Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetki belgesi vekillikten çekilme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2023, 12:05   #1
avukat120

Varsayılan yetki belgesi vekillikten çekilme

merhaba,
avukat olarak bir büroda çalışıyordum ancak ayrıldım. yetki belgesi ile girdiğim dosyalara çekilme dilekçesi gönderiyorum. istinafta ve kapalı olan dosyalara vekillikten çekilme dilekçesi gönderebilir miyim ?
ayrıca ortak düzenlenmiş vekaletname ile işten ayrıldıktan sonra dava açılmış bu dosya için ne yapabilirim? ortak düzenlenmiş vekaletnamlerin iptal edilmesi mi gerekir?
Old 17-11-2023, 21:42   #2
Av. Erdem Akçay

Kapalı dosyalardan çekilmek de mümkün tabii ancak gereksiz yere tebligat ücreti ödemek gerekir. Zira çekilme dilekçenizin asile tebliği gerekli.

Vekaletnamede isminizin olması önemli değil. Davayı açan ya da sonrasında vekaletle dosyada işlem yapan avukat vekildir.
Old 18-11-2023, 13:44   #3
avukat120

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak dosyaya vekalet sunulunca benimde vekil olduğum düşünülerek kaydetmişler. Uzun zaman sonra farkettim. Bunun içinde vekillikten çekilme talebi mi atmalıyız nr yapmam gerekir dosyadan silinmek için? Ayroca kapalı dosyalar için asile tebligat gerekir demişsiniz. Ben yetki belgesiyle görevli vekilim yinede tebligst gerekiyor mu? Zira dosyada asıl görevli vekil var.
Old 19-11-2023, 19:08   #4
Av. Erdem Akçay

Vekaletnamede isminizin geçmesi ile ilgili olarak kalemle görüşerek UYAP kaydınızın silinmesini talep etmeniz daha kolay bir yol olur. "Vekalette ismim geçse de vekil değilim", diyerek. Vekil değilken vekillikten çekilmeye gerek yok zira.

Yetki belgesi ile vekaletname arasında bir fark bulunmuyor. Dosyadan çekilirken asile tebligat gerekir. Ya da size yetki veren avukat dosyaya, "Av. ... için verilen yetki son bulmuştur. UYAP'tan silinsin." diye talepte bulunabilir. O zaman tebligata gerek kalmaz.

Uygulamada, dosyada başka vekil varken yetki belgesi olan avukatın çekilmesi halinde tebligat göndermiyorlar. Sorun da çıkmıyor çünkü zaten bir avukat var dosyada. Ama mevzuata uygun olan asile tebligat göndermek.
Old 24-11-2023, 10:29   #5
avukat120

Öncelikle tekrardan çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha var. İstinaftaki dosyalar için sadece ilk derece mahkemesine vekillikten çekilme dilekçesi atmamız yeterli mi?
Old 29-11-2023, 12:03   #6
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan avukat120
Öncelikle tekrardan çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha var. İstinaftaki dosyalar için sadece ilk derece mahkemesine vekillikten çekilme dilekçesi atmamız yeterli mi?

Usulde tam bir karşılığı var mı bilmiyorum ancak ilk derece hükümle dosyadan el çektiği için işlemleri BAM yapmalı. İlk dereceye dilekçe verilse de dilekçe BAM'a gönderilmeli ve tebligat işini BAM halletmeli. Dilekçeyi doğrudan BAM'a göndermek daha pratik olur. Dosyada vekil bulunup bulunup bulunmadığından da BAM haberdar olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi