Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafakamı alamıyorum 2 kez tebligat gitmesine ragmen

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2011, 17:30   #1
günes

Mesaj Nafakamı alamıyorum 2 kez tebligat gitmesine ragmen

Eski eşimle 1 yıl kadar süre önce boşandık ve dava kesinleşti.Davanın sonucunda eşim 250 tl ayık nafakayı kabul etti ve imzalandı.

1 yıl kadar oldu ama hiö ne nafakasını yatırdı ne çocuğu gördü. Mayıs ayında ilk tebligatı gönderdik,,adrede bulanamadı fakat farklı bir adrese yeni bir tebligat gitti.

Şu an 2. tebligatın eline çoktan ulaştığını icra dairesinden öğrendim..Mal ve maaş hacizi için işlem yaptırmak istedim ancak kayıtlı maaşı ve sigortası bulnamadı,kaçak çalışıyor.

O halde mal hacizi istedim..Yarından sonra gelmemi söylediler tekrar gideceğim.

Sormak istediğim soru şu:eğer mal hacizinde de birşey alamazsam , benim geçmiş alacaklarım ( 3,186 tl ) tahsil edilemezse ,,,, bu davalıya ne gibi bir prosedür uygulanabilir..

Zira ben hapisde yatmasını istiyorum ,çünkü bana çok çektirdi aldattığı için boşanmıştık ve kızını 2 yıldır görmedi bile...ben gece 23:00 lere kadar küçük kızımın istikabli için çalışıyorum oysa....

Cevap verip yol gösterirseniz minnettar olurum,saygılarımla...
Old 25-08-2011, 01:04   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Sorunuzun sağlıklı cevaplabilmesi için icra emrinin hangi tarihte tebliğ edildiği ve takip talebinin adi alacak niteliğinde ki birikmiş nafaka borçları için mi yoksa birikmiş nafaka borçlarını ile birlikte cari nafaka alacağı için mi yapılıp yapılmadığının belirtilmesi gerekir.

Ancak genel olarak nafaka ödememe suçu hakkında bilgi vermek gerekir ise;
Birikmiş nafaka alacağının ödenmemesi nafaka ödememe suçunu oluşturmaz. Bu suçun oluştuğunun söylenebilmesi için, icra emrinde takipten sonraki aylarda her ay işleyecek (cari) nafakanın tahsilinin açıkça istenmiş olması yine "İCRA EMRİNİN TEBLİĞİ" ile "ŞİKAYET TARİHİ" arasında "EN AZ BİR AYLIK" tedbir, iştirak,yoksulluk nafakası gibi kısaca cari nafaka borcunun bulunması gerekir.

Yukarıda belirtilen şartlar oluşmuş ise İİK. madde 344 uyarınca şikayetiniz halinde nafakaya ilişkin kararı yerine getirmeyen borçlunun 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilecektir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan DOĞRUDAN destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırım.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi