Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Rezidans yüzme havuzlarının ticari niteliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2012, 13:38   #1
mabitades

Soru Rezidans yüzme havuzlarının ticari niteliği

Sayın meslektaşlarım merhaba,

ilk sorum şu: rezidanslarda bulunan kat maliklerine ve onların misafirlerine açık, ek ücret almadan hizmet veren ancak bakım vb. tüm giderleri kat maliklerinin aidatlarından karşılanan ve tüm bakımları ve güvenliği profesyonel yönetici tarafından sürdürülen yüzme havuzlarını ticari amaçlı havuz olarak nitelendirebilir miyiz?

Eğer böyle nitelendirebilirsek bu havuzlar "yüzme havuzlarının tabi olacağı sağlık esasları hakkındaki yönetmelik" kapsamında değerlendirilecektir ancak bu hizmet kat maliklerine sunulurken giriş ücreti vb. alınmadığından ticari amaç yoktur yorumunu yaparsak bu yönetmelik kapsamından çıkacak olan yüzme havuzunun sağlık ve güvenlik esasları neye göre belirlenecektir?

Profesyonel yöneticinin bakım ve gözetiminde olan, giderlerin aidata yansıtıldığı ve yöneticinin de bir miktar kar yaptığı düşünülecek olursa ticari amaçlı dememiz mümkünmüş gibi geldi bana sizden değerli görüşlerinizi rica ediyorum.
Old 11-07-2012, 17:16   #2
Av.Emin

Alıntı:
Yazan sedaciftci
Sayın meslektaşlarım merhaba,

ilk sorum şu: rezidanslarda bulunan kat maliklerine ve onların misafirlerine açık, ek ücret almadan hizmet veren ancak bakım vb. tüm giderleri kat maliklerinin aidatlarından karşılanan ve tüm bakımları ve güvenliği profesyonel yönetici tarafından sürdürülen yüzme havuzlarını ticari amaçlı havuz olarak nitelendirebilir miyiz?

Eğer böyle nitelendirebilirsek bu havuzlar "yüzme havuzlarının tabi olacağı sağlık esasları hakkındaki yönetmelik" kapsamında değerlendirilecektir ancak bu hizmet kat maliklerine sunulurken giriş ücreti vb. alınmadığından ticari amaç yoktur yorumunu yaparsak bu yönetmelik kapsamından çıkacak olan yüzme havuzunun sağlık ve güvenlik esasları neye göre belirlenecektir?

Profesyonel yöneticinin bakım ve gözetiminde olan, giderlerin aidata yansıtıldığı ve yöneticinin de bir miktar kar yaptığı düşünülecek olursa ticari amaçlı dememiz mümkünmüş gibi geldi bana sizden değerli görüşlerinizi rica ediyorum.

Sayın meslektaşım,

Sorunuza cevap vermeden önce söz konusu yönetmeliği bende inceledim. Bahsettiğiniz havuz bir sitenin içinde olsa idi; çevre ve halk sağlığının denetimine tabi olurdu diye düşünmekteyim. İlçelerde çevre ve halk sağlığına ilişkin kurullar vardır. ( sağlık memuru belediye görevlisi gibi)

Rezidanslarda mevcut durum itibariyle üyelerine verdikleri hizmetler itibariyle ortak yerlerin işletilmesi ve bakımı sitelerden farklı olduğunu düşünmekteyim. Rezidans yönetimi havuzun işletmesini kendi yapabileceği gibi, bir başkasına da devredip ücretli hale getirebilirdi.

Havuz dışardan üye kabul ediyor mu?
İşletme ve yönetim planını görmek lazım

Neticeten ticari amaçlı işletildiğini konusunda size katılıyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi