Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Elden Takİplİ MÜzekkereyİ Almiyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2008, 18:12   #1
ystozkoparan

Varsayılan Banka Elden Takİplİ MÜzekkereyİ Almiyor

Bir banka şubesi müşterisini korumak adına aldığımız elden takipli ihtiyati haciz müzekkeresini almıyor.Bizzat kendim götürdüğüm halde almamakta ısrar ederek (Ki bu arada müşterinin hesabını boşalttığı kuvvetle muhtemel) güvenlik görevlisine beni şubeden dışarı çıkartmasını söyleyerek davranması üzereine ben de olay çıkmaması adına şubeden kendim çıktım ve jandarma bölgesi olduğundan karakola giderekşube müdürü hakkında şikayetçi oldum.Şimdi ben bu şube müdürü hakkında ne yapabilirim? Alacak miktarı oldukça yüksek.Alacak çekten kaynaklı ve o şubede borçlunun çek hesabı bulunmakta.Avukatlık kanunundaki tebliğ yetkisi nasıl değerlendirilmeli?Kanundaki tebliğ yetkisinin yeterli olmadığını farzedersek ;Müzekkerenin üzerine Elden Takiplidir ibaresiyle alınan yetki hakkında ne düşünüyorsunuz?
İlgiliye ayrıca davada açmak istiyorum.Bir avukatı ordaki diğer insanların yanında görevini yapamıyor konumuna düşürdüğü için.
görüş ve önerilerinizi bekliyorum
Old 25-10-2008, 14:19   #2
m_argun

eğer yanınıza şahidiniz varsa;

1- Elden takipli evrakı almayan, sizi bankadan attıran banka müdürü hakkında görevi kötüye kullanmadan suç duyurusunda bulunabilirsiniz (yapmışsınız). Hakaret vs varsa ayrıca onlar için de bulunabilirsiniz.
2- Uğradığınız manevi zarar için manevi tazminat davası açabilirsiniz. (ama ceza davasının sonuçlanması beklenir)
3- Bu arada banka hesabı boşaltılmışsa, ve bu yüzden parayı tahsil edemezseniz banka müdürüne maddi tazminat davası açabilirsiniz.

ihtiyati haciz kararının ilgiliye tebliği gerekmez, bu durumda zaman kaybı olur, ki bu da ihtiyati haczin ruhuna aykırıdır. Buna ilişkin müzekkerelerde de elden takip edilebilir ibaresi yer alıyorsa elden takip edilebilir. İlla ki TK göre tebliği gerekmez.

4- Ayrı bir yol; müdürün çalıştığı bankanın genel müdürlüğüne müdürü şikayet edin. Belki küçük çaplı bir soruşturma geçirir belki geçirmez, ama o kişi aleyhine bundan sonraki şikayetlerde genel müdürlüğü daha farklı davranır. Daha küçük bir yere müdür yardımcısı yönetmen vs olarak sürülür. Bu yol size birşey kazandırmaz sadece meslektaşımızı küçük düşüren kişiler artık daha dikkatli olmak zorunda kalırlar.

SAYGILARIMLA
Old 27-10-2008, 09:55   #3
Avukat Hakan Eren

Durumu, banka şubesinin bulunduğu yer barosuna bildirmenizi, size müzekkereyi bankaya tekrar götürürken eşlik edecek meslektaşlarınızla beraber tüm detayları içeren bir tutanak hazırlamanızı öneririm.

Saygılarımla...
Old 27-10-2008, 15:57   #4
v. Aynur

sayın Koparan bence işlemi eğer kayıtlı olduğunuz baronun bulunduğu yerde yaptıysanız baroyu bu işe dahil edin ki karşılarında tek bir avukatın değil bütün baronun da olduğunu anlasınlar. Gerekirse Baro başkanı ile gidip yetkili bir amirle görüşün. Hatta size zor kullanmaya çalıştıkları için kınama niteliğinde bir basın açıklaması bile yaptırabilirsiniz. Eğer bu olayların üzerine gidemezsek her kurumda bize böyle muamele yapabilirler. Bizim de başımıza böyle bir olay geldi. Bir avukat arkadaşımız memur tarafından hırpalandı. 15-20 avukat davaya girdik. Baro başkanı da girdi. Dava hala devam ediyor.Ancak bence memur bir daha böyle bir hataya düşmez. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi