Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık bürosu, fiili olarak başka bir şirkete ait ofis içerisinde kurulabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2015, 12:51   #1
cordell

İnceleme Avukatlık bürosu, fiili olarak başka bir şirkete ait ofis içerisinde kurulabilir mi?

Merhabalar, sevgili meslektaşlarım. Öncelikle iyi günler dilerim.

Bir avukat, bir marka ve patent ofisi bünyesinde çalışmak isterse, kendi vergi levhasını açtırmak ve 4/b kaydını (eskinin bağkur'u) yaptırmak suretiyle, söz konusu ofisin içerisinde bir odayı (ya da bir masa-sandalye-bilgisayarı) hukuk ofisi olarak gösterebilir mi? Detaylandırmak adına belirtmek istediğim hususlar ise şöyle:
- Avukat, marka ve patent ofisinin müşterilerinden ayrıca vekalet alacak ve bağımsız olarak yapılacak bir vekalet sözleşmesi ile bu müşterilerin hukuki işlerini görecek.
- Avukata ait antet veya kartvizitlerde, söz konusu marka ve patent ofisinin adı geçmeyecek.

Konuyla ilgili kendi baroma ve Barolar Birliği'ne ulaştım; ancak somut bir bilgi edinemedim. Konuştuğum meslektaşlarım, şikayet olması üzerine reklam yasağından dolayı sorun oluşabileceğini belirttiler; ancak bu durum nasıl reklam yasağına aykırılık teşkil ediyor anlayabilmiş değilim. Konuyla ilgili bilgisi olan veya emsal kararı olan meslektaşlarımız bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

İyi çalışmalar.
Old 11-02-2015, 13:47   #2
Av. Erdem Akçay

Benzer bir konu tartışılmıştı: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=78628

Diğer tartışmada, vekillikle ile ilgisiz bir şirket vardı. Sizin olayınızda, marka ve patent ofisi mevcut.

Sanırım marka ve patent ofisleri(şirket mi oluyor, ne oluyor bilmiyorum), bir marka-patent vekili ile çalışmak zorundalar. Eğer böyle ise, ofis ile marka-patent vekilinin ayrı yerlerde bulunması pek mantıklı gelmedi bana.

Yalnız, marka-patent vekili avukat reklam yapamaz ancak ofis reklam yapacaktır. Bu durumda, size belirtilen sorun ortaya çıkabilir.
Old 11-02-2015, 13:52   #3
cordell

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Benzer bir konu tartışılmıştı: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=78628

Diğer tartışmada, vekillikle ile ilgisiz bir şirket vardı. Sizin olayınızda, marka ve patent ofisi mevcut.

Sanırım marka ve patent ofisleri(şirket mi oluyor, ne oluyor bilmiyorum), bir marka-patent vekili ile çalışmak zorundalar. Eğer böyle ise, ofis ile marka-patent vekilinin ayrı yerlerde bulunması pek mantıklı gelmedi bana.

Yalnız, marka-patent vekili avukat reklam yapamaz ancak ofis reklam yapacaktır. Bu durumda, size belirtilen sorun ortaya çıkabilir.

Sayın meslektaşım,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Açıklık getirmek adına: Marka-patent ofisi bünyesinde çalışacak olan avukat, herhangi bir şekilde marka/patent vekilliği işini üstlenmeyecek. Sadece, içinde bulunduğu şirketin işlerinin yanı sıra başkaca müvekkillerin de işlerini alıyor olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi