Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz dilekçemde müvekkilllerimden birinin ismini yazmayı unuttum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2013, 13:20   #1
aysee

Varsayılan temyiz dilekçemde müvekkilllerimden birinin ismini yazmayı unuttum

Sayın meslektaşlarım
Red kararıyla sonuçlanan 2 ayrı kişinin yürüttüğüm ortak davasında dosyayı temyize gönderdim. Yalnız mahkeme kararı yazarken müvekkillerimden sadece 1 tanesinin adını yazmış ve bana tek müvekkilim adına gerekçeli karar tebliğ edildi.
Bende ,benim de dikkatsizliğim var. Uyap'tan temel bilgileri kopyala yapıştır yaptım . Dosyayı temyiz ettim. Sonra diğer müvekkil adına da bir gerekçeli karar tebliği oldu,nasıl olsa diğer dilekçeyle temyiz ettim diye önemsemedim. Ama bu kopyala yapıştır yaptığımdan ötürü ,diğer müvekkilin adının da bu ortak dilekçede olmadığını sonradan fark ettim.
Ama içerik olarak temyiz dilekçem 2 kişilik.

Bu hatamı telafi etmemein bir yolu var mı. Çok araştırdım ama bulamadım.
Saygılar.
Old 16-07-2013, 16:23   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Temyiz dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Temyiz eden ile karşı tarafın davadaki sıfatları, adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve adresleri.

b) Bunların varsa kanuni temsilci ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.

c) Temyiz edilen kararın hangi bölge adliye mahkemesi hukuk dairesinden verilmiş olduğu, tarihi ve sayısı.

ç) Yargıtayın bozma kararı üzerine, bozmaya uygun olarak ilk derece mahkemesince verilen yeni kararın veya direnme kararına karşı temyizde direnme kararının, hangi mahkemeye ait olduğu, tarihi ve sayısı.

d) İlamın temyiz edene tebliğ edildiği tarih.

e) Kararın özeti.

f) Temyiz sebepleri ve gerekçesi.

g) Duruşma istenmesi hâlinde bu istek.

ğ) Temyiz edenin veya varsa kanuni temsilci yahut vekilinin imzası.
Old 16-07-2013, 23:00   #3
Av.Şenol Saltık

Adına temyiz başvurusu yapmayı unuttuğunuz müvekkiliniz için tebliğ edilen 2. gerekçeli karar sonrası bu müvekkiliniz adına da temyiz başvurusu yapmanız gerekirdi bence.

Durum usulen biraz karmaşık görünüyor. Ancak, konunun Mahkemeden kaynaklanan bir hata olduğunu dilekçenizde belirterek, diğer müvekkiliniz adına temyiz başvurusu yapmanız ve konuyu bu haliyle Yargıtayın takdirine bırakmaktan başka yol görünmüyor. Aksi takdirde, Mahkeme Kararı, temyiz başvurusu yapmadığınız müvekkiliniz açısından kesinleşir.
Old 17-07-2013, 00:57   #4
aysee

Bu konuda bir düzeltme beyanı gondersem diye dsunuyordum.çünkü dediğim gibi gerekceli kararda tek bir muvvekkilin adı var.
Old 17-07-2013, 01:27   #5
garani

temyiz dilekçeniz her iki davalı/davacı adına yazılı değil mi?yani imza kısmı davalılar/davacılar vekili olarak değil mi?bir de vekaletiniz açısından her ikisinin vekaleti dosyada mevcut mu?
Old 17-07-2013, 09:15   #6
üye30958

Merhaba,

Şu an için düzeltme beyanı vs. göndermenizin malesef faydalı olmayacağını düşünmekteyim. Zira ilk mesajınızdan mahkemenin yaptığı maddi hatayı farkederek diğer müvekkiliniz için tekrar tebligat gönderdiğini belirtmişsiniz. En azından bu ikinci tebligat ile başlayan süre zarfında bu müvekkiliniz adına da temyiz dilekçesi göndermeniz gerekirdi. Yalnız, temyiz dilekçenizin altını temyiz edenler vekili şeklinde çoğul olarak imza altına aldıysanız ve belirttiğiniz gibi dilekçenizin içeriği her iki müvekkilinizin açısından da temyiz edildiğini doğrular nitelikteyse yaptığınızın maddi hatadan kaynaklandığını ispat etme şansınız olacaktır diye düşünüyorum.

Syg
Old 17-07-2013, 11:58   #7
aysee

Evet aynen öyle.yani davacılar vekili diye attım.içerik ikisini kapsıyor.ama asıl garip olan gerekceli kararda digermuvekkilin adı geçmiyor.ama icerikde o da dah.hata kime ait.valla feci bir tedirginlikle cikmaz
dayim
Old 17-07-2013, 12:04   #8
aysee

Ayrıca sayın meslektaşım ve sınıf arkadaşım Garani Bey.Her iki davacin ayrı vekaletlerle vekiliyim ve dosyada mevcut.aslında bana tek tebligat çıkması gerekiyor.iki tebligat cikarilmasi da garip bir durum.tek hatam uyaptan başlık kısmı kopyala yapistir yapmış olmam
Old 17-07-2013, 16:23   #9
garani

bence tebligat her ikisi adına yapıldığı için pek de sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.zira imza ve temyiz beyanı her ikisi adına ve dosyadaki vekalet her ikisinin adına.yazmamış olmanız onun adına temyiz etmemiş olmanız anlamına gelmez diye düşünmekteyim.aksi bir düşünce hasıl olacak ise bu durumda tek bir kişi adına temyiz edilecek bir karar olsa idi zaten bu husu x vekili diye temyiz dilekçesinde yazardı zannımca.belki somutlaştıramıyorum karar manasında ama mantıklı düşündüğümüz zaman bu sonuç çıkıyor sayın sınıf arkadaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi