Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şimdi ne yapmalıyım/ 2 çocuğum var işe gireceğim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2011, 21:01   #1
Konuk

Varsayılan şimdi ne yapmalıyım/ 2 çocuğum var işe gireceğim

merhaba ben 29 yaşanda 12 senelik evliyim 12 ve 8 yaşlarında 2 tane oğlun var şuan okula gidiyorlar ben eşimden ayrı ailemle yaşıyorum ve boşanma davası açmak istiyorum eşimin dövmesinden dolayı raporum var şiddetli geçimsizlik aldatılma çoçuklara karşı şiddet uygulama hakaret ve küfür altında yaşadım 12 sene.dava açdığımda eşim beni çoçukları alır giderim diye tehdit ediyor davayı açarsam hemen boşana bilirmiyim ve eşim şuan sigortasız ben ise sigortalı yeni bir işe gireceğim mahkeme sürerken çoçuklarım benim yanımda kalabilirmi mahmkeme çoçukları ben den alıp babalarına mı verir.eşim ist ayrılırsa mahkeme nerde yapılır mahkeme çoçuklarımı banamı yoksa babasınamı verir.şimdiden çok tşk ederim cvp yazdığınız için
Old 21-04-2011, 11:02   #2
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin gerek size gerekse çocuklarınıza karşı şiddete başvurmuş olması ,sizi aldatması,tehdit ve hakaret etmesi evlilik birliğinin temelinden sarsan hareketlerdir.

Açacağınız bir boşanma davasında bunların kanıtlanması durumunda ,eşiniz kusurlu addedilecek gerek velayet gerekse diğer talepleriniz (nafak,tazminat) ile ilgili mahkemenin lehinize karar vermesi kolaylaşacaktır.Hatırlatmakta fayda var,çocukların velayeti konusunda karar verilirken, öncelikli olarak göz önünde bulundurulacak husus, çocukların yüksek yararıdır.

Anlattığınız şekilde gerek sizin gerekse çocukların şiddete maruz kalmış olması, velayetin eşinizden alınıp size verilmesine yeter sebeptir.Ancak tüm bunların demin de belirttiğim gibi ,mahkemede kanıtlanmış olması gerekmektedir. Çocuklar ayrıca kendilerini ifade edebilecek yaştadırlar, hakim tarafından dinlenebilirler de ve mahkeme velayet konusunda karar verirken ,mümkün olduğunca kardeşleri birbirinden ayırmamaya çalışacaktır. Doktor raporları,daha önce polise veya savcılığa gidilmişse eşiniz hakkında açılan soruşturma dosyaları,tanık anlatımları ve aklınıza gelebilecek her türlü yasal delili mahkemeye sunmanız bu nedenle lehinizedir. Sigortalı işe girmeniz velayeti almanıza engel değildir.

Açacağınız boşanma davasını eşiniz kabul etmezse, dava çekişmeli boşanma davası olarak devam edecek ve mahkeme tarafların sunduğu tüm delilleri toplayıp değerlendirdikten sonra karar verecektir.Bu nedenle, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmek zordur.Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, anlaşmalı olmayan boşanma davalarının bir veya iki celsede sonuçlanması çok uzak bir olasılıktır.

Dava sırasında çocuklarınızın velayetinin (dava süresince)tedbiren size verilmesini hakimden talep edebilirsiniz.Bahsettiniz şekilde eşinizin şiddet kullanmış veya kullanabilecek olması velayetin tedbiren size verilmesini gereketirebilecektir.

Mevcut yasaya göre boşanma davasını sizin oturduğunuz yerde açmanız da mümkündür.Bu nedenle eşinizin yaşadığınız yerden başka bir yere taşınması, davanın sizin oturduğunuz yer mahkemesinde bakılmasına engel değildir.

Tüm bunlara ek olarak eşinizin size ve çocuklara yönelik tehdit ve şiddet eylemlerinin yasaklanması için, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereğince aile mahkemesinden koruma talep edebilirsiniz.Koruma kararına uymayan eşiniz hakkında,sizin şikayetiniz üzerine mahkeme tarafından hapis cezası verilebilecektir.

Davayı bir avukattan hukuki destek alarak açıp yürütmeniz lehinizedir.Maddi gücünüz yetersiz ise mahkemenin yapılacağı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi