarafının anne-baba olduğu bilgisini tahmine değil soru sahibinin bilgisine dayandırdığımı belirtmek istiyorum.
Old 01-12-2010, 10:12   #29
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Sayın Orhan son 24 nolu cevabımda soru sahibi tarafından 9 nolu mesajda vermiş olduğu bilgiyi alıntıladım.

Tekrar alıntılıyorum

Kira sözleşmesinin tarafının anne-baba olduğu bilgisini tahmine değil soru sahibinin bilgisine dayandırdığımı belirtmek istiyorum.

Çok özür dilerim, onu okumamıştım, uyarınız üzerine gördüm
Old 04-12-2010, 12:26   #30
av.metinmso

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Kızın erkek arkadaşı başka bir kızla tanıştırılırsa da (usul ekonomisi de gözetilerek) sonuca ulaşılabilir kanaatindeyim.
Sayın Adli Tıp "Sorun değil çözüm üretiyoruz." düsturunu benimseyen bu fikrinizi ayakta alkışlıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi