Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Rejimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2012, 21:30   #1
Konuk Ela

Varsayılan Mal Rejimi

Vereceğiniz Değerli Bilgilerinizden Dolayı Şimdiden Siz Değerli Hukukçulara Teşekkürler Ediyorum.
Eşime Anlaşmalı Boşanmaya Yanaşmadığı İçin Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Açtım. Davamız Bitmek Üzere, Boşanma Davası Boşanmayla Sonuçlanırsa Mal Paylaşımı İçin Ben Veya Eşim Dava Açacağız Mutlaka.
Sorum Şu;
Biz 1997 Yılında Evlendikten Sonra Eşim Ruhsat Kayıtları Kendi Adına Olan Arabasını 2000 yılında Satarak Tapusu Benim Adıma Bir Gayrimenkul Satın Aldık.
Gayrimenkul zamanla değer kazandı. Tapusu Benim Adıma Olan Ancak Gayrimenkul Bedelini Üzerine Olan Arabayı Satarak Banka Kanalı İle Ödemeyi Yaptığını Eşim Belgelendirmesi durumunda bu gayrimenkulle ilgili paylaşım nasıl olur. Bu arada ikimizde 2002 öncesi ve sonrası Devlet memuruyuz. 2002 yılı Sonrası Yine Edindiğimiz Malımız Mevcut.
2002 Öncesi Tapu Kaydı Benim Adıma Olan Gayrimenkulden Eşim Hak İddiasında veya Tapusunun Kendi Adına Tescil Edilmesini Talep Edebilirmi. Tekrar Değerli Bilgilerinzden Dolayı Teşekkürler.
Old 19-04-2012, 15:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Öncelikle mal rejimi davalarında sadece alacak talep edilebilir.Tapu iptali ve kendi adına tesçili mal rejimi davasının konusu olamaz.

2-Eşinizin arabasını satarak sizina dınıza alınan arsaya parayı harcaması katkı payı ve değer artış oranı davasına konu edilebilir.

Edinme tarihinde sizin de çalışıyor olmanız davada lehinizedir.2002 öncesinde kadınların eve gelir getirme sorumlulukları yoktu.Evin geçimi erkeğe aitti ve evin reisi erkekti.

Yasada hak ve yükümlülülğük böyle düzenlenince 2002 öncesinde kadınların çalışma karşılığı elde ettiği gelir kendi kişisel malları sayılmaktadır.

Yargılama sırasında sizin kişisel geliriniz ve eşinizin evin geçimini sağladıktan sonra tasarruf ettiği miktar ve oranlar gözetlerek ve diğer delillere göre karar verilecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 19-04-2012, 21:44   #3
Konuk Ela

Varsayılan Mal Rejimi

Anladığım kadarı ile, gayrimenkulün edinilmesinden dolayı alacak talep edebileceği, peki eşimin alacağı olan parayı nakit olarak ödeyemez isem bu işlem ne şekilde gerçekleşir. yani gayrimenkulün satılıp taraflara alacakları oranında paylaşımı yapılabilirmi. Teşekkür ediyorum Size.
Old 23-04-2012, 11:09   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin bir miktar mal rejimi tasfiye alacağı mahkemece kararlaştırıldığında ve karar kesinleştiğinde icra aşamasına gelinecektir.

Karşı taraf alacağı için icra takibi yapacaktır.

Bu aşamda borcunuzu dilediğiniz kaynaktan temin ederek ödeyebilirsiniz.

Ödeme yapılmaz ise karşı taraf taşınmazının satışını ve alacağın tahsil edilmesini talep edebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 29-04-2012, 06:42   #5
Konuk Ela

Avukat Hanım Size verdiğiniz bilgilerden dolayı nekadar teşekkür etsem azdır.
Son olarak,
1- Mal paylaşımı yapılırken tarafların aylık gelir giderleri ve Memuriyette geçen süreleri dikkate alınıyormu,

2- Yine 2002 yılı öncesi edinilen mallarda (2002 Yılı Öncesi Her Nekadar Eşimin Aracını Satarak Tapusu Benim Adıma Olan Bir Gayrimenkul Olsada) Eşimin 2002 öncesi Memuriyetinin 4 yıl benden fazla olması, maaş olarak da benim maaşımdan gelirinin fazla olması 2002 öncesi edindiğimiz bu gayrimenkulün paylaşımında etkili olurmu?

Şimdiden Cevabınız İçin Teşekkürler Ediyorum, Çalışmalarınızda Kolaylıklar Diliyorum.
Old 29-04-2012, 11:12   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mal rejimi tasfiye davalarında davacının iddiası,yapılan savunma ve dosyadaki deliller birlikte değerlendirilecektir.

Karşı tarafın henüz açmadığı ve dayanakları bildirmediği davada hangi olasılıkların olabileceğini bu günden tartışma çok da yararlı olmayacaktır.

Buradan verilen bilgiler geneldir ve yasanın açıklaması niteliğindedir.

Dava açıldığında bir avukata doğrudan başvurarak somut duruma uygun savunmanın yapılması yerinde olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi